۴ مرداد ۱۴۰۰، ۱۲:۲۷
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84416236
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

روسیه ساخت هواپیمای مدیریت ارتش در جنگ هسته ای را آغاز کرد

مسکو - ایرنا - یک مقام صنایع دفاعی روسیه اعلام کرد که ساخت هواپیمای ویژه مدیریت نیروهای مسلح در صورت آغاز جنگ هسته ای در این کشور آغاز شد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری ریانووستی روز دوشنبه به نقل از مقام صنایع دفاعی روسیه و بدون اشاره به نام و سمت وی نوشت: هواپیما از نوع «ایلیوشین-۹۶-۴۰۰ ام»  برای مدیریت ارتش در صورت آغاز جنگ هسته ای در کارخانه هواپیماسازی وارونژ ساخته می شود.

مطابق برنامه اعلام شده، دو فروند از این نوع هواپیما ساخته و به وزارت دفاع روسیه تحویل می شود و احتمال دارد هواپیمای سوم برای این منظور در آینده سفارش داده شود.  

طرح ساخت این هواپیمای مدیریت دفاعی هوایی «زونو-ز. اس» نام گرفته است.  

 این هواپیما می تواند دستورات را به واحدهای ارتش روسیه ازجمله هواپیماهای راهبردی، فرماندهی سکوهای پرتاب موشک متحرک و ثابت و زیردریایی های اتمی و هواپیماهای قادر به حمل بمب اتمی تا شعاع ۶ هزار کیلومتر برساند.

روسیه در سال های اخیر با آمریکا و ناتو تنش های شدید یافته است و دو طرف بارها به یکدیگر در مورد تهدیدهای احتمالی هشدار داده اند.  

به عقیده کارشناسان، هواپیمای مدیریت ارتش روسیه در صورت آغاز جنگ هسته ای، برای آمادگی این کشور در صورت آغاز جنگ هسته ای از طرف آمریکا ساخته می شود.  

یک مقام هواپیماسازی روسیه سال گذشته گفته بود که نیروهای مسلح روسیه برای افزایش توان عملیاتی در صورت بروز جنگ گسترده و نابودی تمامی مراکز فرماندهی کلاسیک زمینی این کشور، به هواپیمای جدیدی برای فرماندهی «جنگ آخر» مجهز خواهد شد.

به گزارش ایرنا از مسکو،  مقام هواپیماسازی روس خاطرنشان کرده بود که تصمیم گرفته شده است سیستم هواپیمای مدیریت نظامی موسوم به «هواپیمای روز قیامت» از هواپیمای ایلوشین-۸۰ به هواپیمای جدید ایلیوشین-۹۶-۴۰۰ ام منتقل شود.

به گفته این مقام روس، انتقال مدیریت نظامی هوایی به هواپیمای جدید ایلیوشین-۹۶-۴۰۰ ام افزایش مدت پرواز هواپیمای روز قیامت و شعاع مدیریت نظامی نیروهای مسلح را افزایش خواهد داد.

در تعریف نظامی، این هواپیماها پس از درگیری هسته ای یا نابودی مراکز ارتباطی زمینی برای ادامه جنگ و هدایت نیروها کاربرد دارد و آخرین امکان فرماندهی جنگی، کنترل تمام تسلیحات راهبردی و دوربردی اتمی و غیراتمی، محل استقرار فرماندهان ارشد و طراحان عملیات نظامی است.

این هواپیما در ساختار ارتش آمریکا نیز وجود دارد. مجتمع هوایی فرماندهی راهبردی بدون نیاز به مراکز ارتباطی زمینی می تواند نیروهای در حال عملیات و حتی هوا فضا را فرماندهی کند.

تاس به نقل از منابع خبری علنی اعلام کرد که نیروهای مسلح روسیه به چهار هواپیمای روز قیامت از نوع ایلیوشین-۸۰ مجهز است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha