آبرسانی به ۴۲ روستای استان مرکزی سیار است

اراک - ایرنا - استاندار مرکزی گفت: تامین آب آشامیدنی سالم برای ۴۲ روستای این استان به صورت سیار انجام می‌شود که تا پایان تابستان به ۱۲۵ روستا می‌رسد.

سید علی آقازاده" روز یکشنبه در نشست تامین آب شرب شهر و روستاهای استان مرکزی افزود: هدف از تشکیل این نشست بررسی آخرین وضعیت آب شرب شهر و روستاها در سطح استان است چرا که تامین و رفع مشکلات آب آشامیدنی سالم برای شهروندان در اولویت است.
وی بیان داشت: فرمانداران از محل اعتبارات تنش آبی، باید جذب منابع داشته باشند تا بتوان تانکرهای مورد نیاز را در این راستا تامین کرد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی نیز در این نشست بیان داشت: اکنون ۹۵ هزار و ۵۱۸ خانوار تحت پوشش آب و فاضلاب استان مرکزی قرار دارند و ۱۰ هزار و ۸۰۰ خانوار نیز هنوز تحت پوشش این شبکه قرار نگرفتند.
" یوسف عرفانی نسب" افزود: در حال حاضر ۱۵۷ هزار اشتراک داریم که عمده مشترکان خانگی و یک هزار و ۷۰۰ اشتراک نیز تجاری است.
وی ادامه داد: اکنون ۲۷ روستای شهر اراک دارای مشکل کمی و کیفی آب است که به صورت سیار آبرسانی می‌شوند.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی اظهار داشت: مشکل آب شرب ۲ روستای جمالکه و حسین آباد بغدادی در صورت تامین اعتبار در کوتاه ترین زمان ممکن رفع می‌شود.
عرفانی نسب بیان داشت: در خصوص مشکل تامین آب ۲۷ روستای جاده فراهان، مباحث مطالعاتی انجام شده و مقرر شده  در این منطقه مجتمع امیرکبیر ایجاد شود و با تامین اعتبار مشکل کمی و کیفی آب رفع می‌شود.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی نیز در ادامه این نشست گفت: طرح خط انتقال کوچری برای تامین آب شرب خمین، دلیجان و محلات کمک شایانی بود.
عزت الله آمره‌ای تصریح کرد: وضعیت مخازن شهر اراک نیز به نسبت مناسب است و چنان‌چه مردم ساکن در شهر و روستای شهر اراک، اصلاح الگوی مصرف را مدنظر قرار دهند، امسال در تامین آب شرب با مشکلی مواجه نمی شویم.
وی تاکید کرد: بخشی از آب شرب ساوه  از سد تامین شده و تامین خط انتقال کوچری نیز در حال اجرا است و تا پایان سال زراعی آبدهی چشمه‌ها و قنات‌ها کاهش می‌یابد و پیش‌بینی می‌شود پاییز کم بارشی داشته باشیم که برای مسئولان امر نگرانی‌هایی ایجاد کرده است.

در ادامه این نشست، فرمانداران استان مرکزی وضعیت تامین آب شرب شهر و روستا را تشریح کردند.
فرماندار اراک گفت: در خصوص تامین آب شرب شهر اراک با مشکل خاصی مواجه نیستیم گرچه به صورت غیررسمی مطرح شد که به دلیل کمبود میزان تخصیص اراک از سد کمال صالح ممکن است دچار مشکل شویم.
دکتر حسین بختیاری افزود: در شهرهای ساروق، داودآباد و کارچان نیز مشکل نداریم اما در شمال غربی اراک در ۲۷ روستا با مشکل مواجه هستیم که با تانکر آبرسانی می‌شود اما به طور حتم این وضعیت حلال مشکل نیست.
وی بیان کرد: در خصوص تامین آب شرب در بخش معصومیه و روستای حسین آباد بغدادی با مشکل مواجه هستیم که باید تدابیر ویژه ای در این راستا اندیشیده شود.
جهانمیرزایی فرماندار آشتیان نیز گفت: در سطح این  شهرستان مشکل خاصی وجود ندارد، فقط در روستای ورسان به دلیل خشک شدن چاه، جیره بندی آب انجام شده است.
 فرماندار فراهان نیز گفت: ۶ روستا در شهرستان مشکل کیفیت آب دارند و به دلیل نیترات بالا با تانکر آبرسانی انجام می شود.
حسین معمارنیا افزود: ۲ روستا نیز در سطح شهرستان به صورت سیار آبرسانی می‌شود و کیفیت آب شرب فرمهین نیز پایین است.
فرماندار دلیجان نیز اظهار کرد: در شهر دلیجان و نراق مشکلی برای تامین آب شرب نداریم و چنانچه خط انتقال آب زاینده رود و کوچری انجام شود، امنیت خاطر بیشتری در جهت تامین آب آشامیدنی ایجاد می‌شود.
وحید براتی زاده تاکید کرد: از ۲۸ روستای تحت پوشش، ۹ روستا دارای مشکل و ۵ روستا به صورت سیار آبرسانی می شود و ۴ روستا اواخر هفته‌ها با مشکل مواجه است.
فرماندار شازند نیز گفت: از ۲۵۰ روستای شهرستان در حال حاضر، ۴۰ روستا با چشمه آبرسانی می‌شود که در معرض خطر هستند و در ۴ روستا آبرسانی با تانکر انجام می شود و در ۱۳ روستا در حال مدیریت شرایط هستیم.
حسین رجبی بیان کرد:  همچنین ۲ شهر هندودر و شهباز با مشکل جدی تامین آب شرب مواجه است و فشار آب بسیار کم است.
وی تاکید کرد: در شهرستان تنش آب در بخش شرب و کشاورزی داریم که باید راهکارهای ویژه‌ای در این خصوص ارائه شود.
 فرماندار کمیجان نیز بیان کرد: در ۷ روستای این شهرستان مشکل تامین آب داریم که جیره بندی انجام شده است.
ابراهیم رستمی با بیان اینکه شهرستان فاقد تانکر است، بیان داشت: ۳ روستا با تانکر آبرسانی سیار می‌شود و ۲ روستا امکان اتصال به مجتمع آبرسانی فخرالدین عراقی را دارند.
فرماندار خنداب نیز اظهار کرد: در شهر خنداب مشکلی وجود ندارد اما در جاورسیان در عصرها با کمبود آب روبرو هستیم و در ۱۳ روستا کمبود آب وجود دارد.
حسن خزایی پور افزود: روستای خانقاه بحرانی ترین روستا در شهرستان است و باقی روستاها به دلیل کمبود بارش‌ها با کمبود نسبی آب مواجهند.
فرماندار زرندیه نیز گفت: در شهرستان با مشکل پمپاژ آب روبرو هستیم و اگر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار تامین شود، مشکل آب مامونیه حل می‌شود.
سیامک سلیمانی بیان کرد: جیره‌بندی آب در ۱۳ روستا که عمده آن در بخش خرقان هستند، انجام شده و یک روستا در حال آبررسانی سیار است.
 فرماندار ساوه نیز در ادامه گفت: در شهر ساوه و غرق آباد مشکل نداریم، اما در شهر آوه، ۲ چاه فعال و پیگیر چاه سوم هستیم، اما در شهر نوبران در اواخر هفته به دلیل افزایش مصرف، افت فشار را شاهدیم.
علی میرزایی افزود: در روستاها آبرسانی سیار وجود ندارد و فقط در سه روستا لازم است که خط انتقال تکمیل شود تا آب پایدار در اختیار مردم قرار گیرد.
احمد طهرانی فرماندار خمین نیز افزود: ۶ روستا به صورت سیار آبرسانی می‌شوند و در خصوص تامین آب شرب شهری اکنون، مشکلی وجود ندارد.

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان دارای یک میلیون و ۴۸۰ هزار نفر جمعیت است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha