ساخت پوشش نانو ایرانی برای کاهش پاشش جرقه جوشکاری

تهران- ایرنا- یک شرکت فناور ایرانی پوشش آنتی‌اسپاتر حاوی جزء نانومتری تولید کرد که برای انواع جوشکاری در حالات دستی و رباتیک و نیز در فلزات حساس به پاشش و سطوح شیشه‌ای و پلاستیکی استفاده می‌شود.

به گزارش روز دوشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، این شرکت فناور ایرانی برای کاهش میزان چسبندگی جرقه‌های ناشی از جوشکاری روی سطوح مجاور، پوشش آنتی‌اسپاتر حاوی جزء نانومتری تولید کرده است.

این فناوری راه‌حلی مؤثر و قطعی برای جلوگیری از آسیب‌های جبران‌ناپذیر اسپاترها خواهد بود.

این مایع، پایه آبی و فاقد سیلیکون است که با توجه به داشتن افزودنی‌های خاص برای جلوگیری از چسبندگی ذرات فلزی مذاب در عملیات جوشکاری بسیار مؤثر خواهد بود.

در روش‌های مختلف جوشکاری پاشش جرقه به قطعات اطراف اجتناب‌ناپذیر است، جرقه‌ها ذراتی از مذاب و الکترود هستند که در اطراف جوش پاشیده شده و عیوب ظاهری و یا متالورژیکی را به همراه دارند.

همچنین پوشش اعمالی در مناطقی که پاشش جرقه رخ داده کیفیت مناسبی نداشته و حتی ممکن است منجر به خوردگی شود. این جرقه‌ها باید بعد از جوشکاری با فرز یا سمباده از سطح قطعه زدوده شوند.

عوامل مختلفی مانند آمپر یا ولتاژ نامناسب در حین جوشکاری، رطوبت در الکترود جوشکاری، سرعت زیاد فرایند، فاصله نامناسب قطعه از نازل، زاویه کاری نامناسب و کثیفی سطح قطعه می‌تواند منجر به پاشش جرقه شود.

به منظور مقابله با پاشش جرقه، علاوه بر انتخاب شرایط مناسب جوشکاری، می‌توان از پوشش‌های محافظی استفاده کرد که بر سطح قطعه کار یا ادوات اطراف ناحیه جوشکاری اعمال می‌شوند. این پوشش‌ها به صورت ژل یا محلول هستند که استفاده از نانوذرات در ساخت این مواد منجر به بهبود کیفیت ضدپاشش آن‌ها می‌شود.

محصول ارایه شده حاوی نانوذرات بوده و دارای خواص ضدچسبندگی جرقه به سطوح، ماندگاری بالا بر روی سطوح، عدم انتشار بخار و مواد مضر در محیط جوشکاری، افزایش عمر قطعات جوشکاری بدون مواد مضر برای لایه ازون، غیر خورنده، عدم اکسیدشوندگی جوش، ممانعت از ایجاد عیوب ظاهری یا متالورژیکی در قطعات و ادوات موجود در محیط جوشکاری است.

این شرکت پس از سال‌ها تجربه و فعالیت در صنعت تولید سازه‌های سنگین، خلاقیت‌هایی را در زمینه بهینه‌سازی این صنعت با استفاده از محصولات شیمیایی و گیاهی انجام داد و به منظور تجاری‌سازی این نوآوری‌ها در سال ۱۳۹۸ اقدام به تأسیس این شرکت کرد. 

استفاده از افراد تحصیل‌کرده در تیم تحقیق و توسعه و همچنین شناخت نیاز بازار باعث شد محصولات این شرکت مورد استقبال صنعت‌گران قرار گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha