غدیرخم، امتداد نبوت پیامبر اعظم و عامل اتحاد امت اسلامی

ارومیه - ایرنا- واقعه مهم و تاریخی غدیرخم در امتداد نبوت، ادامه راه نبی مکرم اسلام، اکمال دین و اتمام‌ نبوت و میراث ماندگار پیامبر اسلام بوده و کامل‌ترین نسخه برای هدایت مسلمانان در برهه های مختلف است.

به گزارش ایرنا، غدیر تنها یک حادثه و ‌واقعه نیست؛ بلکه تاریخی است که باید هزاران بار خوانده شود؛ غدیر ادامه رسالت پیامبر اسلام و مهر تاییدی بر شایستگی و ‌ایمان و اخلاص مولای متقیان امیرالمومنین (ع) است.

غدیر حقانیت امامت علی (ع) را فریاد زده و پیام پیامبر اسلام  را تکرار می کند؛ این واقعه مهم، حقیقت بزرگی را در سینه خود ثبت کرده و ‌آن اینکه رسالت پیامبر با امامت علی (ع) کامل می شود و بدون امامت علی (ع) و غدیر، رسالت پیامبر اسلام ناقص می ماند؛ غدیر با تمام عیدهای امت اسلام متفاوت است و در رتبه ای بالاتر قرار دارد، چنان که نامش "عید الله الاکبر" است و این برتری به دلیل مقام و اهمیت والای غدیر است. 

غدیر، بعثت را کامل می کند و بدون غدیر و علی (ع) بعثت ناقص می ماند؛ باید غدیر و علی (ع) باشند تا بعثت کامل شود؛ این واقعه مهم در آخرین حج پیامب اسلام (ص) امتداد نبوت و رمز ماندگاری اسلام است.

غدیر، امتداد نبوت است

نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری اظهارداشت: غدیرخم، امتداد نبوت بوده ‌و ولایت و امامت، بعثت پیامبر اسلام (ص) را تکمیل می کند.

آیت‌الله شیخ جواد مجتهد شبستری ادامه داد: غدیر رسالت پیامبر اسلام(ص) را تکمیل می‌کند و اگر غدیر نباشد، بعثت ناقص به نظر می رسد.

وی ادامه داد: مساله غدیر در آیات و روایات مورد توجه‌ قرار گرفته و به عنوان مکمل رسالت پیامبر اسلام (ص) مطرح شده است.

وی با بیان اینکه دین اسلام بدون امامت و ‌ولایت ناقص است، گفت: آن قدر این مساله اهمیت دارد که پیامبر اسلام (ص) اگر به این دستور الهی عمل نکند، گویی رسالت خود را انجام نداده است.

نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری افزود: مساله امامت و ‌ولایت معادل با کل رسالت پیامبر اسلام (ص) است و ‌در روایات هم از امامت به عنوان کلید تمام اعمال و عبادات تعبیر شده است و کسی که ولایت را برعهده می گیرد، انسان ها را به سمت رعایت دستورات الهی هدایت می کند.

آیت الله شبستری افزود: پیام غدیر این است که بدون ولی، مردم هدایت نخواهند شد و باید این مسیر ادامه یابد، چنان که نبی مکرم اسلام (ص) در حادثه غدیرخم، ‌از حاضران در آن جمع خواست تا پیامش را به غایبان ابلاغ کنند و پیام غدیر نسل اندر نسل تا قیامت منتقل شود.

وی با بیان اینکه‌ آیا واقعا حق غدیر را ادا کرده ایم؟ گفت: حق غدیر را آن گونه که شایسته است، ادا نکرده ایم و ‌از درک عظمت جایگاه آن عاجز مانده ایم.

وی با بیان اینکه غدیر حق بزرگی بر گردن ما دارد، افزود: هیچکدام از اعیاد نتوانسته در رتبه و جایگاه غدیر قرار بگیرد، چنان که نام این عید "عیدالله" است واین نام به دلیل بزرگی و عظمت بی نظیر غدیر وپیام آن است.

غدیر تنها اختصاص به پیروان مذهب تشیع ندارد

نماینده دیگر مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری گفت: غدیر تنها اختصاص به پیروان تشیع ندارد، بلکه متعلق به تمام مسلمانان است؛ عده ای امیرالمومنین (ع) را جانشین نبی مکرم اسلام دانسته و او را ادامه رسالت پیامبر اسلام می دانند و برخی دیگر از مسلمانان امیرالمومنین را به دلیل شخصیت والا و اخلاص و ایمان بی نظیرش، مولا می شناسند .

آیت الله عسگر دیرباز افزود: در حقیقت غدیر و حضرت علی (ع) عامل مشترک و وحدت بین تمام مسلمانان اعم از اهل تسنن و تشیع است.

وی به پیام‌ غدیر اشاره کرد و ادامه داد: پیام غدیر این است که بشریت پس از پیامبر اسلام (ص) به حال خود رها نشده بلکه مسلمانان همیشه نیاز به تعالیم اسلام و مجریان اسلام از طرف خداوند متعال دارند و این گونه نیست که همانند تفکر لیبرالسیتی نیازی به تعالیم انبیا نداشته باشند بلکه در حوزه های مختلف  اعم از اقتصادی و سیاسی نیاز به راهنمایی و هدایت دارند.

غدیر رمز ماندگاری دین مبین اسلام است

رییس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت آذربایجان غربی هم گفت: غدیر، ماندگاری اسلام را رقم می زند و ‌به عبارتی تداوم مسیر دین مبین اسلام به شمار می رود.

حجت الاسلام عسگر فعال آذر اظهار داشت: در فرمایش رهبر معظم انقلاب آمده که غدیر می تواند محور وحدت باشد چون اصل غدیر را کسی منکر نشده و اهل سنت نیز اصل غدیر را قبول کرده اند.

وی به پیام بزرگ غدیر اشاره کرد و ‌افزود: پیام بزرگ غدیر این است که جامعه بشری بدون رهبری الهی، نمی تواند دوام و بقا یابد و وجود امام و ‌رهبری الهی، ضرورتی مهم برای جامعه بشری به ویژه امت اسلام اعم از شیعه وسنی است.

وی افزود: غدیر چون از مشترکات مسلمانان است، می تواند پرچم وحدت را به اهتزاز درآورد و مانع تفرقه افکنی دشمنان اسلام و قرآن در میان امت اسلامی شود.

به گزارش ایرنا، غدیرخم نام ناحیه ای میان مکه و مدینه است که پیامبر اسلام (ص) درآن مکان و در جریان حجه الوداع حضرت علی (ع) را پس از خود به ولایت مسلمانان جهان اعلام کرد؛ پیامبر اسلام (ص) در بازگشت از آخرین حج خود همه مسلمانانی را که در حج ‌شرکت داشتند، جمع کرد و حضرت علی ابن ابیطالب (ع) را به عنوان وصی، برادر و جانشین خود از جانب پروردگار متعال معرفی کرد.

فردا، پنجشنبه عید سعید غدیرخم است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha