راه‌آهن سراسری ایران؛ بخشی برجسته از میراث معماری و صنعتی معاصر

تهران -ایرنا- معاون میراث‌فرهنگی کشور ثبت جهانی راه آهن سراسری ایران را به عنوان نخستین میراث صنعتی کشورمان به مردم ایران تبریک گفت.

به‌گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث‌آریا، در پیام محمدحسن طالبیان آمده است: «راه‌آهن سراسری ایران موسوم به راه‌آهن شمال- جنوب، اثری منحصربه فرد با قدمتی از دوره قاجار و پس از آن است که به خواست ملت ایران و با بهره‌گیری از تجارب مهندسی در سطح بین‌المللی در ایران ایجاد شده است.

راه‌آهن سراسری ایران بخشی برجسته از میراث معماری معاصر و میراث صنعتی ایران را شکل می دهد. مسیرهای ارتباطی آن از دریای کاسپین در شمال تا خلیج‌فارس در جنوب، مناظری فرهنگی و طبیعی بدیعی را خلق کرده است که ارزشی منحصربفرد بدان داده است و از این رو نقش موثری در رونق گردشگری کشور به ویژه گردشگری ریلی خواهد داشت.

تهیه و تدوین پرونده ثبت جهانی راه‌آهن ایران و ارائه دفاعیه‌های فنی طی بازدیدهای میدانی ارزیابان ایکوموس از منطقه و نیز مذاکرات فنی انجام شده  با ایکوموس و اعضای کمیته میراث جهانی طی چند سال گذشته، پذیرش این پرونده و ثبت آن در فهرست میراث جهانی را فراهم کرده است.

برای این امر تلاش زائدالوصفی انجام شده و در کنار معاونت میراث‌فرهنگی کشور، مدیران و کارشناسان راه آهن جمهوری اسلامی ایران و همچنین سفیر محترم و نمایندگی ایران در یونسکو همکاری نزدیکی داشته‌اند و جا دارد از همه این عزیزان تشکر و قدردانی کنم.»

به گزارش ایرنا، در نشست عصر امروز یکشنبه سوم مرداد ۱۴۰۰(۲۵ جولای ۲۰۲۱) چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو (UNESCO) پرونده راه آهن سراسری ایران (موسوم به راه آهن شمال - جنوب) مورد بررسی قرار گرفت و با تصویب اعضای کمیته، راه آهن سراسری ایران با طول حدود ۱۴۰۰ کیلومتر به عنوان بیست و پنجمین میراث فرهنگی ملموس و نخستین میراث صنعتی کشورمان در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد.

تدوین پرونده ثبت جهانی مسیر راه‌آهن شمال و جنوب ایران در سال ۹۷ آغاز شد. ساخت مسیر راه‌آهن سراسری ایران از بندر ترکمن در شمال کشور آغاز شد و به بندر امام‌خمینی (ره) در جنوب کشور منتهی شد. آغاز احداث راه‌آهن ایران در سال ۱۳۰۵ شمسی به تصویب رسید و یک‌سال بعد از آن بود که مهندسان ایرانی، آلمانی و آمریکایی احداث این مسیر ۱۳۹۴ کیلومتری را آغاز کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha