ادامه‌ روند کنونی مصرف برق خارج از توان تجهیزات شبکه و نیروگاه‌هاست

تهران- ایرنا- سخنگوی صنعت برق با بیان این‌که ادامه‌ روند کنونی مصرف برق خارج از توان تجهیزات شبکه و نیروگاه‌هاست، هشدار داد: با توجه به گرمای پیش‌رو و احتمال رکوردشکنی مصرف برق و افزایش آن به بیش از ۶۶ هزار مگاوات، صنعت برق در تنگنای بسیار سختی قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مصطفی رجبی‌مشهدی» امروز (دوشنبه) در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هم‌اکنون شاهد فاصله ۱۱ هزار مگاواتی تولید و مصرف برق هستیم که این میزان فاصله را باید با فعالیت‌ها و برنامه‌های جابه‌جایی بار صنایع و مشترکان عمده پُر کرد.

وی با تقدیر از مشترکان عمده و صنایع بزرگ و کوچکی که در این شرایط با برق همکاری می‌کنند، خاطرنشان‌کرد: صنعت برق بر اساس مجوزهای اخذ شده در ماه‌های غیرگرم، نهایت همکاری را با این صنایع خواهد داشت.

رجبی‌مشهدی با اشاره به اینکه در صورت افزایش نیاز مصرف احتمال به کار افتادن راه‌های فرکانسی وجود دارد، افزود: به‌منظور حفظ پایداری شبکه، رله‌های فرکانسی به‌کار گرفته شده است و هنگامی که تراز تولید و مصرف از حد استاندارد فراتر رود و امکان کنترل مصرف وجود نداشته باشد، این رله‌ها به صورت خودکار به‌کار افتاده و برق تعدادی از مشترکان را قطع می‌کنند.

وی، مهم‌ترین عامل افزایش نیاز مصرف برق را افزایش دمای هوا برشمرد و گفت: امسال افزایش دمای هوا و خشک‌سالی بیشترین تاثیر در ناترازی تولید و مصرف داشته است.

سخنگوی صنعت برق یکی از مهمترین دلایل این میزان افزایش مصرف را ناهنجاری دمایی توصیف و خاطرنشان‌کرد: در این شرایط شاهد افزایش یک‌باره و شدید دما در همه نقاط کشور هستیم که موجب افزایش استفاده از وسایل سرمایشی در کنار استفاده از سایر وسایل برقی می‌شود.

وی در عین حال تاثیر راهکارهای مدیریت مصرف را در جلوگیری از بروز خاموشی بسیار مهم  و آنی عنوان کرد و اظهار داشت: در صورتی که مشترکان از سایه‌بان برای کولرهای آبی استفاده و از دور کند این نوع کولرها بهره بگیرند، شاهد کاهش ۲ هزار مگاواتی مصرف برق خواهیم بود.

رجبی‌مشهدی ادامه‌داد: اگر دمای کولرهای گازی در کشور به جای ۱۸ روی ۲۵ درجه تنظیم شود، شاهد کاهش پنج‌هزار مگاواتی مصرف برق خواهیم بود، زیرا با هر یک درجه افزایش درجه ترموستات کولرگازی، سه درصد از مصرف برق این نوع کولرها کم می‌شود.

به گزارش ایرنا، پیش از این رجبی‌مشهدی با تاکید بر همکاری انجام شده در بخش صنایع مختلف کشور، افزود: اکنون با طرح‌های پاسخ‌گویی بار و مشارکت مشترکان کشاورزی و صنعتی در حال جبران کمبودها هستیم تا در بخش خانگی با خاموشی روبه‌رو نشویم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha