چهارم مردادماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

استان‌ها- ایرنا- وضعیت فوق قرمز کرونایی در برخی شهرها باعث شده تا واکسیناسیون افراد در سنین پایین نیز سرعت بگیرد به گونه ای که امروز وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دستور فوری واکسیناسیون گروه سنی ۵۰ به بالا را در استان کرمان صادر کرد.

سعید نمکی در نامه ای به علیرضا رییسی معاون بهداشت وزیر بهداشت، با توجه به تاثیرپذیری استان کرمان از استان های همجوار و پیک بیماری در این استان، بر واکسیناسیون هرچی سریع تر گروه سنی ۵۰ سال به بالا در استان کرمان، تاکید کرد.

با وجود اینکه تاکنون ۷ میلیون و ۸۷۱ هزار و ۱۰۴ نفر دُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۳۹۴ هزار و ۷۰۷ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۰ میلیون و ۲۶۵ هزار و ۸۱۱ دُز رسیده است اما  همچنان ابتلای به این ویروس روی دور تند قرار دارد و هر روز بر تعداد مبتلایان اضافه می شود.

در استان های دیگر هم واکسیناسیون افراد سرعت گرفته و کادر درمان تلاش دارند تا با واکسینه کردن تعداد بیشتری از مردم جلوی شیوع بیماری کووید 19 که در انواع و گونه های مختلف ظاهر شده را بگیرند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام در این رابطه اعلام کرد: اکنون روزانه تا سه هزار نفر در استان می توانند واکسن کرونا تزریق کنند و در تلاشیم درصد تزریق روزانه واکسیناسیون را به بیش از پنج هزار دز در روز افزایش دهیم.

دکتر جمیل صادقی فر با بیان اینکه استقبال مردم ایلام برای تزریق واکسن کرونا رضایت بخش نیست، تاکید کرد: بزرگان، معتمدین، افراد و رسانه های تاثیر گذار نقش مهمی در اقناع مردم برای تزریق واکشن دارند و مانند همیشه پای کار باشند.

وی گفت: پوشش واکسیناسیون بالای ۶۰ سال در شهرستان بدره ۷۶.۰۳، آبدانان ۵۷.۹۲، دره شهر۵۵.۳۸، ایوان۵۳.۱۶، چرداول۵۲.۵۴، ایلام۴۶.۷۹، دهلران ۴۶.۰۲ ، سیروان ۴۵.۷۸، هلیلان ۳۹.۴۹، مهران ۳۷.۳۸ درصد است.

همچنین بر اساس اعلام رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام ۷۸ بیمار کرونایی جدید شبانه روز گذشته در مراکز درمانی بستری شدند که با این احتساب مجموع بستری های استان به ۲۱۷ نفر افزایش یافت.

دکتر محمد کریمیان اظهار داشت: از این میزان بستری جدید شهرستان های ایلام و مهران هر کدام با ۲۳ نفر بیشترین تعداد بستری های را داشتند و در ۲۴ ساعت گذشته یک مورد فوتی ناشی از کرونا ثبت شده که مجموع فوتی های استان تا این لحظه ۸۱۹ نفر است.

اکنون شهرستان های ایلام، دره شهر، مهران، آبدانان و چوار در وضعیت قرمز، دهلران و بدره در وضعیت نارنجی و ملکشاهی، هلیلان، چرداول، سیروان، و ایوان نیز در وضعیت زرد قرار دارند.

در استان لرستان نیز که در زمان حاضر بروجرد، خرم‌آباد، پلدختر، کوهدشت، الیگودرز، سلسله و دلفان در وضعیت قرمز، رومشگان در وضعیت زرد و بقیه شهرستان‌های استان در شرایط نارنجی شیوع کرونا قرار دارند رییس گروه مبارزه با بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی لرستان از ورود ۴۳ هزار و ۴۹۰ دز محموله جدید واکسن کرونا با نام تجاری سینوفارم و آسترازنکا خبر داده است.

حمید مخیری اعلام کرد: این محموله شامل ۲۲ هزار دز واکسن سینوفارم  و ۲۱ هزار و ۴۹۰ دز واکسن آسترازنکا است و اکنون واکسن برای متولدین سال ۱۳۴۲ به پایین یعنی افراد بالای ۵۸ سال تزریق می‌شود.

وی  اظهارداشت: تاکنون ۲۹۲ هزار و ۵۹۹ دز انواع مختلف واکسن کرونا وارد استان و ۲۱۸ هزار و ۸۴۵ دز آن برای گروه‌های هدف تزریق شده است.

درباره وضعیت کرونایی استان سیستان و بلوچستان هم امروز خبری به نقل از رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان منتشر شد مبنی بر اینکه با افزوده شدن ۱۸ مورد جدید فوت کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در سیستان و بلوچستان شمار درگذشتگان این ویروس در استان تاکنون به ۲ هزار و ۱۱۸ نفر رسیده است.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری اظهارداشت: همچنین با افزوده شدن یک‌هزار و ۴۱۲ مورد جدید مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته، شمار مبتلایان این ویروس در سیستان و بلوچستان به ۸۸ هزار و ۹۹۵ نفر رسیده و ۸۰۷ بیمار حاد تنفسی و ۳۵۳ مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند.

وی در عین حال بیان کرد:‌ کمبودی در داروهای ضد ویروس و تجهیزات مورد نیاز بیماران کرونایی نداریم.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران سیستان و بلوچستان هم گفت: روند واکسیناسیون در استان مطلوب است و با همکاری همه مردم در تسریع این امر سلامت همگانی تضمین خواهد شد.

علیرضا شهرکی افزود: شرایط فوتی‌های کرونا در روزهای گذشته کاهش یافته بود اما دیروز با افزایش مواجه شد که البته این مورد طبیعی است زیرا بستری‌ها همچنان ادامه دارد و متاسفانه افراد بد حال زیاد داریم و احتمال آمارهای متفاوتی از مرگ و میرهای کرونایی سیستان و بلوچستان در روزهای گذشته وجود خواهد داشت.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر هم گفت: این استان به غیر از آمپول تخصصی "اکتمرا" که به صورت سهمیه‌ای در کشور توزیع می‌شود؛ هیچ مشکل و کمبودی در زمینه تامین دارو های بیماران مبتلا به ویروس کرونا ندارد.

دکتر یحیی رضایی افزود: داروهای تخصصی مربوط به بیماران مبتلا به کرونا دراختیار داروخانه‌ها است و هیچ بازار آزادی در این بخش وجود ندارد.

رضایی در باره قیمت برخی از داروهای تخصصی کرونا اضافه کرد: قیمت داروی رمدسیویر به صورت آزاد ۷۰۰ هزار تومان و بستگی به نوع بیمه بین ۲۱۰ تا ۵۰ هزار تومان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.

همچنین درباره وضعیت کرونایی و واکسیناسیون استان خوزستان نیز امروز خبری منتشر شد به نقل از رییس مرکز بهداشت غرب اهواز که گفت: روزانه به طور متوسط پنج هزار دز واکسن کرونا در غرب اهواز تزریق می‌شود که این روند با سرعت بالایی در حال انجام است.

مهران احمدی بلوطکی بیان کرد: مراکز بهداشت و تجمیعی ما ظرفیت آن را دارند که تا روزی هشت هزار نفر را هم واکسینه کنند لذا از واجدان شرایط درخواست داریم پس از ثبت نام در سایت salamat.gov.ir هر چه سریعتر برای دریافت واکسن اقدام کنند.

در دزفول نیز تاکنون ۵۶ هزار دز واکسن مرحله اول و دوم در شهرستان دزفول تزریق شده است و به زودی ۲ مرکز تجمیعی دیگر برای انجام واکسیناسیون کرونا در دزفول بهره برداری می‌شود.

هم اکنون سه شهرستان خوزستان در وضعیت قرمز، ۱۱ شهرستان نارنجی و ۱۳ شهرستان زرد کرونایی هستند.

رییس گروه بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: تعداد واکسیناسیون کرونا در استان به ۴۰۵ هزار معادل ۱۴.۵ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال استان رسیده است.

سیمین خیاط زاده اظهار کرد: تعداد فوتی ها بر اثر کرونا نیز روزانه پنج تا ۶ نفر بوده اما موارد مثبت کرونا از ۲۲ درصد به ۲۵ تا ۲۶ درصد افزایش یافته و چرخه ویروس در جامعه زیادتر شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی هم با اعلام افزایش موارد بستری بیماران کووید۱۹ در فارس گفت:حدود دو برابر ظرفیت تخت‌های بستری بیمارستان‌های کرونا تکمیل شده است.

عبدالرسول همتی افزود: وضعیت شیوع کرونا در استان فارس در وضعیت قرمز قرار دارد و ورودی بیمارستان های استان افزایش داشته است که در صورت ادامه این روند، با شرایط بحرانی تر مواجه می شویم.

وی با اعلام اینکه تاکنون ۶۳۰ هزار دز واکسن کرونا در نوبت های اول و دوم تزریق شده، از استقبال بیشتر مردم در بعضی شهرستان های فارس از واکسیناسیون سخن گفت و بر اهمیت فرهنگ سازی و تشویق مردم برای مشارکت و حضور در برنامه واکسیناسیون عمومی کرونا در استان تاکید کرد.

در استان اردبیل نیز وضعیت قرمز شیوع بیماری کووید.۱۹ که از چند روز قبل آغاز شده، همچنان ادامه دارد به طوری که طی شبانه روز گذشته علاوه بر جان‌باختن پنج فرد مبتلا، مجموع بستری‌های در مراکز درمانی این استان به ۴۰۵ نفر افزایش یافت.

دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل اعلام کرد که در ادامه روند صعودی موج پنجم شیوع کرونا در این استان، شمار مبتلایان جدید شناسایی شده طی شبانه‌روز گذشته نیز به ۷۵ نفر افزایش یافته است.

این آمارها نشان می‌‎دهد که شمار مبتلایان جدید و بستری همزمان کووید.۱۹ در استان اردبیل نسبت به یک ماه هفته قبل بیش از سه برابر شده و این بیماری با سرعت بیشتر در حال شیوع گسترده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد: در شبانه‌روز با فوت پنج نفر دیگر از مبتلایان، مجموع جان‌باختگان کرونا در ۱۷ ماه گذشته در این استان به یک‌هزار و ۸۷۳ نفر رسید.

دکتر شهرام حبیب‌زاده با اشاره به ترخیص ۶۱ نفر از مبتلایان بستری در مراکز درمانی استان اردبیل گفت: افزایش شمار بستری مبتلایان به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی این استان به ۶۲ نفر، نشان دهنده شدت شیوع کرونا در این استان است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با اشاره به روند افزایش تعداد مراجعه کنندگان سرپایی و بستری در مراکز بهداشتی و درمانی به کرونا، گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲ نفر بر اثر ابتلا به این ویروس که منشای بیماری کووید ۱۹ است ، در استان جان خود را از دست دادند.

ابراهیم سلمانی افزود: در این مدت از یک هزار و ۱۷۸ نمونه گرفته شده از افراد مشکوک به کرونا در مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی ، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۶۱۵ فرد  مبتلای قطعی به کرونا در استان شناسایی شدند که  از این تعداد ۹۸نفر در بیمارستان‌های استان بستری شدند و ۵۱۷ نفر در منزل دوره نقاهت خود را طی می‌کنند.

وی افزود: هم‌اکنون ۸۵۲ نفر بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۱۳۵ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

چهارم مردادماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

در ادامه نیز از وضعیت کرونایی پایتخت مطلع شوید که به دلیل قرار گرفتن تهران در وضعیت قرمز کرونایی بنا بر اعلام معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار تهران کارمندان نهادها و دستگاه‌های اجرایی خدمات ضروری با ۷۰ درصد و غیرضروری با ۵۰ درصد ظرفیت باید به صورت حضوری در محل کار حاضر شوند.

غلامرضا عباس پاشا افزود: دورکاری در ادارات براساس بخشنامه و اپیدمی ویروس کرونا دوباره احصاء شده است و دستگاه های دولتی براساس مصوبه ستاد ملی کرونا مکلف هستند، بخشی از خدمات خود را از طریق خدمات الکترونیکی به مردم ارائه دهند.

وی با بیان اینکه حضور کارکنان در ادارات  تا آخر مردادماه از ساعت ۷ تا ۱۳ است، از شهروندان خواست همچنان پروتکل های بهداشتی نظیر استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند تا بتوانیم پیشگیری مناسبی نسبت به این بیماری داشته باشیم . 

بر اساس اعلام رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان ری روند افزایشی شیوع کرونا و بستری در مراکز درمانی جنوب تهران افزایشی است و روزانه بین ۱۰ تا ۱۲ فوتی کرونایی در بیمارستان فیروزآبادی شهرری ثبت می شود.

علیرضا صدرایی اظهار داشت: تعداد مرگ و میرهای کرونایی قبل از آغاز پیک کرونا به طور میانگین در بین ۶ تا هفت نفر در بیمارستان فیروزآبادی بود ولی در زمان حاضر متاسفانه این روند حالت صعودی به خود گرفته است.

وی عنوان کرد: بیمارستان فیروزآبادی به عنوان تنها بیمارستان تشخیص و بستری بیماران کویید ۱۹ درشهرستان ری هم اکنون علاوه بر مراجعه کنندگان این شهرستان میزبان بیماران شهرهای حاشیه ای تهران و برخی محلات دیگر پایتخت نیز است.

چهارم مردادماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

تازه ترین آمار کرونایی کشور

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: ۳۲۲ نفر طی ۲۴ ساعت گذشته بر اثر کرونا جان باختند.

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، از دیروز تا امروز ۴ مرداد ماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۱ هزار و ۸۱۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که سه هزار و ۵۶۶ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۷۲۳ هزار و ۲۴۶ نفر  و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۹ هزار و ۱۲۲ نفر رسید.

تا کنون سه میلیون ۲۷۴ هزار و ۳۴۶ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

چهار هزار و ۹۸۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

بر اساس این گزارش، تا کنون ۲۵ میلیون و ۶۰۱ هزار و ۲۲۴ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

تا کنون ۸ میلیون و ۲۴۱ هزار و ۸۵۲ نفر دُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۴۲۶ هزار و ۶۹۷ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۰ میلیون و ۶۶۸ هزار و ۵۴۹ دُز رسید.

افراد واجد شرایط برای تزریق واکسن حتما در سامانه salamat.gov.ir ثبت نام و پس از دریافت پیامک نوبت دهی، به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

در حال حاضر ۲۳۲ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۱۷ شهر در وضعیت نارنجی، ۹۹ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

در پایان هم مطالبی با موضوع توصیه های بهداشتی در مواجهه با کرونا، بعد از واکسیناسیون و کم توجهی به رعایت مسائل بهداشتی بخوانید:

قبل و بعد از واکسیناسیون کرونا آب زیاد بنوشید

متخصص بیماری‌های عفونی: مکمل‌ها از کرونا پیشگیری نمی‌کند

بطالت اوقات فراغت دانش آموزان در سایه کرونا

تفریح و دورهمی با کرونا در سوادکوه

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha