۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ پایان ماموریت رزمی آمریکا در عراق

نیویورک- ایرنا - وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد واشنگتن و بغداد توافق کردند تا تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ ماموریت رزمی نیروهای آمریکایی در عراق پایان خواهد یافت.

به گزارش ایرنا، در این بیانیه ادعا شده است که آمریکا به حاکمیت و قوانین عراق احترام می‌گذارد .

این بیانیه می افزاید دولت عراق بر تعهد خود به منظور محافظت از نیروهای ائتلاف بین‌المللی که مشغول مشاوره و آموزش در این کشور هستند،  باقی خواهد ماند.
 در این بیانیه که پس از دیدار جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، صادر شده، آمده است هیات‌های دو طرف تصمیم گرفتند که روابط امنیتی به‌صورت کامل به نقش آموزشی، مستشاری، حمایتی و اطلاعاتی تبدیل شود و تا تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱، دیگر هیچ نیروی آمریکایی با نقش رزمی در عراق نخواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا در آغاز دیدار با نخست وزیر عراق ادعا کرد نقش آمریکا در عراق، آموزش، یاری‌رسانی و کمک به مقابله با داعش خواهد بود.

بایدن درحالی از کمک به عراق برای مقابله با داعش سخن گفته است که واشنگتن و برخی شرکای غربی-عربی آن از پایه گذاران و حامیان گروه تروریستی داعش شناخته می شوند. 

آمریکا نه تنها کمکی به از بین بردن داعش در عراق نکرد، بلکه اقدام واشنگتن در ترور سردار سلیمانی به عنوان مرد اول جبهه نبرد با داعش در عراق و سوریه، حکایت از ادعاهای دروغین کاخ سفید دارد.
وی اظهار داشت واشنگتن تا پایان سال (جاری میلادی) در عملیات رزمی حضور نخواهد یافت.
رئیس جمهوری آمریکا با ابراز امیدواری نسبت به برگزاری انتخابات آتی در عراق گفت خواهان تداوم کمک‌های اطلاعاتی به عراق هستیم.

نخست وزیر عراق پافشاری کرده است که نیازی به حضور نیروهای رزمی خارجی در کشورش نیست.

آمریکا درحالی مدعی احترام به حاکمیت عراق و کمک به مبارزه با تروریسم در این کشور شده است که از زمان لشکرکشی واشنگتن و هم پیمانانش به عراق به بهانه دروغین وجود انبارهای مخفی سلاح های کشتار جمعی در این کشور، اوضاع امنیتی و اقتصادی عراق به مراتب وخیم تر شده است. 

خبرگزاری آسوشیتدپرس پیش از این دیدار به نقل از منابع خبری خود گفت: مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق و جو بایدن رییس جمهوری آمریکا توافق نامه ای را برای پایان دادن به حضور نظامی ارتش ایالات متحده در عراق تا پایان سال ۲۰۲۱ امضا می کنند و طبق توافق صورت گرفته نقش ایالات متحده در عراق قالب کاملاً مشاوره ای و آموزشی تبدیل خواهد شد.  

به گزارش نیویورک تایمز به نقل از مقام های وزارت دفاع آمریکا و دیگر مقام های دولت بایدن، این کشور شمار اندکی از دو هزار و ۵۰۰ نظامی مستقر در عراق را خارج خواهد کرد و نقش باقیمانده نیروها را بازتعریف خواهد کرد.
نشریه پولیتیکو نیزگزارش داد مقامات آمریکایی و عراقی در حال نهایی کردن طرحی برای تغییر ماموریت نظامیان آمریکایی در عراق به مستشاری هستند که  شامل خروج نظامیان آمریکا نیست و گروهی از این نظامیان برای مدت نامعلوم در خاک عراق باقی خواهند ماند.
به نوشته پولیتیکو، نظامیانی که در خاک عراق باقی می‌مانند وظیفه پشتیبانی اطلاعاتی، لجستیک و شناسایی از نیروهای عراقی در مبارزه با داعش را به عهده خواهند داشت.

پارلمان عراق در پی اقدام تروریستی آمریکا در ترور سردار سپهبد شهید حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و شهید حاج «ابومهدی المهندس» نائب رئیس پیشین سازمان «الحشد الشعبی» عراق در دی ماه سال ۹۸، طرح اخراج نظامیان آمریکایی از خاک این کشور را تصویب کرد اما آمریکا بر نقض این مصوبه و باقی ماندن در خاک عراق اصرار دارد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha