واکسیناسیون افراد بالای ۵۵ سال در استان اردبیل انجام می‌شود

اردبیل- ایرنا- استاندار اردبیل از انجام واکسیناسیون رایگان تمامی افراد بالای ۵۵ سال در مراکز بهداشتی این استان بدون نیاز به ثبت در سامانه خبر داد.

به گزارش ایرنا، اکبر بهنامجو روز دوشنبه در حاشیه نشست قرارگاه شهید سلیمانی در سپاه حضرت عباس (ع) اردبیل اظهارکرد: ۴۰ مرکز بهداشتی در شهر اردبیل و در کل استان بیش از ۲۵۰ مرکز بهداشت با کادرهای مجرب جهت تزریق واکسن کرونا راه‌اندازی شده است و از امروز آمادگی کامل برای واکسینه کردن افراد بالای ۵۵ سال را دارند.

وی تاثیر واکسن‌های استاندارد کرونا را در افراد بالای ۶۰ سال بسیار مهم دانست و افزود: ۱۲۵ هزار نفر از جمعیت استان اردبیل تاکنون واکسینه شده‌اند که ۳۵ هزار نفر از این جمعیت هر ۲ دز را دریافت کرده‌اند و برای ۹۰ هزار نفر دز نوبت اول تزریق شده است.

استاندار اردبیل بیان کرد: آمار افراد بالای سن ۵۵ سال بیش از ۲۰۰ هزار نفر اعلام شده است و در این گروه سنی باید بیشتر توجه شود تا همه افراد بالای سن ۵۵ در این دوره واکسینه شوند.

وی اضافه کرد: واکسن‌های موجود هیچ گونه عوارض جانبی ندارد و در راستای تسریع روند و افزایش جمعیت واکسینه شده همکاری مردم بسیار با اهمیت است که باید در این مورد همکاری لازم را داشته باشند تا این ویروس ناخوانده ریشه‌کن شود.

بهنامجو گفت: برخی شهرستان‌ها از جمله نیر و پارس‌آباد استقبال خوبی از تیم‌های مستقر جهت تزریق واکسن کرونا کردند و امید می‌رود در دیگر شهرستان‌ها هم مردم با احساس مسئولیت بیشتر نسبت به واکسینه شدن همکاری لازم را با کادرهای مستقر داشته باشند.

وی با اشاره به روند رو به افزایش بیماران کرونایی و بستری شدن نزدیک به ۴۰۰ نفر در بیمارستان‌ها افزود: هفته گذشته تنها شهرستان اردبیل وضعیت قرمز داشت اما در هفته جاری شهرستان‌های خلخال، مشگین‌شهر و  گرمی نیز وضعیت قرمز دارند و ظرفیت تخت‌های بیمارستانی پر شده است.

استاندار اردبیل با بیان اینکه ۱۰ برابر بستری‌ها در خانه‌هایشان قرنطینه هستند، بیان کرد: این آمار بسیار تکان دهنده و خطرناک است و نسبت به موج‌های گذشته باید با حساسیت بیشتر به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی توجه داشت.

وی ادامه داد: بیشتر بستری‌ها به دلیل توجه نکردن به شیوه‌نامه‌های بهداشتی مبتلا شده‌اند و ورود مسافران تابستانی به استان اردبیل با وجود محدودیت‌ها در این ایام نیز وضعیت را تشدید کرده است.

بهنامجو موج پنجم را نسبت به موج‌های گذشته خطرناک‌تر دانست و اضافه کرد: هر چه تعداد بستری‌ها بیشتر می‌شود، تعداد فوتیپ‌ها افزایش می‌یابد و میزان خدمات کادر درمان به بیماران نسبت به تعداد بستری‌ها کم می‌شود که در این شرایط باید بی‌توجهی و عادی‌انگاری را کنار بگذاریم.

وی در مورد محدودیت فعالیت تالارها و رستوران‌ها نیز اظهارکرد: بر اساس تصمیم ستاد مقابله با کرونا، تالارها باید در شرایط قرمز تعطیل باشند و رستوران‌ها  نیز به صورت بیرون‌بر فعالیت کنند، در غیر این صورت با واکنش تیم‌های تعیین شده ستاد کرونا و امور صنفی ذی‌ربط روبه‌رو خواهند شد.

ویروس کرونا اواسط دسامبر ۲۰۱۹ (آذر ۹۸) در شهر «ووهان» کشور چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را  اعلام کرد.

ویروس کرونا ۲۰۱۹ (COVID-۱۹) در نهایت به همه کشورها از جمله ایران سرایت کرد و سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی توصیه‌ شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha