رعایت پروتکل‌های بهداشتی دربرخی نقاط چهارمحال وبختیاری به ۱۰ درصد رسید

شهرکرد- ایرنا- رییس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری با هشدار نسبت به کاهش شدید رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان، گفت: میزان رعایت پروتکل‌ها در برخی نقاط استان از جمله روستاهای حاشیه زاینده‌رود به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است.

سید راشد جزایری روز یکشنبه در نشست قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا این استان افزود: در مجموع میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان ۵۰ درصد است که چنانچه بخواهیم موج پنجم کرونا را با ضایعات کمتری پیش سر بگذاریم ضروری است تا این میزان دست‌کم به ۸۵ درصد برسد.

وی با اشاره به اینکه این استان پله دوم موج پنجم کرونا را پشت سرگذاشته و وارد مرحله سوم شده است، اظهار داشت: احتمال اینکه موج پنجم کرونا نسبت به موج‌های قبلی طولانی‌تر شود و تعداد مبتلایان و فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا در استان بیشتر شود وجود دارد.

جزایری، واکسیناسیون را از دیگر راهکارهای مدیریت موج پنجم کرونا دانست و گفت: تاکنون ۱۱۲ هزار دوز واکسن کرونا در استان تزریق شده است که ۱۲.۳ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال استان را پوشش داده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: ۱۰۰ درصد جمعیت ثبت‌نام شده در سامانه salamat.gov.ir واکسن دریافت کرده‌اند و شاخص تزریق واکسن کرونا در استان ۲ درصد بالاتر از میانگین کشوری است.

جزایری در عین حال میزان استقبال گروه سنی بالای ۶۰ سال استان از واکسن کرونا در ۲ روزگذشته را نامطلوب ارزیابی کرد و افزود: انتظار می‌رود رسانه‌ها در خصوص ترغیب افراد واجد شرایط برای دریافت واکسن، بیش از پیش اطلاع‌رسانی کنند.

وی با تاکید بر اینکه واکسیناسیون کرونا بر اساس سند ابلاغ شده انجام می‌شود و به هیچ فردی خارج از این سند سهمیه‌ای تعلق نمی‌گیرد، تصریح کرد: طبق این سند پیش‌بینی می‌‎شود در مرداد ماه معلمان، استادان دانشگاه و دانشجویان سایر رشته‌های دانشگاه علوم پزشکی واکسن دریافت کنند.

جزایری افزود: همچنین تزریق واکسن کرونا به بیماران دیابتی و دارای فشار خون بالا ی ۱۸ سال، عشایر ۱۸ سال به بالا و شاغلان در حوزه پلیس راهور و راه در برنامه قرار گرفته است.

رییس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه رعایت محدودیت‌های هوشمند مطابق با رنگبندی‌های شیوع کرونا با جدیت لازم در استان رعایت نمی‌شود، افزود: در همین راستا پیشنهاد می‌شود تالارهای پذیرایی یا تعطیل شود و یا با حداقل ظرفیت و محدودیت در سرو شام فعال باشند، ساعات کاری اصناف کاهش یابد و برخی از صنوف نیز به صورت اختیاری مغازه‌های خود را تا بهبود شرایط تعطیل کنند.

به گزارش ایرنا، در این نشست مصوب شد تا فعالیت تمامی رشته‌های ورزشی در شهرستان‌های قرمز شیوع کرونا ( شهرکرد، فارسان و بروجن) تعطیل شود.

همچنین فعالیت هیات‌های مذهبی در ماه‌های محرم و صفر بر اساس پروتکل‌های بهداشی سال گذشته باشد و تا اطلاع بعدی ستاد ملی کرونا مجوزی برای برگزاری مراسم‌های تعزیه‌خوانی صادر نشود.

تالارهای پذیرایی نیز با ۲۵ درصد ظرفیت فعال باشند و صرف شام به صورت بیرون‌بر باشد.

هم‌اینک شهرستان‌های شهرکرد، بروجن و فارسان در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر)، شهرستان‌های لردگان، اردل، کیار در وضعیت در وضعیت نارنجی (پرخطر) و شهرستان‌های کوهرنگ، خانمیرزا، بن و سامان در وضعیت زرد (خطر متوسط) شیوع کرونا قرار دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha