۴ مرداد ۱۴۰۰، ۱۷:۴۴
کد خبر: 84416767
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

زالی: فشار سنگینی بر کادر درمانی حاکم است

۴ مرداد ۱۴۰۰، ۱۷:۴۴
کد خبر: 84416767
زالی: فشار سنگینی بر کادر درمانی حاکم است

تهران- ایرنا- رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران اعلام کرد: هم اکنون در بیمارستان‌ها با بالاترین حجم موجود در حال ارایه خدمت هستیم و فشار سنگینی را تیم درمان استان تهران تحمل می‌کند.

به گزارش ایرنا، علیرضا زالی عصر دوشنبه در جلسه هفتگی ستاد مقابله با کرونا استان تهران گفت: افزایش میزان تخت‌های بستری یکی از مباحث مطرح شده است و باید از هر روشی برای این کار استفاده کرد.

وی تاکید کرد: کمیته ترخیص می تواند در این زمینه کمک کننده و اثربخش باشد و می توان از رسوب موارد بستری جلوگیری کنند، برای رسیدن به ظرفیت مورد نظر باید تیم های پایش از بیمارستانها بازدید کنند همچنین پیشنهاد دیگر بهسازی تخت‌های اورژانس از ظرفیت این بخش ها نیز استفاده کند همچنین با راه اندازی مراکز درمان بستری موقت از فشار بیمارستانها بکاهیم.

زالی درباره خدمات پیش بستری و پس از بستری افزود: الگویی برای این مورد در نظر گرفته شده و به ظرفیت سازی جدید نیز کمک می کند بازشماری در تخت های غیردانشگاهی صورت بگیرد و از ظرفیت های بیمارستان های دیگر دستگاهها استفاده کرد و  شاید تا دو هفته دیگر این فشار شاید سنگین تر شود و باید کمک کنیم تا فشار وارد نشود.

وی درباره مشکلات مالی مراکز درمانی نیز گفت: هیچ کمک متمرکزی در قالب کمکهای ستادی شاهد نبودیم و بیمه ها باید در این زمینه به ما کمک کنند، حدود ۱۵ بیمارستان در تهران بالاترین بار بیماری را دارند و بیمه ها باید کمک کنند تا حساب این بیمارستان ها تسویه شود که در حال حاضر بیمه تکمیلی نقش پررنگی ندارد و همچنین متن پیشنهادات مان را برای ستاد ملی ارسال کردیم.  

رییس ستاد مقابله با کرونا استان تهران خاطرنشان کرد: در حوزه برنامه ریزی برای شارژ کادر درمان باید دولت یک پاداش در نظر بگیرد نیروی انسانی به کندی در دانشگاه شکل می گیرد با توجه به استخدام نیروی جدید در سال گذشته اما هنوز این نیروها در دانشگاه حضور ندارند.

به گفته وی، پیشنهاد ما قرارداد ۸۹ روزه بود همچنین استفاده از نیروهای داوطلب نیز می تواند در کاهش بار سنگین بیمارستان کمک کند. در پیک اول و دوم شاهد اقدامات خیرین بودیم که به ما کمک بسیاری کرد اما الان این موضوع کمرنگ شده است.

زالی ادامه داد: برخی افراد توان مراجعه به سیستم هوشمند را ندارند نام برخی از این افراد در مراکز جامع سلامت ثبت است،  برخی نیز ثبت نیست و باید کمک کنیم این چالش برطرف شود، برخی اوقات سامانه قطع می شود و گاهی اوقات اختلال در سیستم ایجاد می شود و به نظر می رسد بحث حرفه ای است.

وی اظهار داشت: کار با سامانه با افزایش گروه‌های بعدی کار بسیار سختی است و از عهده وزارت بهداشت به تنهایی کافی نیست و وزارت ارتباطات لازم است که در این زمینه به ما و وزارت بهداشت کمک کنند.

زالی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تهران با همه استانها فرق دارد گاهی اوقات یک منطقه شهرداری معادل دو شهر است باید اقدامات در تهران جدای از سایر کشور باشد اعلام گروههای سنی در تهران در وزارت بهداشت با شتابزدگی انجام می شود و اگر در این خصوص در تهران مدیریت نشود ما را با مشکل مواجه می کند.

وی یادآور شد: ما از وزارت بهداشت درخواست کردیم گروههای سنی در تهران با متانت و تدبیر اعلام شود تا با جمعیت زیادی در مراکز روبرو نشویم و اعلام گروه سنی با هماهنگی دانشگاه های علوم پزشکی در تهران صورت بگیرد. ۹۰ هزار نفر در تهران در هفته گذشته واکسن دریافت کرده اند که در گروه سنی نیستند و در گروه سایرین قرار دارند. ممکن است این گروه سایرین در هفته های دیگر افزایش پیدا کند و با اعلام زودهنگام گروههای سنی ما قطعا در تهران با مشکل مواجه می شویم.

زالی همچنین در پایان جلسه به خبرنگاران گفت: پیش بینی کرده بودم که در روزهای آینده تعداد بستری ها در استان تهران از ۹ هزار نفر عبور خواهد کرد که متأسفانه امروز تعداد بستری ها در تهران از این میزان گذشته که از این تعداد ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.

وی افزود: روز گذشته ۱۹ هزار مراجعه سرپایی داشتیم و ۱۳۵۰ بیمار نیز ظرف ۲۴ ساعت گذشته ترخیص شده اند اما ورودی های به بیمارستان ها همچنان عدد قابل توجهی است؛ به شکلی که ۱۶۰۰ ورودی جدید در ۲۴ ساعت گذشته داشته ایم که از این تعداد ۲۵۰ نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری شدند.

رییس ستاد مقابله با کرونا استان تهران ادامه داد: شاخص ها همچنان در استان تهران رو به افزایش است لذا باید تدارک تخت های جدید در دستور کار قرار گیرد.

وی تاکید کرد: بر این اساس تیم های پایش و بررسی به بیمارستان ها مراجعه خواهند کرد و هر کجا که امکان افزایش تعداد تخت ها برای بیماران کرونایی وجود داشته باشد اقدامات لازم انجام خواهد شد همچنین باید تعداد تخت های بستری های موقت افزایش پیدا کند تا بیمارانی که نیازمند خدمات موقت بستری هستند بتوانند از این خدمات استفاده کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha