مدیر حوزه علمیه خراسان : کسب دانش کارآمد باید در حوزه نهادینه شود

بجنورد- ایرنا- مدیر حوزه علمیه خراسان گفت: زمان غفلت از علم در این نهاد مذهبی به پایان رسیده و اگر دانش کارآمد را نهادینه نکنیم، پاسخگوی نیاز جهان اسلام نخواهیم بود.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله سیدمصباح عاملی روز دوشنبه در مراسم تکریم و معارفه مدیر حوزه علمیه خراسان شمالی به اهمیت بیانیه گام دوم رهبری در بخش فرهنگی اشاره  و تصریح کرد: توجه به بیانات رهبری در این بیانیه از دغدغه های مدیران حوزه های علمیه است و هدفگذاری حوزه بر این مبنا شکل می گیرد.

وی گفت: بیانیه گام دوم رهبری با هدف ایجاد جامعه پویا تدوین شد و باید تربیت بینشی و اسلامی را در حوزه های علمی تقویت کرد و لازمه آن نیز این است که جامعه روحانیت خودسازی را از خود شروع کند و سپس به بطن جامعه تبیین کند.

مدیر حوزه علمیه خراسان، خودسازی را از صفات همیشگی طلاب و روحانیون در طول تاریخ دانست و عنوان کرد: ورود طلبه به حوزه با هدف خودسازی انجام می شود و این رسالت مهم باید سرلوحه کار حوزه های علمیه باشد.

وی ادامه داد: حوزه های علمیه رسالت پاسخگویی به جهان اسلام و نظام اسلامی را دارند و بواسطه خودسازی است که این مهم را به سرانجام می رسانند.

آیت الله عاملی گفت: امروزه تربیت دانشی، تهذیبی و اخلاقی از مهم‌ترین مسایل جهان اسلام است و حوزه های علمیه باید نخبگانی کارآمد و متخصص تربیت کنند و دانشی جامع، عمیق و هدفمند را ترویج دهند.

وی بصیرت را از ارکان اصلی تربیت طلاب دانست و افزود: طلاب باید شناخت درستی از جناح ها و اقشار مختلف جامعه داشته باشند و این مهم برای طلاب از اوجب واجبات است.

مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه پیامبر اسلام از جاذبه علمی بواسطه قرآن و جاذبه اخلاقی برخوردار بودند، گفت: طلاب باید تهذیب نفس و اخلاق داشته باشند و آراسته با فضایل سازنده درونی باشند.

وی ولایتمداری را از دیگر ارکان موفقیت علمی در جامعه روحانیت دانست و گفت: ولایت مکمل دین است و دین بدون ولی خدا اثرگذار و زندگی ساز نیست.

آیت الله عاملی خاطرنشان کرد: دین همراه با ولایت در مقابل جبهه کفر و فساد دژ مستحکمی را تشکیل می دهد که دست استکبار را در از نفوذ کوتاه می کند.

وی ادامه داد: جامعه روحانیون و طلاب اگر این شاخصه ای مهم را عمل کنند تمدن اسلامی از اهداف بیانیه گام دوم انقلاب را محقق می کنند.

نخبه گرایی اولویت حوزه های علمیه

آیت الله عاملی نخبه گرایی را از اهداف حوزه های علمیه دانست و گفت: سعی داریم تا پایان امسال یکهزار نخبه را شناسایی و شناسنامه دار کنیم و در مناسب مختلف از این نخبه ها استفاده کنیم.

وی بیان کرد: طلبه ها دارای استعدادهای مختلفی هستند و روحانی که در روستا، شهر، دانشگاه و بخش بین الملل فعالیت دارد هر کدام با یکدیگر متفاوت هستند و کافی است استعدادهای این قشر مذهبی به خوبی کشف و در جایگاه متناسب استفاده شوند.

مدیر حوزه علمیه خراسان ادامه داد: از داخل همین نخبه ها است که قاضی، حقوقدان، مدیر و سخنران تربیت می شود و نیاز جامعه اسلامی را برآورده می کند.

در این مراسم از خدمات ۹ ساله حجت الاسلام حجت سالاری مکی در مدیریت حوزه علمیه خراسان شمالی  تکریم شد و حجت الاسلام علی حیدری به‌عنوان مدیر جدید حوزه علمیه استان منصوب شد.

حجت الاسلام حیدری پیش‌ از این نیز در مدیریت امور مدارس، حوزه مدیریت و ارتباطات و اداره آموزش و برنامه‌ریزی حوزه علمیه خراسان فعالیت داشته است.

حوزه علمیه خراسان متشکل از سه حوزه خراسان رضوی، شمالی و جنوبی با هزار و ۲۰۰ سال قدمت و ۳۵ هزار طلبه در حال تحصیل در ۱۵۲ مدرسه علمیه تحت نظر ۲ هزار استاد، پس از حوزه علمیه قم دومین مرکز حوزوی ایران است.

هم اکنون افزون بر ۴۰ جلسه درس خارج و ۴۰۰ جلسه درس سطوح عالی در حوزه علمیه خراسان برقرار است. ۴۵ مدرسه علمیه در حوزه خراسان متعلق به خواهران است و ۳۰ درصد کل طلاب را خواهران طلبه تشکیل می دهند. ۹۰ درصد استادان حوزه های علمیه خراسان نیز بومی هستند.

هم اکنون بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ طلبه در حوزه های علمیه خراسان شمالی تحصیل می کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha