انتخابات در کشمیر پاکستان زیر سایه درگیری‌های مسلحانه میان رقبای سیاسی

اسلام‌آباد - ایرنا - یازدهمین دوره انتخابات پارلمانی در منطقه «کشمیر» تحت کنترل پاکستان درحالی امروز یکشنبه آغاز شد که درگیری‌های مسلحانه میان رقبای سیاسی چندین کشته و زخمی برجای گذاشته و فضای انتخابات را ملتهب کرده است.

به گزارش ایرنا از منابع رسمی پاکستان، رای گیری برای انتخابات پارلمانی در منطقه "جامو و کشمیر" از صبح امروز آغاز و قرار است تا عصر ادامه یابد. در این انتخابات سرنوشت ۴۵ کرسی پارلمان کشمیر مشخص می‌شود.

رقابت اصلی میان ۳ حزب برجسته پاکستان شامل تحریک انصاف (حزب حاکم فعلی این‌ کشور)، مسلم لیگ نواز و حزب مردم صورت می‌گیرد. درحالی که تدابیر شدید امنیتی در بخش‌های مختلف کشمیر پاکستان وضع شده است.

خبرگزاری رسمی پاکستان (ای‌پی‌پی) اعلام کرد: ۳ میلیون و ۲۲۰ هزار نفر واجد شرایط برای حضور در رای گیری انتخابات پارلمانی جامو و کشمیر هستند و از میان بیش از ۷۰۰ نامزد، نماینده خود را مشخص خواهند کرد.

نزدیک به ۴۵ هزار نفر از نیروهای ارتش، پلیس و یگان ضد شورش مامور تامین امنیت انتخابات هستند و همزمان گزارش شبکه‌های خبری پاکستان از درگیری‌های شدید میان طرفداران احزاب سیاسی در برخی از مناطق کشمیر حکایت دارد.

درهمین حال درگیری مسلحانه میان حامیان حزب تحریک انصاف و حزب مردم ۲ کشته برجای گذاشت و چندین نفر نیز به شدت زخمی شدند.

جامو و کشمیر یک منطقه خودمختار و دارای نظام حاکمیتی جداگانه است که نمایندگان پارلمان وظیفه انتخاب نخست وزیر دارند و البته رئیس جمهوری این دولت خودمختار از سوی دولت فدرال در اسلام‌آباد معرفی می‌شود.

پاکستان و هند پس از استقلال در سال ۱۹۴۷ درگیر مناقشه‌ای به نام کشمیر هستند. این مناقشه تاکنون موجب سه جنگ میان دو کشور شامل جنگ ۱۹۴۷، نبرد کارگیل و نبرد سیاچن شده است.

هند مدعی مالکیت کل ایالت جامو و کشمیر است و تا سال ۲۰۱۰، ۴۳ درصد این منطقه را اداره می‌ کرد. هند مناطق جامو، لاداخ، دره کشمیر و یخچال سیاچن را تحت کنترل دارد.

اواسط خردادماه امسال «عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان پیشنهاد جدید خود برای عادی‌سازی روابط با همسایه و رقیب دیرینه خود هند را مطرح کرد اما شرط آغاز گفت وگو را اقدام دهلی نو برای لغو تصمیم دو سال پیش درباره وضعیت کشمیر عنوان کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha