وزش باد پدیده غالب هواشناسی در خراسان شمالی است

بجنورد-ایرنا- رییس پیش بینی اداره کل هواشناسی خراسان شمالی با اعلام هشدار سطح زرد (آگاهی) در استان گفت: وزش باد شدید و رگبار باران پدیده غالب تا پایان هفته جاری در این خطه است که احتمال وقوع خسارت به محصولات باغی و کشاورزی وجود دارد.

مهری هاشمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس پیش‌بینی هواشناسی از امروز تا روز چهارشنبه وزش باد شدید و توفان گرد و خاک در ساعات بعداز ظهر و اوایل شب بویژه در روز دوشنبه در استان محتمل است.

وی تصریح کرد: وقوع این  پدیده در اغلب نقاط استان بویژه شهرستان های اسفراین، گرمه و جاجرم و با شدت کمتری در شهرستان های شیروان، بجنورد و فاروج وجود دارد.

رییس پیش بینی اداره کل هواشناسی خراسان شمالی نسبت به احتمال خسارت به کشاورزان بر اثر وزش باد شدید هشدار داد و گفت: دامداران، مرغداران، کشاورزان و عشایر استان نسبت به ایمن‌سازی مستحدثات کشاورزی و دامی خود اقدام کنند.

وی به کشاورزان توصیه کرد: تاخیر انداختن سم پاشی و محلول پاشی و برداشت محصولات زراعی، استقرار کندوهای زنبور عسل در مکان مناسب، استفاده از بادگیرهای موقت و پایه محافظ برای نهال های جوان، رعایت نکات ایمنی هنگام فعالیت های ساختمانی و عدم بارگیری با ارتفاع نامتعارف توسط خودروهای باری را مدنظر قرار دهند.

هاشمی افزود: با شدت گرفتن وزش باد در استان احتمال اختلال در رفت و آمد و کاهش کیفیت هوا، شکسته شدن درختان آسیب‌پذیر و نهال‌های تازه غرس شده، خسارت به سقف‌های گلخانه، تابلوهای تبلیغاتی و سقف‌های موقت و احتمال سقوط اجسام از کارگاه‌های ساختمانی وجود دارد.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق  کشور واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha