بازگشایی پارلمان مالزی پس از ۷ ماه تعلیقِ کرونایی

تهران- ایرنا - پارلمانِ مالزی روز دوشنبه اعلام کرد برای اولین بار در سال جاری و پس از ۷ ماه تعلیق به دلیل شرایط اضطراری همه گیری ویروس کرونا، کار خود را آغاز می کند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری « برنامای » مالزی، با آغاز به کارِ پارلمان مالزی پس از ۷ ماه، قانونگذاران آماده طرح پرسش از « محی الدین یاسین » نخست وزیر این کشور درباره اعلام وضعیت اضطراری و مدیریت دولت در دوران همه گیری ویروس کرونا پس از گذشتن تعداد موارد ابتلا در این کشور از مرز ۱ میلیون مورد در روز یکشنبه می باشند. 

گفتنی است موارد ابتلا به ویروس کرونا در مقایسه با سال گذشته ۸ برابر شده و از زمان آغاز محدودیت های ملی که از اول ماه ژوئن که رقم مرگ و میر را تا نزدیک ۸ هزار نفر بالا برد به بالاتر از ۷۷ درصد رسیده است. 

منتقدانِ دولت معتقدند اعلام وضعیت اضطراری از سوی دولت، تنها برای حفظ قدرت در میان چالش های فراوان با موتلفان و مخالفانش بوده است. وضعیت اضطراری به دولت اجازه داد تا پارلمان را تعلیق کند و بودجه مکملی را تایید کند و مصوبه هایی را بدون تایید قانونی تحمیل کند. 

برپایه این گزارش جلسات ۵ روزه مجلس عوام تحت اقدامات شدید پیشگیرانه کرونا، از جمله استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی  بلافاصله پس از لغو شرایط اضطراری در روز اول اوت و به درخواست پادشاه مالزی بر پا خواهد شد. 

محی الدین یاسین در حال حاضر پشتیبانی اکثریت ناپایداری را در پارلمان دارد و بزرگ ترین حزب موتلفه با او اوایل ماه جاری به دلیل آنچه ناکارآمدی در برابر مقابله با همه گیری ویروس کرونا در این کشور نامید از پشتیبانی وی دست کشید. 

حرکت حزب ملی مالایی ها به عنوان بزرگترین حزب این کشور می تواند سبب سقوط دولت فعلی شود اما دادستان کل اعلام کرد محی الدین یاسین در قدرت باقی می ماند تا زمانی که در پارلمان ثابت شود که حمایت اکثریت را از دست داده است. 

وب سایت پارلمان مالزی اعلام کرد، محی الدین یاسین درباره روند بهبود اقتصادی پس از دومین محدودیتِ طولانی مدت در مالزی گزارش خواهد داد و بقیه وزیران در طول جلسه ویژه به موضوع واکسیناسیون و توضیح اعلام وضعیت اضطراری خواهند پرداخت. 

در این میان ده ها مصوبه اعلام وضعیت اضطراری شامل اخبار جعلی نیز  بررسی موشکافانه خواهند شد. 

محی الدین یاسین در مارس ۲۰۲۰ و پس از سقوط دولت اصلاح طلب پیشین این کشور که در سال ۲۰۱۸ در انتخابات پیروز شده بود به عنوان نخست وزیر مالزی انتخاب شد. حزبِ « برساتو » در ائتلاف با حزب ملی مالایی ها و دیگر احزاب کابینه جدید را تشکیل داد. با این وجود متحدانِ او متزلزل به نظر می رسند. به ویژه حزب ملی مالایی ها که از اقدامات او در زمان همه گیری ویروس کرونا ناراضی به نظر می آید. 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha