هدایت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای باید با سویه مشاغل فناورانه باشد

اراک - ایرنا- استاندار مرکزی گفت: هدایت و مدیریت آموزش‌های فنی و حرفه ای باید در راستای مشاغل مبتنی بر فناوری‌های نوین و نیازهای روز جامعه باشد و خروجی این آموزش‌ها باید به اشتغال پایدار بیانجامد.

«سید علی آقازاده»روز دوشنبه دربازدید از مرکز فنی و حرفه‌ای شهید سلیمانی استان مرکزی، افزود: صنعت و کشاورزی در این استان برجسته و شاخص است و نیاز است که آموزش‌های فنی و حرفه ای همسو با بسترهای جدید شغلی تعریف و ارایه شوند تا زمینه نوسازی و عبور از شیوه‌های سنتی در این بخش‌ها مهیا شود.

نماینده عالی دولت در استان اظهار داشت:  تجهیزات کارگاهی متعدد، برگزاری آموزش‌های مهارتی به کارآموزان درمراکز فنی و حرفه ای می‌تواند فرآیند تبدیل ایده به محصول را فراهم کرده و نیاز های شغلی جوانان را نیز پاسخگویی کند.
آقازاده با اشاره بازدیدی که از کارگاه‌های مهارت‌آموزان مرکز شهید سلیمانی فنی و حرفه ای استان گفت: رگه‌هایی از  ایجاد و افزایش آموزش‌های  فناوری‌های جدید در این مرکز به چشم می‌خورد که باید توسعه یابد و دستگاه‌های تخصصی فناور های نوین برای آموزش برخی رشته‌ها نیز خریداری شده که در هفته دولت رونمایی می‌شود.
وی ادامه داد: ساخت اشیای سه بعدی، تولید انواع گیاهان دارویی در کنار کارگاه‌های جوشکاری، آموزش مهارت برق، الکترونیک، صنایع و آسانسور از جمله آموزش‌هایی است که مهارت‌آموزان ارایه می‌شود و این بسترها باید با آگاهی و مطابق نیازهای استان بسط داده شود.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان مرکزی نیز در جریان این بازدید بیان کرد: راه‌اندازی آموزش‌های تخصصی و فناورانه از جمله پرینتر سه بعدی، لیزر، علم داده ها و همچنین  آغاز به‌کار مرکز تخصصی کاشی، سرامیک، و سفال ویژه خواهران نخستین بار در کشور برای این استان دایر شده و در هفته دولت بهره‌برداری می‌شود و ایجاد مرکز صنایع ساختمان به شکل نوین نیز در دستور کار ویژه قرار دارد.
«منصور جلیلوند» افزود: ۸۰ مرکز جوار بین کارگاهی برای آموزش صنایع و واحدهای تولیدی در این مرکز ایجاد شده و تلاش می‌شود که آموزش‌های نوین در کنار آموزش های سنتی بر اساس نیاز استان در صنایع ارایه شود.
وی با بیان اینکه  آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه ای استان مرکزی از شیوع کرونا خسارات زیادی متحمل شده‌اند، گفت: در ایام کرونا آموزش‌ها متوقف نشد و ۸۰۰ هزار نفر ساعت آموزش مجازی ارایه شده است و اکنون نیز مهارت آموزان به‌صورت حضوری و مجازی در مراکز فنی و حرفه‌ای مهارت‌ورزی می‌کنند.

اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی با بیش از ۲۴۰ آموزشگاه آزاد و ۲۱ مرکز دولتی کار آموزش مهارت‌های مختلف را در این استان برعهده دارد.

 استان مرکزی یکی از قطب‌های مهم کشور در حوزه صنعت و خدمات در قلب کشور قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha