ارقام کشت بهاره سیب‌زمینی برخی استان‌ها اصلاح شود

تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، محصول سیب‌زمینی خرید حمایتی برخی استان‌های کشور را بی‌کیفیت دانست و از معاونت زراعت و معاونت تحقیقات ،آموزش و ترویج وزارت جهادکشاورزی اصلاح ارقام کشت بهاره سیب‌زمینی را خواستار شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، «سیدمحمد موسوی» با تاکید بر جایگزینی ارقام سیب‌زمینی کشت بهاره در برخی استان‌ها از جمله استان گلستان افزود: یکی از مشکلات عمده کشت سیب زمینی بهاره در استان مذکور استفاده از ارقامی با درصد مصرف آب بالا، ماده خشک کم، پوست نازک و دوام پایین است که به هیچ وجه برای کشاورزان، مصرف‌کنندگان و دولت به دلیل خرید حمایتی و توافقی صرفه اقتصادی ندارد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار داشت: خریدهای تضمینی و توافقی به‌دلیل قدرت ماندگاری پایین این رقم و فسادپذیری سریع آن مشکلات فراوانی را ایجاد کرده است.

وی تاکید کرد: با بررسی همه‌جانبه روی ارقام مختلف سیب زمینی باید ارقام مناسب را به‌سرعت جایگزین رقم موجود کرد تا کشاورزان به سمت کشت ارقام با ماندگاری بالا و کیفیت مطلوب پیش روند.

موسوی با بیان اینکه این پیشنهاد و درخواست مربوط به اکنون نیست، تصریح‌کرد: این درخواست دست‌کم مربوط به ۱۲ سال پیش است و تاکید کردم که باید به طور حتم الگوی کشت بهاره سیب زمینی استان گلستان به سمت ارقام ماندگار با ماده خشک بالا و درصد آب کمتر پیش رود، درغیر این صورت استمرار این روش همانگونه که امسال نیز شاهد این موضوع هستیم، هرساله خسارت زیان باری را به دنبال خواهد داشت.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: یکی از درخواست‌های سازمان از حوزه‌های پژوهشی، اجرایی و پشتیبانی وزارت جهاد کشاورزی جایگزینی ارقام جدید سیب زمینی کشت بهاره استان گلستان است.

موسوی ادامه‌داد: انتظار می‌رود مدیران در معاونت‌های سازمان تحقیقات و ترویج و زراعت وزارت جهادکشاورزی و همچنین سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان این مهم را در اولویت ویژه قرار دهند تا با راهکار جدید کشاورزان را همراهی کرده و رقم مطلوب، بادوام و با توجیه فنی و اقتصادی بالاتر را جایگزین رقم فعلی کنیم.

به گزارش ایرنا، طبق آمار سال گذشته بیش از ۵.۵ میلیون تن محصول سیب زمینی در  سطح زیر کشت افزون بر ۱۴۹ هزار هکتار تولید شده است.

در پی کاهش قیمت سیب‌زمینی در کشور، دولت برای حمایت از کشاورزان و جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان استان گلستان،  از ۶ تیرماه امسال تاکنون با استقرار حدود ۱۰ مرکز بیش از  پنج هزار و ۶۰۰ تن سیب زمینی  خریداری کرده است.

بر اساس ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی به سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، قیمت حمایتی خرید هر کیلوگرم سیب زمینی از کشاورزان با توجه به رقم و کیفیت محصول یک هزار و ۷۰۰ تومان ( ۱۷ هزار ریال ) به عنوان کف قیمت تعیین شد.

همچنین سیب زمینی پاییزه موجود در انبارهای فنی و سردخانه‌های کشور که از سال قبل به سال جاری منتقل شد، به همراه سیب زمینی تولید شده در سه ماهه نخست سال جاری در سطح کشور به استناد گزارش معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات گیاهی، بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن بوده که پس از کسر میزان تقریبی یک میلیون و ۷۵ هزار تن نیاز داخلی و صادراتی کشور، حدود ۱۲۷ هزار تن مازاد بر نیاز اعلام شد که ضرورت خرید حمایتی سیب زمینی با هدف حفظ تعادل قیمت این محصول در بازار از قبل پیش‌بینی شده بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha