مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن "رازی کوو پارس" بزودی پایان می‌یابد

تهران - ایرنا - معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: در چند روز آینده با اتمام تزریق دز دوم واکسن رازی کوو پارس به تمام داوطلبان، این مرحله کارآزمایی بالینی هم به پایان می‌رسد.

دکتر محمدحسن فلاح مهرآبادی  روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، تعداد داوطلبان مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس را ۵۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: همه داوطلبان این مرحله دز اول واکسن را دریافت کردند و ۳۸۰ نفر هم تا ۳۰ تیرماه دز دوم واکسن را دریافت کردند.

معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی خاطرنشان کرد: گزارش اولیه مرحله دوم کارآزمایی بالینی تا آخر هفته به سازمان غذا و دارو ارسال خواهد شد.

مرحله سوم کارآزمایی بالینی اواخر مرداد ماه آغاز می شود

وی افزود: پیش بینی می شود هفته سوم یا چهارم مرداد ماه امسال مرحله سوم کارآزمایی این واکسن آغاز خواهد شد.

فلاح تاکید کرد: ۲ سناریو برای مرحله سوم تست بالینی واکسن مشخص شده که امید است با مجوز مسئولان این مرحله هم با موفقیت پشت سر گذاشته شود.

تولید حداقل یک میلیونی واکسن رازی کوو پارس از شهریور ۱۴۰۰

 معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی بیان کرد: پیش بینی می شود از شهریور ماه تولید حداقل یک میلیون دز واکسن رازی کوو پارس انجام شود. 

فلاح یادآور شد: بخش عمده ای از شرایط تولید این واکسن فراهم شده و مابقی هم به زودی فراهم می شود.

وی ادامه داد: در کنار سایر تولیدکنندگان داخلی در تلاش هستیم بخش عمده ای از نیاز کشور به واکسن کرونا را برطرف کنیم.

به گزارش ایرنا، واکسن رازی کووپارس نخستین واکسن تزریقی - استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا است که مطابق با دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت و سخت ترین پروتکل های داخلی درحال ساخت است. این موسسه از روش پروتئینی نوترکیب که از ایمن ترین واکسن ها است، برای تولید آن استفاده کرده است.

این موسسه در فاصله زمانی اسفند ۹۸ تا اوایل فروردین ۹۹، کار طراحی این واکسن را به پایان رساند، فروردین ماه دوزسنجی و فرمولاسیون انجام و آزمایش این واکسن روی ۵۰۰ حیوان آغار شد. در خرداد ماه تزریق در میمون و ارزیابی ایمنی زایی و بی خطری در این حیوان انجام گرفت و اواخر مرداد ماه پرونده به سازمان غذا و دارو ارسال شد.

کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس با تزریق به ۲ داوطلب مرد با حضور کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، جلیل کوهپایه زاده رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران و جمعی از مسوولان و محققان دهم اسفند ماه ۹۹ در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) تهران آغاز شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha