ادامه سریال تیراندازی‌های مرگبار در آمریکا؛ ۴۳۰ کشته در یک هفته

تهران – ایرنا – تیراندای های مرگبار در آمریکا همچنان از مهم ترین رویدادهای خبرساز در این کشور است و اخیرا نیز تنها ظرف مدت یک هفته، ۹۱۵ مورد تیراندازی در شهرهای مختلف آن رخ داد که دست کم ۴۳۰ نفر را به کام مرگ برد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، تارنمای شبکه خبری «ای.بی.سی نیوز» با انتشار این خبر نوشت: با نگاهی گذرا به یکهفته اخیر خشونت های مسلحانه در آمریکا، آن را کشوری درگیر خشونت مسلاحانه می یابیم.

به گزارش این شبکه خبری آمریکایی، تیراندازی های رخ داده در آمریکا در فاصله زمانی ۱۷ تا ۲۳ جولای (۲۶ تیرماه تا اول مردادماه ۱۴۰۰) همچنین منجر به مجروح شدن یکهزار و هفت نفر درسراسر آمریکا شد.

ای.بی.سی نیوز نوشت: این آمار از تیراندازی طی مدت یکهفته حاکی از شدت گرفتن خشونت با سلاح گرم در سراسر آمریکا است.

تاکنون ۲۴هزار کشته در آمریکا

این رسانه آمریکایی افزود: درحالی که شمار کشته شدگان درجریان خشونت با سلاح گرم در آمریکا درسال ۲۰۲۰ میلادی ۴۳هزار نفر اعلام شد که این میزان مرگ  و میر طی دو دهه گذشته بی سابقه بوده است که این آمار در سال جاری میلادی می تواند وخیم تر شود.

ای.بی.سی نیوز نوشت: تاکنون و بنابر آمار ارائه شده از سوی «آرشیو خشونت سلاح » (GVA) در سال  ۲۰۲۱ میلادی هم اکنون بیش از ۲۴هزار نفر بر اثر تیراندازی  در سراسر آمریکا کشته شده اند.

آمار قابل توجه نوجوانان و جوانان کشته شده در خشونت با سلاح

ای.بی.سی نیوز درادامه نوشت: از ۲۴هزار کشته درجریان تیراندازی ها در سراسر آمریکا، ۸۰۰ نفر آنها زیر ۱۸ سال و ۱۷۴ نفر نیز زیر ۱۲ سال بوده اند.

افزایش تیراندازی های کشتار جمعی

این گزارش بنابر آمار آرشیو خشونت سلاح در آمریکا حاکی است  که تنها طی یکهفته گذشته ۱۸ تیراندازی کشتار جمعی در ۱۲ شهر آمریکا رخ داده که در مجموع ۱۹ کشته و ۷۴ مجروح برجای گذشته است.

عطش خرید سلاح در آمریکا

نشریه آمریکایی نیویورک تایمز مورخ ۹ خردادماه ۱۴۰۰  با پرداختن به این بحران روبه رشد امنیتی در داخل آمریکا نوشت: شهرها در سراسر آمریکا شاهد افزایش صحنه قتل و کشتار است، اما چرخه فروش سلاح گرم در آمریکا همچنان روبه فزونی است، بطوریکه تنها در ماه مارس ۲۰۲۰ میلادی(فروردین۱۳۹۹) درخواست کنترل سابقه برای خرید سلاح گرم به یک میلیون تقاضا در یک هفته رسید، موضوعی که از سال ۱۹۹۸ میلادی بدین سو سابقه نداشت؛ مجموعه عواملی همچون خشونت های داخلی، همه گیری ویروس کرونا که بیکاری گسترده را بدنبال داشت، احساس ناامنی و هراس از یگدیگر موجب شده تا بطور بی سابقه ای آمریکایی ها به خرید سلاح روی آورند بطوریکه یک پنجم از خریداران سلاح در سال ۲۰۲۰برای نخستین بار اقدام به خرید آن کردند.

۱۷ میلیون آمریکایی در ۲۰۲۰ سلاح خریداری کردند

نیویورک تایمز درادامه این گزارش نوشت: بررسی  که از داده های «دانشگاه نورت‌ایسترن»  صورت گرفته نشان می دهد که در سال ۲۰۲۰ میلادی ۶.۵ درصد از جمعیت آمریکا یعنی ۱۷ میلیون نفر مبادرت به خرید سلاح کردند این در حالی بود که در سال ۲۰۱۹ این میزان تنها ۵.۳ درصد بود.

۴۰۰ میلیون قبضه سلاح در آمریکا

نیویورک تایمز نوشت: دولت فدرال هرگز سلاح های گرمی که در داخل آمریکا به فروش می رسند را دنبال و پی گیری نمی کند، حتی داده های موجود در باره کنترل سوابق خریداران سلاح نیز نمی تواند آمار دقیقی از سلاح های موجود در آمریکا را مشخص سازد، تنها برآورد می شود که از جمعیت ۳۳۰ میلیون نفری آن، حدود ۴۰۰ میلیون قبضه سلاح در این کشور در اختیار افرادی باشد.

**۱۳۰۲**

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha