خودنمایی ناوهای ایرانی در بزرگترین رژه نیروی دریایی روسیه

مسکو - ایرنا - بزرگترین رژه گرامیداشت روز نیروی دریایی روسیه با حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور و برخی مهمانان خارجی از جمله امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی راهبردی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و با شرکت دهها کشتی جنگی از جمله دو ناو ایرانی در سنت پترزبورگ برگزار شد.

 به گزارش خبرنگار ایرنا از مسکو ، در رژه دریایی سن پترزبورگ، ۵۴ فروند کشتی جنگی شامل ناو، ناوشکن، ناوچه موشک‌انداز، زیردریایی‌های اتمی و دیزلی ۴۸ فروند شکاری و بمب افکن و بالگرد تهاجمی و شناسایی از مقابل جایگاه عبور کردند.

رژه عظیم دریایی روسیه به مناسبت سیصد و بیست و پنجمین سالگرد تاسیس ناوگان دریایی روسیه در رودخانه نوا که از شهر سن پترزبورگ عبور می کند، برگزار شد .

 برنامه رژه نیروی دریایی روسیه به گونه ای برنامه ریزی شده بود که در ابتدا ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه سوار بر شناور نظامی از مقابل ناوهای شرکت کننده عبور کرده و پس از آن همه ناوها و زیردریایی های شرکت کننده در رژه در مقابل جایگاه ویژه در ساحل رودخانه نوا عبور کردند. 

در ادامه رژه ۴۸ جنگنده و بمب افکن سوخو و بمب افکن های دورپرواز توپولوف-۱۴۲ و هواپیماهای تجسسی دریایی ایل-۳۸  بالگردهای نیروی دریایی روسیه بر فراز محل برگزاری رژه دریایی، پرواز کردند. 

به گفته مقامات وزارت دفاع روسیه رژه امسال در مقایسه با رژه های سالهای قبل روز نیروی دریایی روسیه بزرگترین رژه بوده است .

امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، کاظم جلالی سفیر کشورمان در روسیه و جمعی از معاونان نیروی دریایی، اعضای هیات ایران در مراسم رژه امسال هستند.

ناو سهند و ناوبندر مکران از ناوگروه هفتاد و پنجم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز پس از درنوردیدن ۱۴ هزار مایل دریایی و عبور از اقیانوس اطلس و مناطقی راهبردی، در خلیج فنلاند به این رژه دریایی پیوسته‌اند.

پوتین در سخنانی در مراسم روز نیروی دریایی روسیه با بیان اینکه به تاریخ نیروی دریایی کشورمان افتخار می کنیم اظهار داشت: نام دریانوردان و ملوانان روس که برای کشور خود افتخار کسب کرده اند، را همواره گرامی می داریم. 

وی افزود: روسیه در تاریخ معاصر خود (در دوره پس از فروپاشی شوروی) توانست در مدت کمی در زمره قدرت های پیشرو دریایی جهان قرار گیرد. نیروهای مسلح روسیه به پیشرفته ترین تسلیحات و توانمندترین سیستم های پدافند موشکی و تسلیحات دفاع ساحلی مجهز شده است.

رئیس جمهوری روسیه گفت: نیروی دریایی روسیه از تمام امکانات لازم برای دفاع از کشور برخوردار است. ناوگان روسیه تسلیحات پیشرفته برای مقابله با دشمن و وارد آوردن ضربه جبران ناپذیر در اختیار دارد. نیروهای نظامی روسیه تسلیحات بی نظیر دارند که در صورت نیاز از آن استفاده می شود.

وی خاطرنشان کرد: با رشادت ملوانان روس، پرچم آندریفسکی (نماد نیروی دریایی روسیه) هیچگاه پایین نخواهد امد و همان طور که پتر کبیر امپراتور روسیه وصیت کرده است پرچم ناوگان روسیه در برابر هیچ دشمنی نباید پایین کشیده شود. 

 شلیک همزمان توپخانه در ساحل خلیج فنلاند و رودخانه نوا (در سن پترزبورگ) به رژه دریایی روسیه پایان داد.

امروز علاوه بر سن پترزبورگ در شهرهای مختلف روسیه بویژه بنادر این کشور ازجمله بندر ولادی واستوک در خاور دور و کالینین گراد و بندر سواستوپل در ساحل دریای سیاه مراسم روز نیروی دریایی روسیه برگزار شد.
روز نیروی دریایی از سال ۱۹۳۹ در دوره شوروی سابق برگزار می شود و بر اساس دستور رئیس جمهوری روسیه از سال ۲۰۰۶ ( ۱۳۸۵) آخرین یکشنبه ماه جولای هر سال روز نیروی دریایی روسیه است.


فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی عصر روز گذشته در بدو ورود به سنت پترزبورگ، حضور ناوهای سهند و مکران که برای شرکت در این رژه در خلیج فنلاند حضور یافتند را  رویدادی تاریخی عنوان و بیان کرد و گفت:: این موفقیت به معنای باز شدن دروازه‌های دریاهای شمال و فنلاند به روی ناوگان ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

امیر دریادار حسین خانزادی افزود: این ناوها در این مسیر طولانی وارد مناطقی راهبردی در جهان شدند که تاکنون سابقه نداشته است.  

وی که به دعوت وزیر دفاع روسیه و برای شرکت در رژه دریایی این کشور به سنت‌ پترزبورگ سفر کرده است، ادامه داد: حرکت بزرگ ناوهای ایرانی از چند ماه پیش آغاز شد و اکنون، خود را به دریای فنلاند و آب‌های سنت‌ پترزبورگ رسانده‌اند.

قرار است دریادار خانزادی در این سفر با مقامات عالی رتبه نظامی و دفاعی روسیه و همتایان خود از کشورهای شرکت کننده دیدار و ملاقات داشته باشد.

 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha