مدیریت میدان میوه و تره‌بار اراک به شهرداری  واگذار شود

اراک - ایرنا - سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی گفت: بر اساس ماده ۵۵ قانون شهری، مدیریت واحد میوه و تره‌بار و ایجاد و انظباط شهری بر عهده شهرداری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 "محسن خیرمند" عصر دوشنبه در نشست صحن علنی شورای اسلامی شهر اراک افزود: میدان امام خمینی( ره) و امام حسین( ع) در کمربندی شمالی شهر واقع شده و به لحاظ ترافیکی دو تقاطع پرحادثه هستند و چنانچه با تعامل و همکاری راه و شهرسازی جاده کنارگذر شمالی به جاده میوه و تره بار اراک آسفالت و متصل شود، علاوه بر کاهش تصادفات، از ورود کامیون به مرکز شهر نیز جلوگیری می‌شود.
وی با بیان اینکه شهرداری‌ها موظف به اداره میادین میوه و تره بار هستند، گفت: اکنون مدیریت این مرکز با تعاون روستایی استان مرکزی است اما متاسفانه وضعیت  میدان میوه و تره‌بار شهر اراک به لحاظ بهداشتی، ارائه سرویس مناسب غذا برای رانندگان حمل بار و همچنین پارکینگ مناسب نیست که باید تدابیر ویژه‌ای در این راستا اندیشیده شود.
رئیس شورای اسلامی شهر اراک نیز اظهار داشت: ایجاد رفاه عمومی و دسترسی آسان شهروندان به مراکز میوه و تره‌بار یکی ازاولویت اساسی در مدیریت شهری است.
" مرتضی سورانه" افزود: در بازار میوه و تره بار باید صرفه اقتصادی و تامین امنیت غذایی و بهداشت و سلامت مردم مدنظر قرار گیرد.
 مدیر تعاون روستایی استان مرکزی نیز بیان داشت: بحث فرآیند میدان میوه و تره بار از ابتدا پیچیده بود و از آغاز ایجاد این مرکز، به تبعات آن توجهی نشده بود.
"حسین هاشمی" تاکید کرد: پیشنهاد واگذاری مدیریت میدان میوه و تره‌بار اراک به شهرداری از سوی تعاون روستایی صورت گرفته و مشکلی در این راستا وجود ندارد اما چنانچه شهرداری بخواهد در این خصوص ورود کند باید منابع درآمدی خود را تعریف کند و چگونگی خدمات دهی در این میدان باید اعلام شود.
وی بیان کرد: تاکنون ۸۰ درصد مصوبات اتحادیه در میدان میوه و تره‌بار اراک انجام شده و باید مسائل قانونی فرآیند انتقال مدیریتی طی شود هرچند آمادگی واگذاری از سوی تعاون روستایی وجود دارد.
رئیس اتحادیه صنف بارفروشان میوه و تره بار اراک نیز گفت: این صنف از ابتدا مورد بی مهری قرار گرفته و این میدان میوه و تره بار در شان استان نیست چرا که از ابتدا مقرر شده بود یک دستگاه اتوبوس و خط ویژه در این مسیر اختصاص پیدا کند که متاسفانه مغفول باقی ماند.
" حسین درجاتی" بیان داشت:  میدان میوه و تره بار اراک مقصر گرانی نرخ میوه و تره‌بار نیست و مشکلات کلی این صنف باید رفع شود.
وی تاکید کرد: از مسئولان امر انتظار می رود مشکل روشنایی جاده میدان میوه و تره بار و همچنین سدمعبر و ترافیک این مرکز در اسرع وقت رفع شود.
ایرج رضائی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر اراک نیز گفت: چنانچه خواهان رفع مشکلات میدان میوه و تره بار هستیم اوقاف باید یک زمین رایگان در اختیار شهرداری قرار دهد تا بتوان این مهم را مدیریت کرد.
علی جعفر محصولی عضو شورای اسلامی شهر اراک نیز گفت: میدان میوه و تره بار اراک پس از گذشت ۲۰ سال از فعالیت خود باید روند مناسبتری در ارایه خدمات داشت و حتی یک میدان دیگر هم در کنار این مرکز ساخته شده بود که متاسفانه همین یک میدان نیز دارای مشکلاتی است که باید راهکارهای ویژه‌ای در خصوص رفع آن اتخاذ کرد.
پیمان رشیدی دبیر کمیسیون نظارت شورای اسلامی شهر اراک نیز تاکید کرد: سیاست شورای شهر این است که واگذاری میادین میوه و تره‌بار به شهرداری در راستای تامین منافع مردم باشد و میوه با نرخ مناسب در مراکز شهری در اختیار شهروندان قرار گیرد.
جانشین شهردار اراک نیز در خصوص واگذاری مدیریت میدان میوه و تره اظهار داشت: با توجه به اینکه این مرکز خارج از محدوده قانونی شهر است، باید یک اقدام کارشناسی در این راستا صورت گیرد.
اخوان تاکید کرد: در صورت ورود شهرداری باید تمام غرفه داران اعم از مالک و مستاجر حق شارژ پرداخت کنند و همچنین وانت بارهایی که وارد میدان میوه و تره بار می‌شوند، نیز مبلغی به عنوان ورودی پرداخت کنند.
معاون مالی و اقتصادی شهرداری اراک بیان کرد: باید مکانیزمی در خصوص کاهش آلودگی هوا و همچنین توسعه فضای سبز در این منطقه طراحی و تعریف شود و پسماندهای میوه و تره‌بار نیز کنترل و ساماندهی شود.
دبیر کمیسیون نظارت شورای اسلامی شهر اراک نیز در نطق پیش از دستور در صحن علنی شورای اسلامی شهر اراک گفت: شورای پنجم اسلامی شهر اراک در ابتدای فعالیت خود با پنج هزار میلیارد ریال بدهی مواجه بود که در پایان دوره پنجم چهار هزار و ۲۹۵ میلیارد ریال آن پرداخت شد.
" پیمان رشیدی افزود: عملیات اجرایی  پل علم الهدی، پل شهید صیدی در سال ۹۱ در شورای سوم آغاز و در دهم اردیبهشت ماه سال گذشته بهره برداری شد.
 وی بیان کرد: پل شهید صیدی ، تقاطع غیر همسطح آزادگان و دیوار ساحلی، پارک بانوان و مرمت بازار اراک و تملک ملک محسنی عراقی به عنوان موزه شهر اراک و همچنین ایجاد پیاده راه امیرکبیر و تهیه سند چشم انداز ۲۰ ساله در دوره پنجم شورای اسلامی شهر انجام و بهره برداری شد.
عضو شورای اسلامی شهر اراک ادامه داد: عملیات اجرایی تقاطع غیر همسطح میدان مقاومت با جدیت در حال انجام است و بلک باکس و زورخانه شهر اراک، اجرای طرح و تملک فردین پور، تسطیح و آماده سازی باغ موزه دفاع مقدس در حال انجام و با پیشرفت های مناسبی همراه است و باید اذعان داشت که هیچ طرح نیمه تمامی از دوره پنجم شورای اسلامی شهر اراک باقی نمانده است.
به گزارش ایرنا  در نشست صحن علنی شورای اسلامی شهر اراک مقرر شد بحث انتقال مدیریت میدان میوه و تره بار اراک از تعاون روستایی به شهرداری در کمیسیون خدمات شهری  مورد بحث و بررسی و نظرات کارشناسی قرار گیرد.

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان دارای یک میلیون و ۴۸۰ هزار نفر جمعیت است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha