۴ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۳۳
کد خبرنگار: 2184
کد خبر: 84416651
۰ نفر

برچسب‌ها

باتلاق کرونایی در بابل

ساری - ایرنا - کارشناسان سلامت و مسئولان شبکه بهداشت و درمان بابل نسبت به وخامت وضعیت کرونایی این شهرستان اتفاق نظر دارند و با به کار بردن عبارت «باتلاقی شدن » زمینه ، نسبت به گیر افتادن بابل در باتلاق کرونای هندی یا دلتا هشدار می‌دهند.

به گزارش ایرنا ، شهرستان بیش از ۵۰۰ هزار نفری بابل با هفت بیمارستان زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی بابل قرار دارد ؛ شهرستانی که تا تیر ماه امسال همواره وضعیت نسبتا با ثباتی را در شیوع و کنترل بیماری کووید ۱۹ تجربه کرده بود ، ولی طی سه هفته اخیر با ورود کرونای هندی که قدرت سرایت بالایی دارد ، شرایط آن به خاطر تداوم روند افزایشی مراجعه بیماران کرونایی سرپایی ، آمار جهشی بستری روزانه و مرگ و میر تصاعدی همچنان ادامه دارد و دورنمای روشنی دیده نمی شود.

طبق بررسی های خبرنگار ایرنا ، در حالی که طی چهار موج کرونایی گذشته آمار بستری بیماران کرونایی در بابل روزانه به ۲۰۰ نفر نرسیده بود ، اکنون در مسیر ۳۰۰ تایی شدن پیش می رود و مراجعه سرپایی روزانه هم به حدود ۲ هزار نفر رسیده است.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بابل ، آمار بستری روزانه بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در این شهرستان طی ۲۴  ساعت گذشته به ۲۲۹ نفر رسیده است که بدون در نظر گرفتن آمار ترخیصی ها ، به معنای تکمیل شدن ظرفیت دستکم ۲ بیمارستان بزرگ تنها در طول یک شبانه روز است.

بابل از هفتم تیر ماه به صورت رسمی وارد موج پنجم کرونا با بستری حدود ۴۰ بیمار بستری در یک شبانه روز شده بود ولی طی کمتر از  چهار هفته گذشته جهش حدود ۶۰۰ درصدی را در این زمینه تجربه کرده است که در طول ۱۸ ماه گذشته بی سابقه بوده است.

همچنین در حال حاضر مجموع بیماران کرونایی بستری در بابل به ۶۴۵ نفر رسیده است که به معنای تکمیل شدن تخت های بیمارستانی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی بابل است.

گذشته از افزایش تصاعدی آمار بستری روزانه و مراجعه سرپایی ، وخامت اوضاح در بخش  مراقبت های ویژه است چون طبق گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بابل در حال حاضر ۵۱ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ به خاطر وخامت حالشان تحت مراقبت های ویژه در حال درمان هستند.

کارشناسان بهداشت و درمان بر این باورند که افزایش چند برابر آمار بیماران بخش مراقبت های ویژه به معنای افزایش میزان مرگ و میر در روزهای آینده است.

اگر چه دانشگاه علوم پزشکی بابل حوالی ظهر امروز با انتشار اطلاعیه فوری ، نسبت به پر شدن تخت های بیمارستانی شهرستان هشدار داده بود ، اما با رسانه ای شدن آمار کرونایی ۲۴ ساعت گذشته این شهر ، عمق بحران کرونایی اکنون پیدا شده است ، عمقی که کارشناسان بهداشت و درمان از آن با نام باتلاقی شدن یاد می کنند  .

برپایی مراسم عزا و عروسی در تالارها ممنوع شود

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست که با این موج های سنگین کرونایی که در این روزها با آن رو به رو هستیم ، شاهد فعالیت تالارها و برپایی مراسم عروسی باشیم.

دکتر سید فرزاد جلالی افزود: یکی از دلایل اصلی افزایش و جهش بستری بیماران کرونایی ابتلای افراد در مراسم های عروسی بوده که با تجمع برگزار شد.

وی گفت: وضعیت کرونایی به سمت فاجعه پیش می رود و اگر مردم به خود نیایند و پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند با توجه به پر شدن تقریبی تخت های بیمارستان با مشکل مواجه می شویم.

۲۰ درصد بستری بیماران کرونایی در بابل غیر بومی هستند

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: در موج پنجم کرونایی از مجموع بیش از یک هزار و ۵۰۰ نفری که از ابتدای تیرماه تاکنون در مراکز درمانی بابل بستری شدند ۲۰ درصد آنها غیر بومی هستند.

وی اضافه کرد: شهرهای مشهد، ورامین، گنبد، آزاد شهر، بیرجند، تهران، ساری، فریدونکنار، نور، نوشهر، جویبار و سیمرغ از جمله شهرهایی هستند که بیماران کرونایی آنها در بابل بستری هستند.

جلالی گفت: اگر مردم استفاده از ماسک را به طور جدی در دستور کار خود قرار ندهند و در تجمع بیش از دو نفر شرکت کنند جهش های هولناک فعلی همچنان ادامه دار خواهد بود که این امر زمینه مرگ و میر عزیزان را فراهم می کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha