۳ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۴۸
کد خبرنگار: 1165
کد خبر: 84415380
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

۱۲ میلیون مترمکعب آب در تالاب‌های نقده وجود دارد

ارومیه- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: حجم آب ورودی و موجود در تالاب‌های‌ حسنلو، درگه سنگی، سلدوز و درناگلی این شهرستان حدود ۱۲ میلیون مترمکعب است که رقمی مناسب به شمار می رود.

اکبر محمدیان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ظرفیت آب تالاب‌های نقده به دلیل بارش‌های طولانی مدت در این حوزه بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته و این امر تاثیر زیادی در اکوسیستم طبیعت منطقه داشته است.

وی ادامه داد: همچنین پمپاژ آب از دریاچه سد حسنلو به تالاب بین المللی شور گول در این شهرستان آغاز شده و تا زمان تکمیل ظرفیت این تالاب آبگیری ادامه دارد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: طی هر ۲۴ ساعت، ۷۰ مترمکعب آب به این تالاب پمپاژ می‌شود که این روند تا پرشدن ظرفیت ۵۰ هکتاری این تالاب ادامه خواهد داشت.

محمدیان، جلوگیری از خشک شدن تالاب و حفظ پهنه آبی و حفاظت از پرندگان آن را از اهداف مهم آبگیری تالاب بین المللی شورگل حسنلو عنوان کرد.

وی بیان کرد: یکی از ویژگی‌های اصلی تالاب‌های این شهرستان، سیل بند بودن آنهاست و در مواقعی که سیل اتفاق می‌افتد، تالاب‌ها به دلیل ارتفاع کم از وقوع سیل تاحدودی جلوگیری کرده و آب را در خود ذخیره می‌کنند.

وی در خصوص مزایای احیای تالاب‌ها اضافه کرد: افزایش تخم گذاری و جوجه آوری پرندگان بومی و مهاجر در این تالاب‌ها از مهم‌ترین مزایای تالاب‌های احیا شده است.

محمدیان تاکید کرد: هر چقدر آب در این محیط‌ ها بیشتر باشد مهاجرت و تخم گذاری پرندگان افزایش پیدا می‌کند و این امر باعث افزایش جذب گردشگر و محقق به این مناطق می‌شود.

به گزارش ایرنا، نقده با بیش از ۱۷ تالاب فصلی، نیم فصلی و دائمی پناهگاه مناسبی برای حیوانات وحشی محسوب می‌شود؛ از میان این تعداد پنج تالاب در قالب سه سایت در کنوانسیون رامسر به عنوان زیستگاه جهانی شناخته می‌شود.

تالاب‌های بین‌المللی و فصلی نقده با پوشش گیاهی و نیزاری و شرایط مساعد زیست محیطی، همواره به عنوان یکی از مراکز مهم مهاجرت، تخم گذاری و جوجه آوری پرندگان آبزی و کنار آبزی در جهان به شمار می‌رود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha