چین: آمریکا مسئولیت بحران در افغانستان را بپذیرد

تهران- ایرنا- وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که آمریکا مسئولیت وخیم تر شدن شرایط در افغانستان را بپذیرد.

به گزارش ایرنا از چاینا مورنیگ پست، چین از ایالات متحده خواست تا با پذیرش مسئولیت وخیم تر شدن شرایط برای برقراری ثبات و آرامش در افغانستان کمک کند.

ژائو لیجیان سخنگوی وزارت خارجه چین دوشنبه شب گفت: آنچه باید مورد تأکید قرار گیرد این است که ایالات متحده ناگهان از خروج کامل نیروهای خود از افغانستان خبر داد.

لیجیان افزود: این (خروج ناگهانی) دلیل اصلی وخامت اوضاع امنیتی در کشور است و تهدیدی جدی برای صلح و ثبات افغانستان و منافع امنیت ملی منطقه است.

سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد: ایالات متحده باید مسئولیت های خود را به عهده بگیرد و اقدامات مشخصی را برای اطمینان از انتقال آرام اوضاع در افغانستان انجام دهد، از به قدرت رسیدن نیروهای تروریستی جلوگیری کند و روند صلح و سازش در افغانستان را حفظ کند.

لیجیان در مورد مواضع پکن در مورد افغانستان گفت: چین همیشه معتقد است که مذاکرات سیاسی تنها راه صحیح برای حل مسئله افغانستان است.

آمریکایی‌ها با اقدامات اشتباه و تحریک آمیز خود طی ۲۰ سال گذشته در افغانستان که شامل شکنجه زندانیان، عملیات شبانه، قتل عام در قندهار توسط یک افسر نظامی آمریکایی در یک روستایی پنجوایی، افزایش کشت و تولید مواد مخدر و دهها مورد دیگر می شود، باعث به وجود آمدن وضعیت امروز در افغانستان شده اند.

آمریکایی‌ها با ترک افغانستان بیش از ۲۰ گروه تروریستی را از کشورهای مختلف جهان به این کشور آوردند و آنها را به میراث گذاشته و آینده مبهم و تاریکی را برای افغان ها به ارمغان آوردند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha