روستاهای دارای گاندو در سیستان و بلوچستان میزبان گردشگران می‌شوند

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: بومیان روستاهای دارای گاندو، میزبان گردشگران و سخنگوی محیط زیست با چشم‌اندازِ ترویج فرهنگ حفاظت از گونه‌های شاخص استان می‌شوند.

وحیدپورمردان روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: با هماهنگی‌های انجام شده موافقت‌نامه‌ای بین محیط زیست و بومیان روستاهای میزبان گاندو برای در اختیار قرار دادن امکانات به آن‌ها برای آموزش به بازدیدکنندگان و گردشگران اجرا می‌شود.
وی ادامه داد: براساس این موافقت‌نامه‌ی همکاری، بومیان روستاهای میزبان گاندو با هدف رونق گردشگری و کسب درآمد ضمن مراقبت از گاندوها، اهدافی چون مراقبت از تمساح‌ها، اطلاع‌رسانی و آموزش به گردشگران را در قالب برنامه‌های تعریف شده به اجرا می‌گذارند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ادامه داد: این برنامه چندجانبه با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان، سازمان مردم نهاد موج و مرجان و طرح حفاظت از تالاب‌های ایران با هدف افزایش آگاهی‌های عمومی و تنویر افکار جوامع محلی و گردشگران اجرایی می‌شود.
وی افزود: در این طرح، گاندوها مورد مراقبت شبانه‌روزی بومیان منطقه قرار می‌گیرند و ضمن مراقبت از تمساح‌ها باعث جذب گردشگر، در قالب برنامه‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی  و باعث ترویج فرهنگی محیط زیستی در جامعه می‌شود.
پورمردان گفت: این طرح با همکاری حیدر شجره که از دوستداران و علاقه‌مندان به حفاظت گاندو بوده در محل روستاهای منطقه حفاظت شده باهوکلات با هدف حفاظت از گونه‌ی شاخص گاندو در تالاب خور باهو و خلیج گواتر و با چشم‌اندازِ ترویج فرهنگ حفاظت از گونه‌های شاخص محیط زیست سیستان و بلوچستان منعقد شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha