نگاهی به عملکرد فرنگی‌کاران در المپیک؛ از رم تا توکیو

تهران - ایرنا - تیم ملی کشتی فرنگی برای نخستین مرتبه با ۲ سهمیه در بازی‌های المپیک ۱۹۶۰ رم حضور پیدا کرد که «محمد پذیرایی» با کسب مدال برنز نخستین مدال‌آور بود. فرنگی‌کاران در ۱۰ دوره حضور خود ۳ طلا، یک نقره و ۳ برنز کسب کرده‌اند.

به گزارش ایرنا، پیکارهای کشتی در بازی‌های المپیک توکیو از ۱۰ مرداد با رقابت وزن‌های ۶۰ و ۱۳۰ کیلوگرم کشتی فرنگی آغاز خواهد شد. مسابقاتی که همه علاقمندان و ایرانیان چشم به مدال‌های گوش‌شکسته‌ها دوخته‌اند.

علیرضا نجاتی در وزن ۶۰ کیلوگرم، محمدرضا گرایی در وزن ۶۷ کیلوگرم، محمدعلی گرایی در وزن ۷۷ کیلوگرم، محمدهادی ساروی در وزن ۹۷ کیلوگرم و امین میرزازاده در وزن ۱۳۰ کیلوگرم ۵ نماینده کشتی فرنگی ایران در بازی‌های المپیک توکیو هستند.

رقابت‌های وزن ۶۰ و ۱۳۰ کیلوگرم کشتی فرنگی روزهای ۱۰ و ۱۱ مرداد و مسابقات وزن‌های ۷۷ و ۹۷ کیلوگرم هم در روزهای ۱۱ و ۱۲ مرداد برگزار می‌شود.

تیم ملی کشتی فرنگی برای نخستین مرتبه با ۲ فرنگی‌کار شامل محمد پذیرایی و حسین ملاقاسمی در بازی‌های المپیک ۱۹۶۰ رم حضور پیدا کرد که پذیرایی با کسب مدال برنز نخستین مدال‌آور کشتی فرنگی در المپیک بود. ملاقاسمی نیز در جایگاه ششم قرار گرفت.

۱۲ سال بعد رحیم علی‌آبادی در بازی‌های المپیک ۱۹۷۲ مونیخ مدال نقره گرفت. بعد از این نقره ۴۰ سال طول کشید تا کشتی فرنگی در المپیک یکبار دیگر صاحب مدال شود. در بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن بود که تیم ملی با سرمربیگری «محمد بنا» با ۳ مدال طلای حمید سوریان، امید نوروزی و قاسم رضایی چشم‌ها را خیره ساخت. در المپیک ۲۰۱۶ ریو نیز سعید عبدولی و قاسم رضایی ۲ مدال برنز کسب کردند تا جمع همه مدال‌های المپیکی کشتی فرنگی به ۷ برسد. ۳ طلا، یک نقره و ۳ برنز؛ حال باید ببینیم که مدال المپیکی در توکیو بر سینه کدامیک از ۵ نماینده کشورمان نقش خواهد بست.

از نکات جالب می‌توان به حضور حمید سوریان در ۳ دوره بازی‌های المپیک اشاره کرد و ضمن آنکه ترکیب تیم ملی کشتی فرنگی در ۲ دوره بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن و ۲۰۱۶ ریو شبیه به هم بود.

نگاهی به عملکرد نمایندگان کشورمان در بازی‌های المپیک:

۱۹۶۰ رم (ایتالیا): محمد پذیرایی (برنز) و حسین ملاقاسمی (ششم مشترک).

۱۹۶۴ - توکیو (ژاپن): رسول میرمالک (ششم) و اصغر ذوقیان (هفتم مشترک).

۱۹۶۸ - مکزیکو (مکزیک): ایران نماینده‌ای نداشت.

۱۹۷۲ - مونیخ (آلمان‌غربی): رحیم علی‌آبادی (نقره).

۱۹۷۶ - مونترال (کانادا): مرادعلی شیرانی (ششم).

۱۹۸۸ - سئول (کره‌جنوبی): ایران نماینده‌ای نداشت.

۱۹۹۲ - بارسلونا (اسپانیا): رضا سیم‌خواه (ششم)، عبدالله چمن‌گلی (ششم) و حسن بابک (پنجم).

۱۹۹۶ - آتلانتا (ایالات متحده): احد پازاج (دوازدهم).

۲۰۰۰ - سیدنی (استرالیا): ایران نماینده‌ای نداشت

۲۰۰۴ - آتن (یونان): سجاد برزی (چهارم).

۲۰۰۸ - پکن (چین): حمید سوریان (پنجم)، علی محمدی (یازدهم)، سامان طهماسبی (یازدهم) و مسعود هاشم‌زاده (پانزدهم).

۲۰۱۲  لندن (انگلیس): سعید عبدولی، امید نوروزی (طلا) ،بشیر باباجان‌زاده، حمید سوریان (طلا)، قاسم رضایی (طلا) و حبیب‌الله اخلاقی.

۲۰۱۶ ریو ( برزیل): سعید عبدولی (برنز)، بشیر باباجان‌زاده (دهم)، حمید سوریان (دهم)، امید نوروزی (دهم)، قاسم رضایی (برنز) و حبیب‌الله اخلاقی (هفتم).

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha