الجزایر عضویت رژیم اسرائیل به عنوان ناظر اتحادیه آفریقا را محکوم کرد

تهران - ایرنا - الجزایر تصمیم اتحادیه آفریقا مبنی بر عضویت رژیم اسرائیل به عنوان ناظر این اتحادیه را محکوم کرد و این اقدام را غیر قابل قبول دانست.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی الجزایر (واج) امروز (دوشنبه) به نقل از وزارت امور خارجه این کشور اضافه کرد:  تصمیم اتحادیه آفریقا که بدون مشاوره قبلی با همه کشورهای عضو اتخاذ شده است هیچ  ظرفیت و قدرتی برای قانونی کردن اقدامات و رفتارهای ناظر جدید که بطور کامل با ارزشها،  اصول و اهداف مندرج در اساسنامه اتحادیه آفریقا مغایرت دارد، ندارد.  

در بیانیه وزارت خارجه الجزایر بدون نام بردن از رژیم صهیونیستی آمده است که تصمیم اخیر کمیسیون رئیس اتحادیه آفریقا درباره قبول ناظر جدید که از اختیارات اداری وی است بر حمایت مداوم و فعال قاره آفریقا از فلسطین در جهت مساله عادلانه آن ندارد.  

بیانیه وزارت امور خارجه الجزایر در حالی صادر شد که مقامات اتحادیه آفریقا روز پنجشنبه هفته گذشته از عضویت رژیم اسرائیل به عنوان عضو ناظر این اتحادیه خبر دادند. هدفی که دیپلمات‌های رژیم صهیونیستی برای رسیدن به آن نزدیک به دو دهه تلاش کرده‌اند و تحقق آن را یک پیروزی دیپلماتیک برای این رژیم در نظر گرفته‌اند. 

وزارت خارجه رژیم صهیونیستی پنجشنبه گذشته در بیانیه ای اعلام کرد که سفیر رژیم اسرائیل در «آدیس آبابا» پایتخت اتیوپی، به عنوان عضو ناظر، استوارنامه خود را تقدیم اتحادیه آفریقا کرده است.

پیشتر رژیم اسرائیل در سازمان وحدت آفریقا مقام ناظر را به دست آورده بود اما پس از انحلال این سازمان در سال ۲۰۰۲ و تبدیل آن به اتحادیه آفریقا، تلاش های این رژیم برای ادامه عضویت آن به عنوان ناظر بی‌نتیجه بود. 

پیش از این نیز جنبش جهاد اسلامی فلسطین با انتشار بیانیه‌ای عضویت رژیم صهیونیستی در اتحادیه آفریقا به عنوان عضو ناظر را به شدت محکوم کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha