اعتبارات منابع طبیعی شهرستان خوسف ۳۰ درصد افزایش یافت

بیرجند - ایرنا - فرماندار خوسف گفت: اعتبارات حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان امسال در مقایسه با سال گذشته بیش از ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

محمدعلی آخوندی روز دوشنبه در آیین تکریم و معارفه رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خوسف گفت: اعتبارات سال گذشته حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری فقط ۳۰ درصد تخصیص پیدا کرد و نسبت به میانگین اعتبارات تخصیصی که ۵۲ درصد بوده، کمتر است.

وی اظهار داشت: با افزایش اعتبارات اداره منابع طبیعی و استفاده از اعتبارات ملی امیدواریم طی سال جاری اقدامات ارزشمندی صورت گیرد.

فرماندار خوسف با اشاره به وجود ۱۷۰ هزار راس دام سبک و سنگین در این شهرستان گفت: در راستای تامین علوفه دام در بلندمدت و جلوگیری از پیشروی کویر و تثبیت خاک، اجرای عملیات آبخیزداری از اهمیت ویژه برخوردار است.

وی افزود: اجرای طرح‌های مطالعاتی در راستای اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری بسیار مهم است و اجرای هر پروژه بدون مطالعات زیست‌محیطی آن امکان‌پذیر نیست.

آخوندی با اشاره به شرایط خاص استان و شهرستان خوسف و متفاوت بودن شرایط آن با سایر استان‌ها اظهار داشت: با توجه به وظایف ذاتی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری در راستای اجرای قانون رضایت مردم در راستای اجرای قوانین باید مد نظر قرار بگیرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی هم گفت: برخی فرصت‌های خاص وجود دارد که در اختیار همه قرار نمی‌گیرد و مسوولان از این فرصت‌ها برای خدمت به مردم استفاده کنند.

علیرضا نصرآبادی افزود: دستگاه منابع طبیعی یک دستگاه حاکمیتی با پشتوانه قوانین و مقررات سازمان است که باید در اجرای این قوانین حساسیت‌های خاصی  وجود داشته باشند.

رییس سابق اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خوسف نیز گفت: نگرش مردم و تفکر مردم نسبت به منابع طبیعی طی سال‌های اخیر تغییر کرده و دید توقیف زمین‌ها و جریمه توسط مردم به این دستگاه وجود ندارد که نمونه بارز آن مشارکت مردم و اهالی روستاها برای اجرای پروژه‌های آبخیزداری بوده است.

مهدی کرباسچی اظهار داشت: با مشارکت مردم هشت هزار هکتار عملیات هلالی آبگیر در شهرستان خوسف انجام شده که این میزان عملیات آبخیزداری در استان بی‌سابقه است.

وی گفت: اجرای مطالعات آبخیزداری در هشت حوضه انجام شده است و اجرای پروژه‌های آبخیزداری با اعتبارات ملی و صندوق توسعه ملی در این اراضی انجام خواهد شد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خوسف افزود: بزرگترین سازه آبخیزداری در شرق کشور در شهرستان خوسف اجرا شده که توانسته است در راستای تغذیه سفره زیرزمینی در منطقه آرک و بین‌آباد نقش مهمی داشته باشد.

وی گفت: ایجاد ۱۵۰ بند و پشته خاکی در راستای تغذیه سفره‌های زیرزمینی و تامین علوفه دام نقش مهمی داشته که طی چند سال اخیر اجرا شده است.

در این نشست از خدمات چهار ساله مهدی کرباسچی رییس سابق اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خوسف تقدیر و رضا سبزی به این سمت منصوب شد.

مرکز شهرستان خوسف در فاصله ۳۶ کیلومتری بیرجند قرار دارد و به دلیل کویری بودن سه چهارم وسعت این شهرستان اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری از اهمیت ویژه برخوردار است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha