بایدن: آمریکا به آموزش نیروهای عراقی ادامه می دهد

نیویورک- ایرنا - جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در آغاز دیدار با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق اعلام کرد نقش آمریکا در عراق، آموزش، یاری‌رسانی و کمک به مقابله با داعش خواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در دیدار با نخست وزیر عراق در کاخ سفید اظهار داشت که آمریکا هیچ مأموریت رزمی دیگری در عراق نخواهد داشت.
بایدن گفت که واشنگتن تا پایان سال (جاری میلادی)  در عملیات نظامی حضور نخواهد یافت.
رئیس جمهوری آمریکا با ابراز امیدواری نسبت به برگزاری انتخابات آتی در عراق تصریح کرد خواهان تداوم کمک‌های اطلاعاتی به عراق هستیم.
مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق نیز مشارکت با آمریکا را راهبردی خواهد و گفت آمریکا عراق را در شکست داعش کمک کرده و ما از این بابت تشکر می کنیم.
نخست وزیر عراق با ابراز خرسندی از تداوم همکاری بین بغداد و واشنگتن یادآور شد که  روابط بین دو کشور در زمینه های مختلف بهداشتی، فرهنگی و ... برقرار است.
وی تصریح کرد روابط ما امروز قوی تر از هر زمانی است و امیدوارم که رابطه عراق و امریکا به نفع منافع دو کشور، نزدیک تر شود.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا پیش از دیدار با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق نیز  گفت: مشتاقانه منتظر تقویت مشارکت راهبردی بین آمریکا و عراق و تلاش برای پیشبرد همکاری های دو جانبه هستم.
سفر نخست وزیر عراق به واشنگتن برای شروع دور چهارم گفتگوهای راهبردی میان آمریکا و عراق درباره نحوه خروج نیروهای آمریکایی از این کشور است که "فواد حسین" وزیر امور خارجه عراق با هدف آماده سازی زمینه های آن چند روز قبل وارد واشنگتن شد.
الکاظمی پیش از ترک بغداد گفته بود: این سفر در چارچوب تلاش های عراق برای تقویت روابط محکم با آمریکا مبتنی بر احترام متقابل و همکاری دوجانبه در عرصه های مختلف انجام می شود و در راس آن تلاش های طولانی برای نشست های گفتگوهای راهبردی برای تنظیم روابط امنیتی بین دو کشور بر اساس منافع ملی عراق قرار دارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس پیش از این دیدار به نقل از منابع خبری خود گفت: مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق و جو بایدن رییس جمهوری آمریکا توافق نامه ای را برای پایان دادن به حضور نظامی ارتش ایالات متحده در عراق تا پایان سال ۲۰۲۱ امضا می کنند و طبق توافق صورت گرفته نقش ایالات متحده در عراق قالب کاملاً مشاوره ای و آموزشی تبدیل خواهد شد.  

به گزارش نیویورک تایمز به نقل از مقام های وزارت دفاع آمریکا و دیگر مقام های دولت بایدن، این کشور شمار اندکی از دو هزار و ۵۰۰ نظامی مستقر در عراق را خارج خواهد کرد و نقش باقیمانده نیروها را بازتعریف خواهد کرد.
نشریه پولیتیکو نیزگزارش داد مقامات آمریکایی و عراقی در حال نهایی کردن طرحی برای تغییر ماموریت نظامیان آمریکایی در عراق به مستشاری هستند که  شامل خروج نظامیان آمریکا نیست و گروهی از این نظامیان برای مدت نامعلوم در خاک عراق باقی خواهند ماند.
به نوشته پولیتیکو، نظامیانی که در خاک عراق باقی می‌مانند وظیفه پشتیبانی اطلاعاتی، لجستیک و شناسایی از نیروهای عراقی در مبارزه با داعش را به عهده خواهند داشت.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha