۴۶ سرباز و ۵ افسر ارتش افغانستان در خاک پاکستان پناه گرفتند

اسلام‌آباد - ایرنا - ارتش پاکستان روز دوشنبه اعلام کرد: تحولات امنیتی در افغانستان به ویژه در منطقه مرزی مشترک با افغانستان در گذرگاه آرندو-چیترال باعث شد تا نیروهای افغانستانی کنترل پست‌های امنیتی خود را از بدهند و تعداد ۵۱ نظامی افغان از جمله ۵ افسر مجبور به پناه گرفتن در خاک پاکستان شدند.

به گزارش ایرنا از منابع رسمی پاکستان، فرمانده نیروهای ارتش ملی افغانستان مستقر در گذرگاه مرزی "آرندو" همجوار با مرز "چیترال" در شمال پاکستان طی تماس با مسوولان نظامی این کشور درخواست پناه دادن و عبور امن به ۴۶ سرباز و ۵ افسر درجه دار افغانستان کردند.

روابط عمومی ارتش پاکستان با صدور بیانیه‌ای نیز گفت: این تعداد از نظامیان افغانستان که به دلیل تحولات امنیتی قادر به نگه داشتن پست‌های امنیتی در امتداد مرز بین المللی با پاکستان نبودند شب گذشته پس از هماهنگی با مسوولان نظامی افغانستان به خاک پاکستان پناه برده و طبق ضوابط نظامی تعیین شده سرپناه، موادغذایی و دارویی این افراد تامین شد.

ارتش پاکستان افزود که سربازان و افسران ارتش ملی افغانستان پس از طی مراحل قانونی و به شکل آبرومندانه به مقامات دولت این کشور بازگردانده می‌شوند.

ماه گذشته میلادی نیز ۳۵ سرباز افغانستانی به دلیل عدم توانایی برای کنترل پست‌های نظامی خود در نزدیکی مرز مشترک با پاکستان درخواست پناهگاه و عبور امن از این کشور کرده و وارد خاک پاکستان شدند.

به دنبال تحولات یک ماه اخیر در افغانستان و افزایش رویارویی میان نیروهای امنیتی و طالبان در مناطق مختلف این کشور به ویژه در امتداد مرزهای مشترک با کشورهای همسایه، ارتش پاکستان به حالت آماده باش درآمده و ضریب امنیتی در تمامی گذرگاه‌های مشترک مرزی با افغانستان به ویژه نقاطی که ترددهای غیرقانونی بیشتر از آن صورت می‌گیرد، را افزایش داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha