۴ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۳۶
کد خبرنگار: 3015
کد خبر: 84416026
۴ نفر

برچسب‌ها

خط و نشان کرونا در سایه عادی انگاری شهروندان

تهران- ایرنا- بنا به گفته بسیاری از متخصصان کرونا دلتا بسیار انتقال پذیر است اما بسیاری از مردم بی‌توجه به این هشدارها همکاری لازم را در رعایت پروتکل‌های بهداشتی ندارند و تعطیلی ۶ روزه استان‌های تهران و البرز هم نتوانست مثمر ثمر باشد و شرایط وخیم‌تر شده است.

پیک پنجم کرونا به سرعت در حال تاخت و تاز است و هر روز شاهد افزایش موارد ابتلاء و مرگ‌های کرونایی در کشور هستیم. همین موضوع نشان می‌دهد که قدرت سرایت دلتا نسبت به واریانت های قبلی، خیلی بیشتر است و حالا اغلب مبتلایان از یک خانواده می آیند. یعنی کمتر خانواده‌ای هست که چند نفر همزمان مبتلا نشده باشند. بررسی روزنامه‌ها، تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه‌های داخلی به بررسی ابعاد جدیدی از شیوع ویروس کرونا پرداخته اند.

رسانه‌های اعتدالی

خیز مرگبار کرونا در سایه کاهش رعایت پروتکل‌ها

روزنامه ایران در گزارشی میدانی از بی‌تفاوتی و عادی انگاری مردم و شرایط وخیم بیمارستان‌ها خبر داد و نوشت:  ایران به رنگ سرخ کرونایی درآمده است. دلتا کرونا ویروسی جهش یافته با قدرت سرایتی به مراتب بیشتر نسبت به کرونای انگلیسی این بار از مناطق جنوبی کشور سوار بر ارابه مرگ به تاخت می‌آید تا هیچ کس در گوشه و کنار این سرزمین در امان نماند. مسئولان بهداشت اما در راستای وظایف خود برای کنترل بیماری و نجات جان ایرانیان، افزایش سرعت تزریق واکسن را در اولویت قرار داده‌اند و از سوی دیگر همچنان مردم را به رعایت پروتکل‌های بهداشتی دعوت می‌کنند. چراکه ایمنی بخشی واکسن هم نیازمند زمان است و کرونای هندی منتظر نمی‌ماند. اما ناخوشایندتر اینکه واکسن هم یارای مقابله با بیماری را ندارد و به‌ جای ایمنی بخشی صددرصدی تنها از شدت بیماری می‌کاهد. از این‌رو رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان در صدر راه‌های نجات و رهایی از بیماری کرونا به شمار می‌آید. به گفته معاون کل وزارت بهداشت، رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم بشدت کاهش یافته و در تهران و البرز این عدد به زیر ۴۰ درصد رسیده است. حتی تعطیلی ۶ روزه تهران و البرز هم نتوانست مانع از حضور مردم در خیابان‌ها، رستوران‌ها و دورهمی‌ها شود.
وقتی همه جا باز است اجرای پروتکل‌ها بی‌معنی استدر خیابان‌های شهر آنچه دیده نمی‌شود رعایت پروتکل‌های بهداشتی است هرکس کار خودش را می‌کند بدون آنکه به خطرات مرگبار دلتا کرونا توجه کند به سراغ سیما زرین صاحب یک بوتیک لباس زنانه می‌روم. زنی خوشرو که ماسک بر صورت ندارد. از او می‌پرسم که چرا ماسک نمی‌زنی در جواب می‌گوید: من عقاید شخصی خودم را دارم. نمی‌گویم بیماری وجود ندارد ولی در ذهن و روح خودم آنقدر به خدا اعتقاد و اعتماد دارم که می‌دانم هروقت پیمانه عمر من پر شده باشد به هر دلیلی حتی با یک عطسه عمر من تمام می‌شود. پس اگر موعد رفتن من نرسیده باشد حتی اگر کرونا بگیرم باز جان سالم به درخواهم برد. پس چون به خدا توکل و اعتماد دارم به ماسک نیازی ندارم و لازم نیست از دوستان و آشنایانم فاصله بگیرم.

 

پایان تعطیلات بی‌فایده با رکوردشکنی ابتلا به کرونا با ۲۷ هزار بیمار جدید

خبرگزاری خبرآنلاین در گزارشی نوشت:  بالاخره تعطیلات ۶ روزه دو استان مهم تهران و البرز تمام شد ولی در عین حال خبر رسید بیش از ۲۷ هزار مورد ابتلای جدید به کرونا در شبانه روز گذشته ثبت شده است. مشکلاتی که کرونا برای کشور ایجاد کرده گویی تمامی ندارد... د. مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به سه میلیون و ۶۹۱ هزار و ۴۳۲ نفر رسید. در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۶۸ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۸ هزار و ۸۰۰ نفر رسید. تا کنون سه میلیون ۲۵۶ هزار و ۸۵۶ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. چهار هزار و ۸۶۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. تا کنون ۲۵ میلیون و ۵۳۷ هزار و ۵۱۳ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است. در حال حاضر ۲۳۲ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۱۷ شهر در وضعیت نارنجی، ۹۹ شهر در وضعیت زرد قرار دارند. باز هم اصناف در زمینه تعطیلی واحدهای صنفی برای کنترل کرونا چندان همکاری نکرده اند. گزارشهای منتشر شده در این زمینه حاکی است در حالی که ستاد ملی کرونا مصوبه تعطیلات ۶ روزه برای کنترل بیماری کرونا در تهران و البرز را صادر کرد، اما اصناف بدون توجه به این دستورالعمل در ۶ روز اخیر به صورت عادی فعالیت صنفی خود ادامه می دهند.

تاثیر ۹۱.۲ درصدی واکسن پاستور روی بدترین گونه‌های کرونا

روزنامه همشهری به بازتاب سخنان علیرضا بیگلری رییس انستیتو پاستور ایران پرداخت و نوشت: واکسن تولید مشترک ایران و کوبا تنها واکسنی است که می‌تواند با چند جهش به طور همزمان مبارزه کند. در ماه‌های آینده تولید این واکسن می‌تواند همزمان با جهش‌های مختلف مبارزه کند و قابلیت تزریق به افراد زیر ۱۸ سال را دارد. در حال پایان کارآزمایی‌ها در هر دو کشور هستیم که نتایج بسیار خوبی داشته است. نتایج کار آزمایی‌ها نشان می‌دهد ۹۱ و ۲ دهم درصد در مقابل جهش‌های مختلف (که در کوبا عمدتا جهش‌های آفریقای جنوبی و کالیفرنیایی که بدترین نوع ویروس هستند) موفق بوده است. یادآور این واکسن، سیستم ایمنی کسانی که قبلا کرونا گرفته اند را فعال می‌کند ضمن اینکه این واکسن می‌تواند یادآور واکسن‌های دیگر هم باشد. با توجه به قابلیت‌های این واکسن درخواست‌های جهانی از این واکسن روز به روز بیشتر می‌شود، زیرا تنها واکسن دنیاست که می‌تواند با چند جهش بطور همزمان مبارزه کند. مطالعات کارآزمایی این واکسن مشترک در کوبا روی ۴۴ هزار نفر و در ایران روی ۲۴ هزار نفر انجام شد. نتایج در کوبا جمع بندی شده و آماده است و تیم کوبایی که در ایران حضور دارد روند انجام کارآزمایی بالینی روی ۲۴ هزار نفر را خوب ارزیابی کرده و اعلام کردند که این کارآزمایی به خوبی پیش رفته است و کمک می‌کند که هر دو کشور بتوانند با امید خیلی زیاد، تأییدیه سازمان بهداشت جهانی را دریافت کنند.

رسانه‌های اصلاح‌طلب

چرا محدودیت‌های کرونایی بی‌فایده بود؟

روزنامه آرمان ملی یادداشتی به قلم ایرج خسرونیا رییس انجمن متخصصان داخلی منتشر کرد و نوشت: متاسفانه وضعیت نه‌تنها در شیوع کرونا بلکه در باور مردم نیز شرایط اصلا مساعد نیست و همین امر باعث شده که بیمارستان‌ها نیز یک تخت خالی هم نداشته باشند و بیماران مبتلا به کرونا در منزل مداوا ‌شوند. زمانی‌که کپسول اکسیژن و دستگاه‌های اکسیژن‌ساز در بازار آزاد و مراکز دولتی نایاب و قیمت‌شان نجومی می‌شود، نشانگر این است که خانه‌ها تبدیل به بیمارستان شده‌اند. داروهای اصلی که برای بهبود بیماران مبتلا به کرونا باید مورد استفاده قرار گیرد، در بازار موجود نیست و بی‌شک اگر مردم کمک نکنند، وضعیت کشور هر روز بحرانی‌تر خواهد شد. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردم مردم باور خود را نسبت به خطرات کرونا، حرف‌ها و هشدارهای مسئولان از دست داده‌اند و امیدی به کمک‌شان در این شرایط نیست ... از سوی دیگر در محدودیت‌ها و تعطیلی چند روزه تهران و البرز، هیچ مغازه‌ای بسته نشد و مردم بدون در نظر گرفتن جریمه‌های ۵۰۰ هزار تا یک میلیون‌ تومانی به سفر رفتند؛ مهمانی‌ها همچنان برگزار می‌شود و نوع جدید ویروس کرونا که به «لامبدا» مشهور است، این قدرت را دارد که در یک دورهمی، همه افراد را به‌طور همزمان به کرونا مبتلا کند و خیلی سریع دچار علائم شدید بیماری شوند. وقتی این موضوعات را در کنار یکدیگر قرار می‌دهیم، پرشدن ظرفیت بیمارستان‌ها چندان تعجب برانگیز نخواهد بود.

جزییات جهش «لامبدا» کرونا

خبرگزاری ایسنا به گفت وگو با سیدعلیرضا ناجی عضو کمیته علمی کووید۱۹ پرداخت و آورد: جهش جدید ویروس کرونا تحت عنوان «لامبدا»، ابتدا در کشور پرو شناسایی شد و اکنون در بیش از ۳۰ کشور شناسایی شده است. این جهش دارای موتاسیون‌های متعددی است که خصوصبات زیادی دارد. به نظر می‌رسد میزان انتقال ویروس افزایش پیدا کرده است. کشور پرو سیستم بهداشتی درمانی مناسبی ندارد و واکسیناسیون خاصی هم انجام نداده است و بیشترین میزان کشته شدگان را در هر یک میلیون نفر جمعیتش دارد که بالاترین است و در این زمینه ضعیف عمل کرده است. این واریانت در کشور پرو به وجود آمد البته هنوز سازمان جهانی بهداشت جهش لامبدا را به عنوان واریانت مورد نگرانی طبقه‌بندی نکرده است ولی این جهش جزو واریانت‌هایی است که باید مورد توجه زیاد قرار گیرد. ناجی درباره خصوصیات جهش لامبدا، تصریح کرد: به نظر می‌رسد انتقال بیماری افزایش یافته و همچنین میزان گریز از سیستم ایمنی در این جهش افزایش یافته است. از طرفی به دلیل حذف‌های متعددی که در ژنوم آن رخ داده است ما را در شناسایی ویروس با روش‌های متداول نگران کرده است؛ به طوری که در ابتدا در کشور پرو هم نمی‌توانستند آن را به خوبی شناسایی کنند. البته باید منتظر باشیم تا اطلاعات بیشتری از این جهش به دست آید که ببینیم آیا به اندازه سویه دلتا می‌تواند خطر آفرین باشد با خیر. با خصوصیاتی که فعلا از آن می‌دانیم به نظر می‌رسد بتوان آن را کاندید واریانت مورد خطر قرار داد. برای تصویرسازی درباره علائم این جهش باید صبر کنیم اما در هر صورت همه واریانت‌ها علائمی بیشتر از چیزی که تاکنون شنیدیم، ندارند.

کرونا و عزمی که در جهان موجود نیست

روزنامه همدلی یادداشتی به قلم دکتر سیف‌الرضا شهابی (کارشناس سیاسی) منتشر کرد و نوشت: در نخستین روزهایی که بیماری کرونا شناخته شد، در یادداشتی خاطرنشان کردم جنگ جهانی سوم شروع شده با این تفاوت که در دو جنگ جهانی اول و دوم، جنگ کشورها و انسان‌ها و جنگ‌افزارهای نظامی و تسلیحاتی با یکدیگر بود و جنگ جهانی سوم، جنگ همه کشورها در جبهه‌ای متحد و همه انسان‌های کره زمین با ویروسی ناشناخته و خطرناک است؛ ویروسی که سلامتی جامعه بشری را مورد تهدید جدی قرار داده و در این جنگ به جای اسلحه گرم و سرد باید با واکسن و دارو و رعایت نکات بهداشتی و به کارگیری وسایل بهداشتی به مقابله برخاست و به جای چکمه نظامیان باید روپوش سفید کادرهای درمان و دارو را مشاهده کرد. از نقاط اشتراک جنگ سوم جهانی با دو جنگ جهانی قبلی و دیگر جنگ‌ها این است که، در ابتدای هر جنگ، تصور عمومی بر این است که در کوتاه زمانی حداکثر یک سال جنگ به پایان خواهد رسید و صلح بر قرار خواهد شد، ولی همان‌طور که جنگ اول جهانی شش سال به طول کشید و جنگ دوم چهار سال به درازا کشید، استبعادی ندارد جنگ سوم یعنی مقابله با کرونا هم، در زمانی طولانی به طول بکشد و دامن انسان‌ها را بگیرد و میلیون‌ها نفر را به کام مرگ ناگهانی بکشاند.

تعطیلی شهربدون حل مشکلات معیشتی؛ اقدامی بی اثر دربرابر کرونا

خبرگزاری ایسنا به بازتاب سخنان دکتر علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران پرداخت و نوشت: فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران بر ضرورت تغییر شیوه مدیریت بیماری کرونا و آسیب شناسی اقدامات صورت گرفته در ماه های اخیر تاکید کرد و گفت: در حوزه اقتصاد باید برای معیشت مردم اقدامات موثر انجام شود. وی با تاکید بر لزوم حمایت از اقشار فرودست و آسیب پذیر یادآور شد: هم اکنون حدود ۱۵ و نیم میلیون نفر از نیروهای شاغل در کشور در کارگاه های یک تا چهار نفره کار می کنند که بسیار آسیب پذیرند و باید اقدامات حمایتی برای آن ها در نظر گرفته شود. دکتر زالی با اشاره بر مشکلات اقتصادی دولت از جمله تحریم ها، بر ضرورت برنامه ریزی برای توزیع بسته های حمایتی برای اقشار آسیب پذیر با هدف مقابله با بیماری کرونا تاکید کرد. وی با بیان اینکه برخی از کشورها از جمله سنگاپور حدود ۱۳ درصد از درآمد ناخالص ملی خود را صرف بسته های محرک اقتصادی کرده است، گفت: این درحالی است که این رقم در کشور ما حدود نیم درصد درآمد ناخالص ملی است. دکتر زالی با بیان اینکه بدون حل مشکلات معیشتی مردم لاک داون اجباری اقدام موثری برای کنترل کرونا نخواهد بود، تصریح کرد: کسبه برای همکاری با مشکلاتی همچون هزینه های بیمه، عوارض، مالیات، اجاره و کاهش درآمد روبه رو هستند.

لزوم تسریع واکسیناسیون معلولان در منزل

خبرگزاری ایلنا به گفت وگو با مصطفی سراج» مدیرکل دفتر مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور پرداخت و آورد: ۱۰۵ هزار نفر از افراد دارای معلولیت بسترگرا در منزل تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند. همچنین بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر معلول در منزل داریم که نصف این افراد یعنی بیش از ۸۰۰ هزار  نفر دارای معلولیت شدید و خیلی شدید هستند این افراد قاعدتا طبق اولویت‌بندی ستاد ملی مقابله با کرونا باید در مرحله دوم فاز دوم واکسن دریافت کنند. وی با بیان اینکه افرادی که باید در فاز دوم واکسن دریافت کنند، شامل سالمندان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و... هستند، ادامه داد: افرادی که دارای معلولیت شدید یا خیلی شدید هستند عمدتا دارای بیماری‌های  زمینه‌ای بوده و همه افراد دارای معلولیت به دلیل شرایط خاصی که دارند باید در اولویت برنامه واکسیناسیون قرار گیرند، به عنوان مثال  افراد نابینا برای تردد در سطح  شهر باید حتما از دست استفاده کنند و سطوح  را لمس  کنند و یا افراد دارای اختلالات شنوایی برای برقراری ارتباط مجبورند از ماسک استفاده نکنند و یا افراد دارای اختلالات هوشی رشدی در رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی با مشکلاتی مواجه هستند، طبق تقسیم‌بندی که ستاد کرونا انجام داده است بعد از سالمندان باید نوبت به مددجویانی برسد که در منزل بستری هستند.

رسانه‌های اصولگرا

«ضرب شست کرونا» به پایتخت‌نشینان؛ ناقوس خطر کووید ۱۹ پُرصداتر شد!

خبرگزاری فارس در گزارشی نوشت: این روزها علی‌رغم تعطیلات ۶ روزه در استان تهران، وضعیت کرونایی به سمت بحرانی‌تر شدن پیش می‌رود و ناقوس خطر کرونا این بار بلندتر به صدا درآمده و مراکز درمانی در وضعیت ویژه قرار گرفته‌اند.  کرونا این روزها جان دوباره ای گرفته و انگار در گرمای طاقت فرسای تابستانی قوت و بنیه دوچندانی کسب کرده و بی محابا می تازد؛ به طوری که اکنون شرایط استان تهران و به دنبال آن بیشتر مناطق کشور شرایطی خاص و ویژه ای است و مراکز بهداشتی و درمانی روزهای پرکار و شلوغی را پشت سر می گذرانند. با توجه به اینکه اکنون در روز آخر تعطیلات ۶ روزه استان تهران و البرز به سر می بریم اما بنا به گفته متولیان حوزه سلامت و کارشناسان و صاحب نظران این تعطیلات تأثیرات مثبتی در روند کاهشی شیوع کرونا نگذاشته و تغییرات مثبتی در روند افزایشی بیماران مشاهده نشده است. علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران  امروز شنبه دوم مردادماه، بر ضرورت تغییر شیوه مدیریت بیماری کرونا و آسیب شناسی اقدامات صورت گرفته در ماه های اخیر تاکید کرد و گفت: در حوزه اقتصاد باید برای معیشت مردم اقدامات موثر انجام شود.

گناه نیروهای خط مقدم مقابله با کرونا چیست؟

خبرگزاری فارس، یادداشتی به قلم حمید سوری، رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با کرونا منتشر کرد و آورد: بنده معنی نیمه وقت، پاره وقت، دورکاری و بیکاری کارکنان حقوق بگیر دولتی را در اثربخشی و هزینه اثربخشی مقابله با اپیدمی آن هم با شرایط موجود کوتاه مدت که نه نظارت و نه پایش بر رفتار ها نیست، درک نمی‌کنم. اثربخشی این مداخلات در کدام مطالعه کشوری تایید شده است؟ دولت تا چه زمانی می‌خواهد این رویکرد را دنبال کند؟  تجارب شخصی من از کارمندانی که می‌شناسم، کارآمدی کمتر از ۲۰ درصدی طی یک و نیم سال گذشته و در کنار آن سفرها، میهمانی‌ها و دورهمی‌های اغلب این کارمندان است. ما به سایر سازمان‌ها اعتراض داریم که چرا انفعالی عمل می‌کنند. بیش از دوسوم خدمات بهداشتی و کمی کمتر خدمات درمانی را نیروهای غیرحرفه‌ای مانند راننده و نیروهای خدماتی و کارمندان ساده انجام می‌دهند. مگر خط اولی‌های بخش بهداشت و درمان گناه کرده‌اند که باید هم جانشان در خطر باشد هم معوقاتشان پرداخت نشود و هم فرصت دو روز مرخصی استحقاقی خود در شرایط طغیان را نداشته باشند؟ در فاصله خاش تا سراوان در گشت gosht در پایگاه آنجا برای بازدید و خسته نباشید ایستادم. دو نفر تکنسین در آنجا می‌گفتند بخاطر بیماری برخی همکارانشان مجبورند ۱۵ روز شیفت ۲۴ ساعته بدهند و تنها ۲۰ ساعت اضافه کار می‌گیرند! متاسفم که گاه در تهران خودمان این کارکنان دورکار و بیکار ماهی حدود ۱۰۰ ساعت اضافه کار هم علاوه بر مزایایی دریافت می‌کنند. وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی عدالت را باید در بین کارکنان خودشان اجرا کنند.

پیش بینی شدت بیماری کووید ۱۹ با اندازه پلاکت های خون

خبرگزاری مهر در گزارشی آورد: مطالعه محققان نشان می دهد که از اندازه پلاکت خون می توان برای پیش بینی شدت بیماری و مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ استفاده کرد. به گفته محققان دانشگاه منچستر انگلستان، پارامترهای منعکس کننده اندازه پلاکت خون می‌توانند شاخص‌های مهمی باشند که نشان می‌دهد پلاکت‌های در گردش فعال شده و بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در معرض خطر افزایش لخته هستند. این تیم تلاش کرد تا ارتباط میانگین حجم پلاکت (MPV)، عرض توزیع پلاکت (PDW) و نسبت سلول بزرگ به پلاکت (P-LCR) را با شدت بیماری و مرگ و میر در بیماران کرونایی ارزیابی کند. در این بررسی‌ها، ۲۲ مطالعه شامل ۱۱,۹۰۶ شرکت کننده مورد مطالعه قرار گرفتند. یافته‌های مطالعه نشان داد که شدت بیماری شدید کووید ۱۹ با افزایش تولید پلاکت‌های بزرگ‌تر و جوان‌تر ارتباط دارد. هنگام مقایسه MPV، PDW و P-LCR، P-LCR مهمترین نشانگر زیستی برای ارزیابی فعالیت پلاکت است. آزمایش P-LCR در هنگام بستری شدن در بیمارستان می‌تواند بیماران کرونایی با افزایش خطر وقایع ترومبوتیک را شناسایی کند و به این ترتیب امکان پیشگیری وجود دارد. به طور معمول پلاکت‌ها ریزسلول هایی بوده که حاوی گرانول‌های انعقادی هستند و هم در لخته شدن و هم در پاسخ ایمنی نقش اساسی دارند. آنها علاوه بر بستن عروق خونریزی دهنده، در تشکیل غیرطبیعی لخته نیز شرکت می‌کنند. در طی عفونت ویروسی، پلاکت‌ها در ایمنوترومبوز که شامل هر دو فرایند فوق است دخیل هستند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha