هزار و ۵۰۰ تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان یزد خریداری شد

یزد - ایرنا - مدیر سازمان تعاون روستایی یزد با اشاره به آغاز خرید گندم مازاد بر مصرف کشاورزان استان از اوایل تیرماه گذشته گفت: تاکنون یکهزار و ۵۰۰ تن این محصول راهبردی با قیمت تضمینی هرکیلوگرم پنج هزار تومان خریداری شد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۰ درصد کاهش دارد.

یدالله جوادپور روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا، کاهش بارندگی در سال زراعی جاری، تداوم پدیده خشکسالی و کمبود آب را از دلایل عمده کاهش رغبت تولیدکنندگان به فروش آن به دولت ذکر کرد و افزود: ۹۵ درصد از ۷۵ میلیارد ریال گندم خریداری شده به کشاورزان پرداخت شد.

البته در میان این عوامل باید به بالا بودن قیمت خرید گندم در بازار آزاد از سوی دلالان از قرار کیلویی ۶ هزار تومان اشاره کرد و این مساله سبب کاهش تحویل گندم به مراکز خرید شده است .

در سال جاری در هشت هزار و ۳۵۰ هکتار اراضی کشاورزی استان یزد گندم کشت و متوسط تولید در واحد سطح ۲ تن و ۶۰۰ کیلوگرم اعلام شد در حالیکه سال های گذشته این مقدار چهار تن و ۲۰۰ کیلوگرم بود.  

هزار و ۵۰۰ تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان یزد خریداری شد

وی اظهارکرد: خرید گندم با همکاری مسوولان ۹ مرکز شرکت های تعاونی روستایی تا آبان ماه ادامه دارد.

جوادپور پیش‌بینی کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی امسال چهار هزار و ۲۵۰ تن محصول گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان خریداری شود.

این مسوول از تولیدکنندگان و کشاورزان خواست با توجه به تحریم اقتصادی دشمنان علیه نظام و انقلاب و طرح خودکفایی کشور ،  گندم مازاد بر مصرف خود را به مراکز خرید شرکت های تعاونی روستایی که عمده آن در شهرستان های ابرکوه و  خاتم قرار دارد، تحویل دهند.

جوادپور در ادامه با بیان اینکه کشاورزان یزدی گندم را با استفاده از روش های نوین آبیاری و استفاده از بذر اصلاح شده که مقاوم با شرایط اقلیمی استان است، کشت کردند، یادآور شد: پارسال پنج هزار و ۴۰۰ تن گندم از کشاورزان خریداری شد.

به گفته وی ظرفیت سیلوی یزد ۸۵ هزار تن است که این عدد ظرفیت خوبی برای خرید گندم مازاد کشاورزان یزد و استان های همجوار است.

مدیر سازمان تعاونی روستایی یزد از مسوولان شرکت های تعاونی استان ، خواست به نمایندگی از اداره کل غله ، خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان را برای تولید آرد با کیفیت مدیریت کنند.

جواد پور تصریح کرد : کشاورزان برای جلوگیری از ریزش گندم و پیشگیری از برخی حوادث هرچه زودتر محصول را با همکاری کارشناسان و مدیریت جهاد کشاورزی مناطق خود برداشت کنند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha