مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان سال ۹۷ تمدید شد

اهواز- ایرنا- دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان گفت: کمیته اقدام ارزی با درخواست اتاق بازرگانی اهواز برای تمدید مهلت زمان ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان سال ۱۳۹۷ موافقت کرد.

شهلا عموری روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: پیش از این برابر با بند دوم بخش الف بسته سیاست برگشت ارز حاصل از صادرات ویژه سال های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰، مهلت قانونی ارائه درخواست مکتوب و مستندات مربوط به صادرکنندگان دارای پروانه صادراتی سال ۱۳۹۷ تا پایان تیرماه امسال بوده است.

وی با اشاره به اینکه این تاریخ با تعطیلی ۶ روزه پایتخت بنا به دستور ستاد ملی کرونا همزمان شد گفت: برهمین اساس تقاضا شد که مهلت تحویل مستندات و درخواست های مکتوب صادرکنندگان سال ۱۳۹۷ تمدید شود.

رئیس اتاق بازرگانی اهواز یادآورشد: در همین راستا طی موافقت کمیته اقدام ارزی، صادرکنندگان سال ۹۷ می توانند تا نیمه مرداد سال جاری مستندات قانونی خود در این خصوص را به کمیته اقدام ارزی ارائه کنند.

وی افزود: صادرکنندگان می‌توانند صرفا نسبت به ارائه درخواست و مستندات مربوط به درخواست احراز ارز حاصل از صادرات بر اساس مدارک موجود در تارنمای سازمان توسعه تجارت ایران به آدرس www.tpo.ir  اقدام کرده تا پس از بررسی و احراز ارز حاصل از صادرات، فرآیند ایفای تعهدات ارزی آنان پیگیری شود.  

عموری خاطرنشان کرد: ارسال مدارک و مستندات به معنای ایفای تعهدات ارزی نبوده و نیازمند بررسی در کمیته بند۲ ویژه بخش الف بسته سیاستی بازگشت ارز حاصل از صادرات است.

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان تصریح کرد: از دستگاه قضایی خواسته شده تا جهت منع تعقیب موقت صادرکنندکان معرفی شده به قوه قضاییه نیز ویژه مهلت تعیین شده نیز اقدامات لازم انجام شود.

بر اساس بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات،  صادرکنندگان سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ موظفند ۹۰ درصد ارزش کوتاژهای صادراتی (۱۰۰ درصد تعهدات ارزی)  خود را ایفا کرده تا مشمول محدودیت‌ها نشوند.

 با توجه به لزوم  مساعدت به صادرکنندگان سال ۹۸ برای رفع تعهدات ارزی و استفاده از ارز حاصل از صادرات برای واردات خود یا واگذاری پروانه‌های صادراتی به غیر، این تمدید مهلت در نظر گرفته شده است و انتظار می‌رود صادرکنندگان از فرصت مقتضی برای ایفای تعهدات ارزی خود استفاده کنند.

حداقل نسبت ایفای تعهدات ارزی به‌منظور عدم اعمال محدودیت‌ها برای صادرکنندگان سال ۹۸، قبل از پایان مرداد ماه ۶۰ درصد بوده و این دسته از صادرکنندگان تا پایان مردادماه امسال فرصت دارند تا همه تعهدات ارزی صادراتی خود را ایفا کنند.

بر اساس این گزارش، همچنان مهلت ایفای تهدات صادرکنندگان سال 1398تا پایان مردادماه جاری است.

 پیش از این آخرین مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرات سال ۱۳۹۸ در ۳۱ تیرماه و برای سال ۹۹ در ۳۱ شهریور ماه سال‌جاری تعیین شده بود.

همچنین تا پایان تیرماه امسال اعلام شد ۳۶۳ صادرکننده ۱۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو از تعهدات ارزی خود را به چرخه اقتصادی کشور بازنگردانند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha