استاندار خراسان شمالی: روحانیت تکیه‎‌گاه معنوی مردم است

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: نقش برجسته روحانیت و حوزه های علمیه از آغاز انقلاب اسلامی تاکنون بر هیچ کس پوشیده نیست و این قشر همواره تکیه‌گاه معنوی برای مردم بوده و است.

به گزارش ایرنا، محمدعلی شجاعی روز دوشنبه در مراسم تکریم و معارفه مدیر حوزه علمیه خراسان شمالی که با حضور آیت الله سیدمصباح عاملی مدیر حوزه علمیه خراسان برگزار شد، روحانیت را دژ مستحکمی در برابر استکبار دانست و گفت: نسل سوم انقلاب باید رهرو مکتب روحانیت باشد تا استقلال نظام حفظ شود.

وی نقش روحانیت و نمایندگان ولی فقیه در استان ها را بسیار ارزنده دانست و افزود: روحانیت برای ایجاد شور و نشاط و ایجاد انگیزه همواره در مکتب مقام معظم رهبری و در مسیر شهدا گام برداشته و از این جهت چراغ راهنمایی برای مردم بوده اند.

استاندار خراسان شمالی تصریح کرد: روحانیت در هشت سال دفاع مقدس و نظام مقدس جمهوری اسلامی تلاش های زیادی کرد و این رشادت ها موجب شد تا ایران اسلامی همچنان استوار در عرصه جهانی بدرخشد.

وی روحانیت را مرکزی محتوایی برای آینده بشریت دانست و گفت: جوانان نیاز اساسی به ارزش های روحانیت دارند و باید از نقش این قشر در تمامی زمینه ها استفاده کنند.

شجاعی خاطرنشان کرد: اگر مروری به فرمایشات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم داشته باشیم متوجه اهمیت و نقش روحانیت در فرهنگسازی و آینده ایران اسلامی خواهیم شد بنابراین از این فرصت باید در راستای حرکت به سمت منویات رهبر معظم انقلاب استفاده کرد.

وی حوزه های علمیه را مولفه ای برای ایجاد انگیزه های ارزشی دانست و گفت: انگیزه مبتنی بر ارزش های اسلامی و دانش نوین موتور محرکه فعالیت های جهادی محسوب شده و این انگیزه نیز توسط حوزه های علمیه دربطن جامعه ایجاد می شود.

نماینده عالی دولت در خراسان شمالی افزود: همگان واقف هستیم که انگیزه های ارزشی و دینی است که استقلال نظام را در برابر مستکبران حفظ کرده و موجب سربلندی مردم در تمامی عرصه ها شده است.

وی هم افزایی بین مسوولان از هر فکر و جناحی را نقطه قوت خراسان شمالی دانست و اظهار داشت: تمامی مدیران استان با وحدت و انسجام عملی و پشتوانه مردم مسیر خدمتگزاری را به خوبی هموار کرده اند و لحظه ای را در خدمت به مردم کوتاهی نکرده اند.

استاندار خراسان شمالی ادامه داد: مشارکت ۶۴ درصدی مردم در انتخابات گذشته بیانگر وفاداری مسوولان به خدمت و ولایت‌مداری مردم بود زیراکه تحریم ها شرایط سختی را در جامعه ایجاد کرده بود و گمان مشارکت بالا در انتخابات نمی رفت.

وی افزود: مسوولان خراسان شمالی شرایط را طوری برای مردم فراهم کردند که مشارکت بالایی در انتخابات رقم خورد و افتخار سربازی نظام و رهبری را به اثبات رساندیم.

در این مراسم از خدمات ۹ ساله حجت الاسلام حجت سالاری مکی در مدیریت حوزه علمیه خراسان شمالی  تکریم شد و حجت الاسلام علی حیدری به‌عنوان مدیر جدید حوزه علمیه استان منصوب شد.

حجت الاسلام حیدری پیش‌ از این نیز در مدیریت امور مدارس، حوزه مدیریت و ارتباطات و اداره آموزش و برنامه‌ریزی حوزه علمیه خراسان فعالیت داشته است.

حوزه علمیه خراسان متشکل از سه حوزه خراسان رضوی، شمالی و جنوبی با هزار و ۲۰۰ سال قدمت و ۳۵ هزار طلبه در حال تحصیل در ۱۵۲ مدرسه علمیه تحت نظر ۲ هزار استاد، پس از حوزه علمیه قم دومین مرکز حوزوی ایران است.

هم اکنون افزون بر ۴۰ جلسه درس خارج و ۴۰۰ جلسه درس سطوح عالی در حوزه علمیه خراسان برقرار است. ۴۵ مدرسه علمیه در حوزه خراسان متعلق به خواهران است و ۳۰ درصد کل طلاب را خواهران طلبه تشکیل می دهند. ۹۰ درصد استادان حوزه های علمیه خراسان نیز بومی هستند.

هم اکنون بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ طلبه در حوزه های علمیه خراسان شمالی تحصیل می کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha