۴ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۷:۱۱
کد خبرنگار: 1796
کد خبر: 84415868
۱۲ نفر

برچسب‌ها

دود و دم قلیان سراهای قزوین پشت درهای بسته

قزوین - ایرنا - برخی قلیان سراهای قزوین در شگردی جدید برای دور زدن محدودیت‌های کرونایی درهای سفره خانه را به ظاهر می‌بندند و با تماس و هماهنگی قبلی مشتریان خود را به داخل راه می‌دهند.

به گزارش ایرنا، عرضه قلیان در سفره خانه‌های قزوین برای مدت زیادی با ممنوعیت روبرو بود و تقریبا هیچ سفره خانه‌ای در استان قزوین حاضر نبود به خاطر مشکلات صنفی یا جرایم ناشی از آن حتی یک پایه قلیان در نزدیکی خود نگهدارد.

اما برخی سفره خانه‌ها از ۶ ماه پیش تاکنون فارغ از جریان اصلی استان به عرضه قلیان اقدام می‌کردند تا مشتریان پروپا قرص خود را از دست ندهند، برخی با ایجاد پوشش و مکان‌های مجزا از سفره خانه و برخی دیگر پشت درهای بسته بساط دود و دم را برای مشتریان فراهم کرده‌اند.

در شرایطی که پیک پنجم کرونا در شهر تاخت و تاز می‌کند و تقریبا فعالیت همه اصناف را تحت شعاع قرار داده است، برخی سفره خانه‌ها با تعطیل کردن دروغین واحدهای خود وانمود می‌کنند که فعالیتی ندارند، درحالی که مشتریان خودشان را با تماس تلفنی و هماهنگی قبلی به داخل سفره خانه برده و بدون توجه به عواقب آن بساط قلیان را پهن می‌کنند.

اینکه یک سفره خانه به دنبال کسب درآمد است و تلاش می‌کند از هر فرصتی به نحو مطلوب استفاده کند، یک امر بدیهی است، اما متاسفانه شهروندان بدون توجه به سلامت جامعه و زنجیره ابتلای ویروس کرونا اصرار دارند در چنین شرایطی قلیان دود کنند و جالب تر اینکه این بار حتی راضی می‌شوند پشت درهای بسته یک واحد صنفی هم حضور یابند.

علیرضا ۲۶ ساله ساکن قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: برخی از سفره‌خانه های قزوین در ایام کرونا به ظاهر تعطیل هستند، اما از دورن فعالیت دارند و اتفاقا آلاچیق‌های ویژه‌ای را برای سه گروه مجردها، متاهل‌ها و حتی دختران و پسران فراهم کرده‌اند.

وی افزود: برای ورود به این سفره‌ خانه‌ها فقط کافی است که شماره تلفن همراه متصدی واحد را داشته باشید، در این صورت نگهبان سفره خانه درب را برای شما باز کرده و بعد از ورود شما مجددا آن را می‌بندد؛ به طوری که داخل هر سفره خانه و قلیان سرا تعداد بسیاری خودرو پارک است که نشان می‌دهد جمعیت بالایی را خدمات می‌دهد، اما از بیرون انگار تعطیل بوده و هیچ خبری نیست.

علیرضا با بیان اینکه قبلا نظارت بر عرضه قلیان جدی تر گرفته می‌شد، اظهار داشت: من خودمم قلیان می‌کشم، مدت‌ها بود که هیچ سفره خانه‌ای قلیان عرضه نمی‌کرد، اما در این چندماه گذشته از شروع سال جاری مجددا سفره‌ خانه‌ها شروع به عرضه قلیان کرده‌اند و اتفاقا زنان بیشتر از مردان مشتری آن هستند.

دود و دم قلیان سراهای قزوین پشت درهای بسته

عرضه قلیان به شکل پنهانی همانند کارهای زیرزمینی تخلف بوده و غیرقانونی است

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین در این خصوص اظهار داشت: به همه اصناف پرخطر تذکر داده می‌شود که در پیک پنجم کرونا فعالیت خودشان را تعطیل کنند و اصنافی که کم خطر هستند با رعایت شیوه نامه‌های خاص به فعالیت بپردازند.

مریم بیدخام افزود: اینکه گفته می‌شود یک سفره خانه به صورت پنهانی خدمات قلیان ارائه می‌کند، یک تخلف بوده و همانند خیلی از مشاغل زیرزمینی و غیرقانونی باید تحت پیگرد قرار گیرد.

بیدخام: باید دستگاه‌های متولی مانند نیروی انتظامی و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر تیم‌های رصد کننده را به این موضوع اختصاص دهند.

وی اضافه کرد: برای این منظور باید دستگاه‌های متولی مانند نیروی انتظامی و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر تیم‌های رصد کننده را به این موضوع اختصاص دهند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین بیان داشت: جامعه در شرایطی پیک پنجم کرونا را سپری می‌کند که هرگونه اقدام مخاطره برانگیز همانند استعمال قلیان آن هم در محافلی با جمعیت بالا ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.

ده‌ها مورد مورد کشف قلیان داشتیم که به موقع اطلاع رسانی خواهیم کرد

یکی از ماموران پلیس اطلاعات و امنیت استان قزوین که نمی‌خواست نامش فاش شود به خبرنگار ایرنا گفت: پس از اطلاع شهروندان مبنی بر فعالیت چند سفره خانه و دادن خدمات قلیان به صورت پنهانی با یکسری اقدامات اطلاعاتی ماموران اماکن به داخل واحد رفته و قلیان‌ها را جمع اوری کردند.

وی با بیان اینکه تاکنون با چندین واحد متخلف عرضه قلیان در باراجین و ابتدای جاده الموت برخورد شده است، اظهار داشت: ما اعتقاد داریم که تعداد این گونه سفره خانه ها خیلی بیشتر است و لازم است که با اعزام ماموران در پوشش مشتریان به این اماکن از فعالیت این سفره‌ خانه‌ها که به صورت جدی با قلیان سلامت مردم را نشانه رفته‌اند، جلوگیری کنیم.

دود و دم قلیان سراهای قزوین پشت درهای بسته

عرضه قلیان جرم مشهود است، متصدی بازداشت و قلیان‌ها باید معدوم شوند

معاون دادستان عمومی و انقلاب قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: مدت‌هاست که ممنوعیت عرضه قلیان از سوی قانونگذار به شکل جرم انگاری عنوان شده و واحدهای صنفی حق ندارند با توجه به شرایط کرونا و تسری بخشیدن به انتقال ویروس به عرضه قلیان مبادرت کنند.

علی فولیان افزود: برای جلوگیری جدی از عرضه قلیان مراتب به پلیس اداره نظارت بر اماکن عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و اصناف ابلاغ شده است که تمام واحدهای قلیان سرا چه به صورت آشکار و چه به صورت پنهان حق عرضه قلیان ندارند و گشت‌های مشترک و اختصاصی نیروی انتظامی باید در قبال این نوع فعالیت‌ها که جرم مشهود تلقی می‌شود سه اقدام جدی انجام دهند.

فولیان معاون دادستان: تمام واحدهای قلیان سرا چه به صورت آشکار و چه به صورت پنهان حق عرضه قلیان ندارند و چنین رفتاری جرم مشهود تلقی می‌شود.

وی اضافه کرد: اول از همه ماموران نیروی انتظامی باید متصدی واحد و کارکنان را به عنوان جرم مشهود بازداشت کنند و سپس قلیان‌ها را جمع آوری کرده و آن‌ها را برای معدوم سازی در دستور کار قرار دهند، در نهایت واحد متخلف پلمپ شود.

فولیان تاکید کرد: چنین رفتارهایی از مصادیق نقض حقوق عامه بوده و یک تهدید برای سلامت شهروندان محسوب می‌شود که قطعا این پدیده جدید در دستور کار قرار قرار گرفته و با اماکن متخلف نیز با جدیت برخورد می‌شود.

این مسؤول قضای در استان قزوین خاطرنشان کرد: تاکید ما این است که اگر متصدیان این واحدها به قانون اعتنایی ندارند، باید برای آن‌ها پرونده تشکیل شده و پس از کیفرخواست و صدور حکم قضایی تا اطلاع ثانوی حق هیچ گونه فعالیتی در صنف خود نداشته باشند.

معاون دادستان عمومی و انقلاب قزوین یادآور شد: از عموم شهروندان قزوین، خبرنگاران و حتی فعالان مدنی و اجتماعی تقاضا داریم که در صورت مشاهده چنین مواردی موضوع را به سامانه سجام گزارش داده تا سریعا از طریق ماموران انتظامی برخورد جدی و قاطعانه صورت پذیرد.

نیم نگاه: اگرچه فعالیت اصناف پشت درهای بسته فقط مختص به قلیانسراها نبوده و برخی از اصناف دیگر مانند اغذیه فروشی‌ها، فست فود و حتی مشاغل غیرضروری نیز پشت کرکره مغازه فعالیت می‌کنند، اما بحث قلیان به لحاظ ترویج استعمال دخانیات و همچنین ضررهایی که برای سلامتی مردم دارد بسیار حائز اهمیت بوده و باید مورد توجه نیروی انتظامی استان قزوین قرار گیرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha