سیاست وزارت صمت، حرکت از مونتاژکاری به سمت نوآوریست 

اصفهان- ایرنا- معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سیاست دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت، نگاه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی و از همه مهمتر حرکت از مونتاژکاری به سمت نوآوریست.

به گزارش ایرنا، مهدی صادقی نیارکی، روز یکشنبه در حاشیه مراسم افتتاح خطوط تولید کولرگازی و انواع پنل تلویزیون(LED) در گروه صنعتی "انتخاب" اصفهان در جمع خبرنگاران افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت، این مسیر را دنبال خواهد کرد و کسانی که می‌خواهند در بازار ایران حضور پیدا کنند بطور قطع باید به سمت فعالیت‌های دارای ظرفیت داخلی، حرکت کنند.

وی ادامه داد: ما نیازی به اسم های تجاری بیگانه در جایی که ظرفیت فنی و مهندسی و دانش آموختگان کارآزموده و قدرت بازاریابی داخلی و خارجی وجود دارد، نداریم زیرا اسم های تجاری  داخلی توان خوداتکایی دارند و می‌توانند کشور را در مسیر بی نیازی قرار دهند.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: واردات محصولات ساخته شده لوازم خانگی و ورود هرگونه محصول برندهای مختلف بر اساس مصوبه سران اقتصادی کشور، از سال ۹۷ ممنوع است.

وی ادامه داد: با توجه به نتایجی که از تولید داخل و ممنوعیت ورود محصولات ساخته شده خارجی وجود دارد، توجیه عقلانی برای این ممنوعیت وجود دارد و تولید مجموعه لوازم خانگی کشور سال گذشته نسبت به سال ۹۸ رشد ۷۸ درصدی داشت.

صادقی نیارکی بیان کرد: تولید یخچال فریزر حدود ۳۰ درصد، ماشین لباسشویی ۴۲ درصد، تلویزیون ۲۰ درصد و کولر گازی ۱۲ درصد و بطورکلی در سالجاری تولید لوازم خارجی بزرگ در مجموع حدود ۲۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: سرمایه گذاران خارجی باید در رشته هایی فعالیت‌ کنند که ظرفیت داخلی در زمینه آنها وجود ندارد و در این موارد از سرمایه گذاری مستقیم آنها استقبال می‌کنیم.

به گفته وی، سرمایه گذاران خارجی باید دانش فنی و مهندسی خود را با طرف‌های ایرانی به اشتراک بگذارند تا از این فرصت برای توسعه صنعتی کشور استفاده بهینه را بکنیم.

صادقی نیارکی اضافه کرد: توان ساخت داخل در کشور عمق خواهد یافت و نیاز مشتریان را تامین  و خدمات پس از فروش بهتری ارائه خواهد کرد.

وی افزود: اسم‌های تجاری مختلف تولید داخل پس از تامین نیازهای کشور، مانند سایر کشورهای دنیا قابلیت صادراتی شدن خواهند داشت و در کنار تولید، بازاریابی و صادرات به کشورهای مقصد نیز می‌توانیم حرف هایی برای گفتن داشته باشیم.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برنامه این وزارتخانه این بود که تا سه سال ۱۰ میلیارد دلار از هزینه واردات را به ساخت داخل هدایت کند و برای تحقق این هدف نهضت ساخت داخل از سال ۹۷ توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت شروع و از نیمه دوم سال ۹۸ خوداتکایی در تولیدات صنعتی بعنوان دستور کار تعریف شد.

وی بیان کرد: ۱.۲ میلیارد دلار از این برنامه در قراردادها و تفاهمنامه هایی که برای ساخت داخل در سال ۹۸ به امضا رسید محقق شد و ۳.۲ میلیارد دلار نیز سهم سال ۹۹ بود که از این مقدار و بر اساس آخرین بررسی وزارتخانه ۲.۵ میلیارد دلار محقق شده است

به گفته وی، برنامه امسال هم تحقق ۳.۴ میلیارد دلار از سهم واردات به تولیدات در داخل است.

وی بیان کرد: میزهای ساخت داخل هم در آن مقطع تعریف شد که بیشتر آنها در زمینه به هم رسانی نیازمندی‌ها و توانمندی ها بود.

صادقی نیارکی خاطرنشان کرد: صنایع و ظرفیت هایی از جمله صنعت لوازم خانگی  در کشور وجود داشت که با ۲۰ تا ۳۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کرد و از این ظرفیت‌ بهره گیری لازم بعمل نمی آمد.

وی اظهار داشت: تولید داخلی قطعات، تجهیزات و ملزوماتی که ظرفیت ساخت آنها در کشور وجود نداشت یکی از طرح‌های دیگری بود که در زمینه ساخت داخل دنبال شد.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: ظرفیت تولید لوازم خانگی در کشور وجود دارد اما مهمترین نکته موضوع طراحی و مهندسی و تحقیق و توسعه است که باعث به روز شدن تولیدات در این زمینه می شود و امکان ارائه محصولات جدید بر اساس ذائقه مشتریان به بازار را فراهم می کند.

وی با اشاره به اهمیت سرمایه گذاری تحت نام تجاری و تحقیق و توسعه، افزود: همه امکانات کشور و تصمیمات باید در راستای صیانت از اتفاقات خوبی که در ۲ سال گذشته افتاده است، سوق پیدا کند.

صادقی نیارکی گفت: امروز داخلی سازی تولید پنل‌های تلویزیونی در مجموعه انتخاب اصفهان شروع شده و با این اقدام از وابستگی کشور به اسم های تجاری مختلف کاسته خواهد شد و این شرکت می‌تواند با طراحی پلت فرم بومی، تولیدات خود را انجام دهد.

وی افزود: پلت فرم‌ بومی بر اساس ذائقه مشتریان در این مجموعه ساخته خواهد شد و طبق نیاز روز امکان طراحی و مهندسی وجود دارد که یک گام رو به جلو در این صنعت محسوب می شود.

معاون وزیر صمت گفت: راه اندازی این خط گام رو به جلو ارزشمندی در زمینه لجستیک، حمل و نقل، کاهش ارز بری و نداشتن وابستگی است.

به گزارش ایرنا،  معاون امور صنایع وزارت صنعت معدن و تجارت، امروز در سفر یکروزه خود به اصفهان از چند واحد تولیدی استان بازدید و خط تولید کولر گازی و خط تولید انواع پنل تلویزیون LED را در گروه صنعتی "انتخاب" افتتاح کرد.

افتتاح خط تولید کولر گازی و خط تولید انواع پنل تلویزیون LED در این مجموعه برای نخستین بار در غرب آسیا و در کشور انجام شده است.

گروه صنعتی انتخاب با داشتن ۶ کارخانه تولیدی، بزرگترین مجموعه سازنده لوازم خانگی کشور و برخوردار از برندهایی نظیر اسنوا بعنوان برند ملی لوازم خانگی، در شهرک صنعتی مورچه خورت در ۴۵ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha