«تهران، پایتختی غیرمتمرکز» به بازار نشر رسید

تهران- ایرنا- کتاب «تهران، پایتختی غیرمتمرکز» اثر «علی قراخانی:، ژوئیه ۲۰۲۱، توسط انتشارات آرماتان منتشر شد.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، در معرفی این کتاب آماده است که در ادامه شهرنشینی سریع در دهه ۱۹۶۰، تاریخ معاصر شهر تهران با تمایزهای اجتماعی-مکانی خود شناخته می شود.

طی دو قرن گذشته، تهرانی ها، با جایگاه اقتصادی و اجتماعی مختلف،  با یک نزدیکی مکانی، با هم و در کنار یکدیگر زندگی کردند. زمانی که خانواده پهلوی در اواسط دهه ۱۹۶۰ از کاخ گلستان در جنوب تهران به مجموعه کاخ های سعادت آباد و نیاوران در شمال شهر نقل مکان کرد، این موضوع نقطه عطف تقسیمات اجتماعی-مکانی در پایتخت به حساب می آید.

از همان زمان بتدریج قشر سرمایه دار در شمال و مستضعف در جنوب پایتخت ساکن شدند. تقسیم بندی جدیدی که دو چهره متفاوت، شمال شهر و جنوب شهر، با محوریت خیابان انقلاب-آزادی (که اغلب به واحدهای تجاری اختصاص دارد) به شهر تهران داد.

با تحلیل کیفیت زندگی، بوم شناسی، حق شهروندی و عدالت مکانی در مباحث شهری، برای مستند سازی و پژوهشی میدانی، اثر حاضر به ترسیم وضعیت محله های تهران برای نشان دادن اهمیت دلایل جدایی اجتماعی-مکانی، می پردازد. با قرار دادن محله ها و مناطق مختلف شهری در دو گروه متمایز، درخواهیم یافت که بخش های شمالی و جنوبی پایتخت ایران با همسان و یکسان سازی فاصله بسیار دارند. چرا که تفاوت های میان مناطقی همچون نیایش در شمال شهر و کوثر در جنوب شهر بسیار چشمگیرند.

  از علی قراخانی آثاری در حوزه شهری تهران، مانند مناطق و آبهای کلان شهر، به انتشار رسیده است.

براساس اعلام روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، کتاب فوق در ۲۵۲ صفحه و با مقدمه «اِروه مارشال» در قالب مجموعه کتاب‌های ایران در گذار، به چاپ رسیده است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha