بهره‌برداری از ۱۵هزار میلیارد تومان طرح جدید در مناطق آزاد در ۲ماه آتی

تهران- ایرنا- دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: پروژه‌هایی به ارزش ۱۵ هزار میلیارد تومان در مناطق آزاد و ویژه، آماده افتتاح در دو ماه آینده هستند.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار ایرنا، «حمیدرضا مومنی» در هشتاد و پنجمین برنامه افتتاح «تدبیر و امید برای جهش تولید» که به صورت ویدئو کنفرانسی با حضور رییس جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: حفاظت از محیط زیست و توسعه آن از مهمترین چالش های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در هشت سال گذشته بوده است.
وی با بیان اینکه این محدوده ها در حوزه های مختلف محیط زیستی سازنده ترین نقش را ایفا کرده است، تصریح کرد: توجه به قوانین متناسب با شرایط بومی در مناطق و پیشرفت بدون حداکثرسازی در محیط زیست در برنامه ها قرار دارد، بر همین اساس تمام طرح های مناطق در هر مقیاسی پس از انجام مطالعات زیست محیطی و اخذ مجوز از سازمان مربوطه احداث شده اند.
مومنی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید اقدامات به صورت بنیادی عملیاتی شدند، تاکید کرد: تشکیل ساختار محیط زیست در راستای ایفای قوانین، انجام مطالعات ارزیابی اثرات زیست محیطی در راستای استقرار زون بندی مناطق، تجهیز یگان حفاظت، ساخت اولین مجتمع مدیریت پسماند،  پیاده سازی برنامه جامع مدیریت، نرم افزار جامع محیط زیست، آموزش و تولید محصولات ارگانیک از مهمترین اقدامات در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بوده است.
به گفته دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، قشم، ارس و کیش بهترین مناطق در افتتاح پروژه ها بودند و ارس و قشم بیشترین طرح ها را به سرانجام رسانده اند.
قطار افتتاح طرح‌های ملی دولت دوازدهم به ارزش یک هزار و ۶۶۹ میلیارد تومان برای آخرین بار در ایستگاه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌ایستد.
به گزارش ایرنا، در هفتمین دور افتتاح طرح های ملی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ۳۳ پروژه به ارزش یک هزار و ۶۶۹ میلیارد تومان و اشتغالزایی مستقیم برای یک هزار و ۴۹ نفر به بهره‌برداری رسید.
در منطقه آزاد تجاری ارس ۲۰ پروژه به ارزش سرمایه‌گذاری ۹۲۷ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۶۶۹ نفر، منطقه آزاد کیش چهار طرح به ارزش ۱۰۳ میلیارد تومان و اشتغال ۷۸ نفر و ۹ پروژه در منطقه آزاد قشم به ارزش ۶۳۷ میلیارد تومان برای اشتغال ۳۰۲ نفر افتتاح شد.

۶ گام بهره‌برداری از طرح‌های جدید در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

تاکنون در ۶ مرحله، طرح های توسعه ای در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در یکسال اخیر به بهره برداری رسیده و فردا مرحله هفتم این آیین، برگزار می شود.
در نخستین گام، بهره‌برداری از طرح ها در شهریورماه سال گذشته، ۵۸ پروژه به ارزش سرمایه‌گذاری یک هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان و اشتغال چهار هزار و ۴۱۲ نفر آغاز شد.
در گام دوم در دی ماه سال گذشته ۶۰ پروژه به ارزش سرمایه ‌گذاری ۹ هزار میلیارد تومان و اشتغال سه هزار و ۲۰۰  نفر افتتاح شد. در دوره سوم در فروردین ۱۴۰۰ نیز ۳۹ طرح با سرمایه‌ گذاری هفت هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی برای حدود پنج هزار و ۴۲ نفر به بهره‌ برداری رسید.
در مرحله چهارم همزمان با عید فطر و در اردیبهشت ماه سال جاری، ۹۴ پروژه به ارزش ۶ هزار میلیارد تومان و اشتغال ۲ هزار و ۹۴۳ نفر فعالیت خود را آغاز کردند و در گام آخر در خردادماه ۱۴۰۰ بهره برداری و احداث ۱۰۲ پروژه به ارزش ۷۰ هزار میلیارد تومان و اشتغال ۹ هزار و ۲۰۷ نفر انجام شد.
تیرماه ۱۴۰۰ در مرحله ششم افتتاح ۶۲ پروژه به ارزش ۳ هزار و ۱۰۵ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای یکهزار و ۶۳۸ نفر انجام شد.
در مجموع ۶ دوره گذشته از افتتاح پروژه های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از سال ۹۹ تاکنون، ۴۱۹ طرح با  اعتبار ۱۱۰ هزار میلیارد تومان و نزدیک به ۲۷ هزار نفر اشتغال به بهره برداری رسید که با احتساب برگزاری دوره هفتم افتتاح‌ها، سرمایه گذاری‌های جدید در پروژه های افتتاح شده در مناطق آزاد تجاری - صنعتی نزدیک به ۱۱۲ هزار میلیارد تومان رسیده که این عدد شامل ۴۵۰ طرح و اشتغالزایی نزدیک به ۲۷ هزار و ۷۵۰ نفر است.
ایران اکنون دارای مناطق آزاد تجاری-صنعتی کیش، قشم، چابهار، ارس، انزلی، اروند و ماکو است و طی ماه های گذشته تشکیل هفت منطقه آزاد و ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی جدید نیز تصویب شد و در دستور کار دولت قرار گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha