تولید محصول گلخانه‌های یزد  هشت سال اخیر ۶۴ درصد  افزایش یافت

یزد - ایرنا - مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: تولید محصول گلخانه‌ های استان سال ۱۳۹۲ که ۳۴۸ هزار تن بود هم اکنون با حدود ۶۴ درصد افزایش به ۵۷۰ هزار تن رسیده است .

اکبر شیخ علیشاهی روزدوشنبه در گفت وگو با ایرنا، هدف از کشت محصول گلخانه ای را افزایش بهره وری آب، ایجاد ارزش افزوده بالا در عرصه اقتصادی ، توسعه صادرات غیرنفتی، تامین نیازهای استان و کاهش سطح زیرکشت گیاهان پرآبخواه ذکر کرد.

به گفته وی سال ۱۳۹۲، سطح زیرکشت محصولات گلخانه‌ای استان هزار و ۱۶۰ هکتار بود که این عدد با ۸۰ درصد افزایش در سال ۱۴۰۰ به ۲ هزار هکتار رسید .

مدیرباغبانی جهاد کشاورزی یزد تصریح کرد: در این مدت علاوه بر مصرف بهینه آب و ارتقا بهره‌وری، صرفه‌جویی و افزایش صادرات، زمینه اشتغال مستقیم ۶ هزار و ۷۰۰ نفر در گلخانه‌های استان فراهم شد.

شیخ علیشاهی با تشریح کاهش بارش‌ها در ۲۵ سال گذشته و مصرف ۸۰ درصد آب در بخش کشاورزی، تاکید کرد: تغییر الگوی کشت، توسعه کشت گلخانه ای در این استان کم آب از جمله ضرورت هاست و به همین منظور توسعه روش های نوین آبیاری و کشت گیاهان کم آبخواه در کنار توسعه گلخانه ها در دستور کار کشاورزان و بهره برداران قرار دارد .

صادرات ۷۰ درصد محصولات گلخانه ای یزد به خارج از کشور

وی بابیان اینکه ۷۰ درصد محصولات گلخانه ای یزد به خارج از کشور صادر می شود، افزود : این میزان تولید ارزآوری خوبی برای صادرکنندگان و تولیدکنندگان به همراه  دارد.

مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد بیان کرد: هم اکنون یزد با سهم ۲۲ درصد از تولیدات گلخانه‌ای کشور رتبه دوم را در این حوزه دارد و با توسعه کشت گیاهان گلخانه ای زمینه اشتغال ۱۷ هزار نفر تاکنون فراهم شد.

وی با توجه به تحولات اقتصادی ناشی از  تغییرات آب و هوایی و کاهش قیمت‌ها به دلیل رکود بازارهای جهانی گفت: به گلخانه داران توصیه می‌شود، کشت ترکیبی چندگونه گیاهی را رعایت کنند تا اگر یکی از محصولات در زمان برداشت به دلایلی از قیمت مناسبی برخوردار نبود، با محصولات دیگر زیان وارده جبران شود.

کشاورزان یزدی سالانه با استفاده بهینه از منابع آبی یک میلیون و ۸۹۶ هزار تن فرآورده های زراعی، باغی، گلخانه ای و دامی تولید و روانه بازاد داخلی و خارجی می کنند.

ارزش این میزان تولید ۱۶۰ هزار میلیارد ریال است که حاصل تلاش مستقیم ۱۱۷ هزار و ۸۰۰ کشاورز، دامدار و بهره بردار  است

این میزان تولید شامل ۵۹۵ هزار تن محصول زراعی، ۲۸۲ هزار و ۴۵۹ تن محصول باغی ، ۵۸۵ هزار تن محصولات گلخانه ای و ۴۳۳ هزار تن محصولات دامی است.

اراضی قابل کشاورزی یزد در ۱۱ شهرستان ۱۷۵ هزار هکتار است که به دلیل تغییرات اقلیمی، کاهش بارندگی ، افزایش دما  و کمبود آب تنها ۱۱۲ هزار هکتار آن قابل کشت است که  ۳۲ هزار و ۳۵۴ هکتار (معادل ۲۹ درصد) زراعی و  ۷۹ هزار و ۶۴۶ هکتار (معادل ۷۱ درصد) به کشت محصولات باغی و گلخانه ای اختصاص دارد و بخش عمده درآمد کشاورزان مربوط به باغبانی و کشت محصولاتی مانند پسته، انار، زردآلو ، زعفران و گیاهان دارویی است.

چندی قبل شرکت آب منطقه ای یزد مصرف آب شرب استان را که یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، حدود ۱۱۰ میلیون مترمکعب ، صنعت را  ۶۵ میلیون مترمکعب اعلام کرد که  ۷۰۰ میلیون مترمعکب آب هم در بخش کشاورزی به مصرف می رسد.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha