شمار بیماران سرپایی کرونایی در مازندران از مرز هشت هزار نفر عبور کرد

ساری - ایرنا - مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اظهار این که بی توجهی به هشدارهای بهداشتی سبب رکورد شکنی تعداد بیماران سرپایی کرونای شد،گفت: در شبانه روز گذشته تعداد بیماران سرپایی مبتلا بیماری کووید ۱۹در استان از مرز هشت هزار نفر و تعداد بیماران بستری از مرز ۲ هزارو ۵۰۰ نفر عبور کرد.

دکتر سیمین بابایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ،وضعیت همه گیری ویروس کرونا در استان را بسیار خطرناک تر از گذشته توصیف کرد و افزود: در حال حاضر تمامی بخش های بیمارستانی استان به بیماران کرونایی اختصاص یافته است. 

وی ادامه داد: هم اکنون شهرهای آمل ، ساری ، قائمشهر و همچنین شهرهای غربی استان به شدت درگیر موج پنجم کرونا شده اند و در برخی از این شهرستان ها تعداد بستری ها به حداکثر ظرفیت رسیده است. 

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران روند مراجعان سرپایی مبتلا به ویروس کرونا را افزایشی عنوان کرد و بیان داشت: کادر درمان به شدت دچار آسیب و استهلاک شده است و خستگی خدمات به مراجعان می تواند از کیفیت آنها بکاهد. 

دکتر بابایی شرایط کنونی استان را بدترین وضعیت مازندران از ابتدای ورود ویروس کرونا طی ۱۸ ماه اخیر دانست و هشدار داد: چنانچه روند افزایشی بیماران و سهل انگاری مردم همچنان ادامه داشته باشد ،با بحران مواجه خواهیم شد. 

وی مازندران را یکی از برخودارترین استان ها در زمینه خدمات بهداشتی و درمانی عنوان کرد و افزود: با این حال اکنون تمام ظرفیت های بیمارستانی و بهداشتی در فعالیت هستند و تاب فشار بیش از این را نخواهند داشت. 

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران خواستار ورود جدی همه مسئولان استانی و شهرستانی و همراهی مردم برای  خروج از موج پنجم کرونا شد .

بابایی وضعیت کادر درمان را نیز بسیار آسیب پذیر دانست و اظهار داشت: کادردرمان بهداشت استان تا به امروز در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا بوده و نباید قربانی عادی انگاری ، دورهمی ها و جشن های خانوادگی و دوستانه شوند. 

همه گیری ویروس کرونا در استان مازندران در پیک پنجم در هشتم تیرماه با تغییر رنگ شهرستان آمل از نارنجی به قرمز آغاز شد و  شدت این موج به گونه ای بود که در کمتر از یک هفته نیمی از شهرهای استان را قرمز کرد.

موج پنجم کرونا در مازندران مانند سراسر کشور ناشی از شیوع ویروس هندی کرونا یا سویه دلتا است که سرعت سرایت بسیار بیشتری دارد و گروه‌های سنی کودک و نوجوان را نیز درگیر می‌کند ، بطوریکه در نخستین روز تیرماه مجموع بستری‌شدگان کرونایی مازندران ۳۱۵ نفر بود که در یک ماه اخیر به ۲ هزار و ۵۰۵ نفر رسید .همچنین در همین ایام تعداد فوتی ها نیز نسبت به خرداد ماه ۲.۵ برابر افزایش یافت یعنی از ۶۶ نفر در ماه خرداد به ۱۶۷ نفر در تیرماه رسید.

در حال حاضر شهرستان‌های رامسر، تنکابن، چالوس، نوشهر، نور، محمودآباد، فریدونکنار، بابلسر، بابل، آمل، قائمشهر، جویبار، ساری، سوادکوه و بهشهر در وضعیت قرمز قرار دارند و هفت شهرستان نکا، گلوگاه، میاندورود، سیمرغ، سوادکوه شمالی، کلاردشت و عباس‌آباد نارنجی هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha