سازمان ملل:یک هزار و ۶۵۹ غیر نظامی در افغانستان کشته شده است

کابل - ایرنا -دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) اعلام کرد که در شش ماه ۲۰۲۱ میلادی ،یکهزارو ۶۵۹ غیر نظامی در این کشور کشته و ۳ هزارو ۲۵۴ تن دیگر هم زخمی شده اند.

به گزارش ایرنا، دفتر سازمان ملل در افغانستان روز دوشنبه با انتشار گزارشی اضافه  کرد تلفات غیر نظامیان در مقایسه با مدت  مشابه سال گذشته ۴۷ درصد افزایش یافته است.

"دیبرا لاینز" نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان از طالبان و رهبران افغانستان خواست که روند ناخوشایند و وحشتناک درگیری و تاثیرات مخرب بر غیرنظامیان را در نظر بگیرند.

در این  گزارش با بیان اینکه بیشترین تلفات در دو ماه گذشته در روستاها و مناطق  کم جمعیت رخ داده ،ابراز نگرانی شده در صورتی که  این وضعیت  به شهرها و مناطق پرجمعیت کشیده  شود، فاجعه بار خواهد بود.

"یوناما"  در ادامه این  گزارش  تاکید کرده است که  مواردِ تکان دهنده و نگران کننده این است که زنان، و کودکان نزدیک به نیمی از تلفات غیرنظامیان را تشکیل می دهد.

در ادامه این گزارش آمده است عناصر مخالف دولت شامل طالبان ،داعش ،عوامل نامشخص مسوول ۶۴ درصد از تلفات غیرنظامیان هستند.

دفتر سازمان ملل در افغانستان در این گزارش،  نیروهای طرفدار دولت را با ۲۵ درصد  و ۱۱ درصد دیگر عامل تلفات غیرنظامیان در شش ماه گذشته در افغانستان را مربوط به درگیری زمینی طرف ها و حوادثی از قبیل انفجار مهمات اعلام کرده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha