امام‌جمعه یزد: کارآفرینی هدف مراکز آموزش عالی قرار گیرد

یزد- ایرنا- نماینده ولی فقیه و امام‌جمعه شهر یزد گفت: برای رفع معضل بیکاری و ایجاد اشتغال باید مهارت‌آموزی و کارآفرینی هدف و محور اصلی تمامی مراکز آموزش عالی استان قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی روز یکشنبه در آیین نکوداشت هفته ملی مهارت با عنوان « مهارت، آموزش عالی و صلاحیت حرفه‌ای » در دانشگاه فنی و حرفه‌ای  یزد افزود: حل مشکل کشور در گرو تربیت نیروی انسانی توانمند و مهارت پذیر است .

وی با بیان اینکه هرچند در کشور به خصوص از سوی دانشگاه فنی و حرفه‌ای اقدام‌های خوبی هم صورت گرفت ،ادامه داد: هرچه در این ارتباط تلاش بهتر و بیشتری صورت گیرد کم است و باید مسوولان به جد اقدام کنند.

امام‌جمعه یزد با اشاره به اینکه همه باید با همت بلند و راهکارهای دقیق برای پیشبرد کارها در تصمیم‌گیری‌ها مصمم باشند، خاطرنشان کرد: توجه به سه اصل تفکر، تدین و تعقل باید محور اقدام دانشگاه‌ها در کنار فعالیت‌ های عملی و حرفه‌ای قرار گیرد .

ناصری گفت: با تلاش مسولان و برنامه‌ریزی و همت جمعی در سایه اقدام موثر بر اساس شرایط و نیازهای کشور و جامعه و مردم باید نظام آموزشی را بر مبنای تدین و اخلاق و تعقل بنا نهاد تا امکان حل بسیاری از امور بنیادین و مسایل به صورت علمی صورت گیرد .

همچنین نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی گفت: دانشگاه فنی و حرفه‌ای جزو محدود واحدهای آموزش عالی است که مهارت‌آموزی را در دستور کار قرار داده و مسوولان باید همواره موضوع آموزش مهارت ها را به صورت جدی در دستور کار قرار دهند.

سید جلیل میرمحمدی میبدی به نقش قانونگذاری در مجلس از سوی نمایندگان برای توسعه آموزش های مهارتی اشاره کرد و ایفای بهتر نقش مسوولان و قوه مقننه را وابسته به ماموریت‌گرایی این دانشگاه دانست  و از متولیان نظام مهارتی خواست تا اهداف مرتبط را دنبال کنند.

وی به سهم ۳۰ درصد آموزش های مهارتی در نظام آموزشی کشور اشاره کرد و در این خصوص با اعلام آمادگی برای  همراهی از مسوولان خواست تا برای تحقق این بند از برنامه توسعه ششم دقت‌نظر مضاعفی داشته باشند تا بدین طریق امکان پرورش نیروهای کارآفرین در جامعه فراهم شود.

 همچنین معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری یزد گفت: جای خالی مهارت روز به روز بیشتر در کشور احساس ،زیرا نیازمندی جامعه اسلامی به آن بیشتر احساس می‌شود و حل این امر مهم را دانشگاه فنی و حرفه‌ای به عهده گرفته است .

سید مسعود عظیمی با قدردانی از اقدامات صورت گرفته از سوی این دانشگاه  در سال‌های گذشته ادامه داد: اقدام مناسب این واحد دانشگاهی موجب شد تا دانش‌آموختگان آن بیکار نباشند و به محض اتمام درس وارد بازار کار شوند و نیازهای بازار را فراهم کنند.

همچنین در ابتدای این نشست رییس دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان یزد گزارشی از اقدامات این مرکز آموزش عالی در خصوص فعالیت‌ها در حوزه کارآفرینی و مهارت‌آموزی ارایه کرد.

داوود عندلیب از همکاری مسوولان با این دانشگاه قدردانی کرد و تلاش برای توسعه فعالیت‌ها و تلاش بیشتر برای تحقق اهداف مورد نظر را در استان خواستار شد.         

در هشت سال گذشته در راستای مهارت آموزی دانشجویان، ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تامین زیرساخت‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای یزد اعم از کارگاه و آزمایشگاه هزینه شد.

در این مدت ۲۰ هزار دانشجو در این دانشگاه جذب شدند که ۱۸ هزار و ۵۰۰ نفر از این تعداد دانش آموخته شدند و تعداد رشته‌های این دانشگاه ۲ برابر شد و هم اکنون ۸۰ کد رشته تحصیلی در مقطع کاردانی و ۵۰ کد رشته در مقطع کارشناسی در این مراکز آموزشی ایجاد شده است.

در سال تحصیلی جاری حدود ۷۰ هزار دانشجو در ۶۷ مرکز آموزش عالی یزد در  ۱۱ شهرستان در حال تحصیل بودند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha