۶۴۲ تغییر کاربری غیرمجاز زمین کشاورزی در آذربایجان غربی شناسایی شد

ارومیه- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: ۶۴۲ مورد تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی استان در سال جاری شناسایی شد.

اکبر کرامتی روز دوشنبه در جلسه هم اندیشی با تشکل های مردم نهاد زیست محیطی در زمینه حفاظت و حراست از منابع ملی و عرصه های کشاورزی استان افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۷۹ مورد اخطار توقف عملیات ساخت و ساز مستحدثات غیر مجاز صادر شده است.

وی اضافه کرد: ۲۱ مورد قلع و قمع بر اساس ماده سه احکام صادره قطعی و ۵۹ مورد قلع و قمع  بر اساس تبصره ۲ ماده  ۱۰که شامل ۱۲۱ قطعه تفکیکی است، اجرایی  و به حالت اولیه اعاده شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی بر ضرورت مقابله با تغییر کاربری اراضی کشاورزی استان با هدف حفظ منابع خدادادی آب و خاک در استان تاکید کرد و گفت: مزیت نسبی استان کشاورزی بودن آن است و هم اکنون ۲۲۵ هزار خانوار به صورت مستقیم از بخش کشاورزی استان ارتزاق می کنند.

کرامتی افزود: امروز شیوه های متعددی برای رویارویی با بحران هایی از قبیل تخریب اراضی کشاورزی و ملی وجود دارد که با بهره گیری از ظرفیت سازمان های مردم نهاد به علت فراگیر بودن و بالا بودن مقبولیت اجتماعی آنان، می توان بستری مناسب جهت حفاظت از محیط زیست و عرصه های طبیعی و کشاورزی ایجاد کرد.

وی اضافه کرد: آفزایش آگاهی و دانش مردم توسط سمن‌ها و حساس سازی آنها نسبت به مسائل زیست محیطی و عرصه های طبیعی و کشاورزی، باعث افزایش همکاری و مشارکت آنان و تنویر افکار عمومی در حل بحران‌های محیط زیستی شده و توسعه پایدار بخش کشاورزی را به دنبال دارد.

وی ارزش تولیدات بخش کشاورزی استان را سالانه بیش از ۲۳۰ هزار میلیارد ریال بیان کرد و اضافه کرد: استان از نظر کیفیت خاک زراعی و نیز روان آب و آبهای سطحی دومین استان کشور به شمار می رود و وظیفه ذاتی ما صیانت و حفظ این منابع خدادادی است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه ۳۳ درصد از اشتغال استان در بخش کشاورزی است، گفت: این آمار در میانگین کشوری ۱۸ درصد است که نشان دهنده اهمیت حفظ و صیانت از آب و خاک و کشاورزی استان است.

وی اظهار داشت: سه سامانه فعال یگان حفاظت از اراضی کشاورزی استان شامل سامانه ۱۳۱ جهت گزارش اخبار مردمی،GIS  سامانه سنجش از دور اراضی کشاورزی و سامانه CMS  کنترل واحدهای گشت یگان حفاظت و همچنین سامانه ۱۵۰۴ امداد جنگل و مرتع، آماده دریافت گزارش‌های مردمی است.

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این نشست با اشاره به اینکه خلا قانونی و عدم نگاه جامع در خصوص حفظ کاربری اراضی کشاورزی در سالهای اخیر موجب بروز مشکلات زیادی شده است، گفت: در بخش قانون با موانع زیادی مواجه هستیم و بخشنامه های صادر شده در این زمینه نیز کارشناسی شده نیستند.

حجت الاسلام رضا میرزایی اظهار داشت:  خلا قانونی موجب شده تعداد پرونده ها در زمینه تغییر کاربری اراضی کشاورزی استان افزایش قابل توجهی داشته باشد در صورتی که می توان با اصلاح قانون ۷۰ الی ۸۰ درصد از این تخلفات را کاهش داد.

آذربایجان غربی دارای ۸۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در حال کشت است که سالانه در این منطقه بیش از ۶ میلیون محصول تولید و روانه بازار می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha