سوم مرداد و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

استان ها - ایرنا - جولان ویروس کرونا درکشور همچنان ادامه دارد و افزایش تعداد شهرهای قرمز موج همه گیری را وارد راند پنجم مبارزه بر ضد این بیماری کرده از این رو به گفته کارشناسان حوزه سلامت، این ویروس تهاجمی به سرعت از استانهای جنوبی و شرقی به سمت شمال و غرب در حرکت است.

به اعتقاد کارشناسان، ماسک گریزی مردم و کاهش استفاده از ماسک به عنوان عامل اصلی در مقابله با کرونا بار دیگر قربانی های کرونا را روز گذشته تا ۲۵۰ فوتی و امروز نیز ۲۶۸ نفر افزایش داده است.

 همه گیری بیماری کووید۱۹ در ایران بار دیگر رو به افزایش گذاشته است. خیز پنجم کرونا با ویروس جهش یافته دلتا که اوایل خرداد از هند به ایران آمد، در ابتدا استانهای جنوبی و شرقی به خصوص سیستان و بلوچستان را درگیر کرد و حالا به علت فقدان قرنطینه و ایزوله بیماران، کل کشور را فراگرفته است. ۲۳۲ شهر را به حالت قرمز یا فوق قرمز درآورده، ۱۱۷ شهر در وضعیت نارنجی هستند. ۹۹ شهر در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهری رنگ آبی یا سفید ندارد.

به گفته کارشناسان بهداشت، سرعت انتشار ویروس دلتا حدود ۶۰ درصد از انواع قدیمی تر ویروس کرونا بیشتر است. به همین علت این ویروس تهاجمی به سرعت از استانهای جنوبی و شرقی به سمت شمال و غرب در حرکت است و اکنون شهرهای نهبندان در خراسان جنوبی، بم، کرمان، رفسنجان، سیرجان، یزد، شیراز، بوشهر، بهبهان، ایلام، اصفهان شهرکرد، نطنز، کاشان، تهران،؛ کرج، فیروزکوه، آمل و میانه را به حالت فوق قرمز و بحرانی درآورده و همچنان به سمت شهرهای دیگر در حال پیش روی است.

در همین حال وزیر بهداشت در نامه ای به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور، دستور العمل جدید واکسیناسیون در خصوص گروه های سنی ۴۸ تا ۵۰ و ۵۸ تا ۶۰ ساله در کشور را ابلاغ کرد.

سعید نمکی، در این نامه خطاب به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور خاطرنشان کرد: پیرو نامه شماره ۱۰۰.۵۴۰ مورخ ۳۱ تیرماه ۱۴۰۰ در صورتی که دانشگاهی به حد نصاب قید شده در نامه فوق الذکر در پوشش واکسیناسیون جمعیت ۶۰ سال به بالا و یا ۵۰ سال به بالا در استان های جنوبی و جنوب شرقی نرسیده است و ظرفیت خالی برای پذیرش دارد، می تواند جمعیت ۵۸-۶۰ سال و در استان های فوق الذکر ۵۰-۴۸ سال را با فراخوان ثبت نام و با تعیین نوبت واکسیناسیون انجام دهد.

 وزیر بهداشت با بیان اینکه واکسن مشترک ایران و کوبا می تواند به عنوان از موفق ترین واکسن های دنیا مطرح باشد، گفت: معتقدم که ویروس کرونا کاملا با اجدادش متفاوت است و جهش های پیاپی خواهیم داشت و هرگز نباید فکر کنیم که به سادگی و به زودی دنیا از شر این ویروس، خلاص خواهد شد.

وی در حاشیه دیدار با پروفسور ویسنته ورث رییس موسسه فینلای کوبا و یکی از بزرگترین بایوتکنولوژیست ها و از افراد مطرح در حوزه واکسن سازی در دنیا درباره روند پیشرفت پروژه مشترک ساخت واکسن گفت: امروز نشستی با پروفسور ویسنته ورث، رییس موسسه فینلای کوبا و یکی از بزرگترین بایوتکنولوژیست ها و از افراد مطرح در حوزه واکسن سازی در دنیا با موضوع واکسن مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران داشتیم.

وی خاطرنشان کرد :امروز نقطه نظرات علمی بین ما و پروفسور ویسنته مبادله شد و خوشبختانه اثربخشی واکسن و اقدامات انجام شده در کارآزمایی بالینی واکسن مورد بررسی قرار گرفت.

وزیر بهداشت به گفت و گو با رییس موسسه فینلای کوبا اشاره کرد و گفت: برآورد ما این است که جهش های کرونا به قدری شدید خواهد بود که در آینده هیچ قسمتی از ویروس جهش یافته شاید تشابهی با ویروس اولیه ووهان نداشته باشد به همین دلیل موسسات علمی در سطح جهان به ویژه ایران و کوبا که کار مشترک می کنیم، باید خودمان را برای واکسن هایی که با واکسن های امروز شاید تشابهی نداشته باشند، آماده کنیم.

سوم مرداد و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

آخرین وضعیت بیماران کرونایی در استان ها

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه هنوز به قله خیز پنجم کرونا نرسیده ایم، پیش بینی کرد تعداد بیماران بستری در بیمارستان های تهران در روزهای آتی به ۹ هزار نفر نیز برسد.

دکتر علیرضا زالی با بیان اینکه بدون حل مشکلات معیشتی مردم لاک داون اجباری شهر (تعطیلی) اقدام موثری برای کنترل کرونا نخواهد بود، بر ضرورت برنامه ریزی برای توزیع بسته های حمایتی برای اقشار آسیب پذیر با هدف مقابله با بیماری تاکید کرد.

زالی درباره وضعیت کرونای استان تهران در خیز پنجم گفت: در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۱۴۰۰ بیمار جدید در بیمارستان های تهران بستری شدند که حدود ۱۷۷ نفر از آنان در بخش مراقبت های ویژه به سر می برند.

وی با بیان اینکه مجموع بیماران کرونایی سرپایی و بستری در ۲۴ ساعت گذشته به ۱۶ هزار نفر می رسد، گفت: اگر تعداد مراجعان سرپایی به کمتر از ۱۰ هزار نفر در روز نرسد نباید در انتظار تنزل تعداد بیماران بستری باشیم.

وی همچنین با بیان اینکه امروز بین ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰ بیمار با مکانیسم بستری موقت درمان شده اند، از برنامه ریزی برای افزایش مراکز بستری موقت بیماران کرونایی با همکاری سه دانشگاه علوم پزشکی استان تهران در روزهای آتی خبر داد.

وضعیت کرونا در آذربایجان غربی دوباره حاد شده و همزمان با افزایش سرعت واکسیناسیون برای گروه های هدف، افزایش مبتلایان و بستری ها را در استان شاهد هستیم؛ هرچند تعداد فوتی ها همچنان در میزان پایین‌تری قرار دارد.

خیز جدید کرونا همزمان با سراسر کشور طی هفته های اخیر در آذربایجان غربی هم ایجاد شده که نتیجه آن، افزایش بستری شدگان در مراکز درمانی بوده است.

در حالی که تا حدود یک ماه پیش، روند ثابت و حتی رو به پایینی را در بستری شدگان مبتلا یا مشکوک به کرونا در آذربایجان غربی شاهد بودیم، طی این مدت روند افزایشی در تعداد مبتلایان و بستری شدگان ایجاد شده است.

این روند افزایشی موجب شده تا وضعیت برخی شهرستان های آذربایجان غربی به قرمز برسد و حتی در شهرستان هایی نظیر ارومیه و خوی، تعداد بستری شدگان به تعداد فزاینده ای افزایش یافته است.

طبق اعلام وزارت بهداشت، از ۱۷ شهرستان این استان، پنج شهرستان در وضعیت قرمز بوده که ارومیه از جمله آنهاست.

خبر دیگر اینکه رییس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت:شمار قربانیان کووید ۱۹ در کهگیلویه و بویراحمد با فوت یک بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته به ۷۲۵ نفر رسید.

پرویز یزدان‌پناه اظهار داشت: هم اکنون ۲۹۹ بیمار در بیمارستان‌های کرونایی کهگیلویه و بویراحمد  بستری اند که از این تعداد ۱۰۶ بیمار مبتلای قطعی و ۱۴ بیمار نیز در بخش مراقبت‌های ویژه درمان هستند.

هم اکنون شهرستان های بویراحمد، دنا و بهمئی در کهگیلویه و بویراحمد در وضع قرمز کرونا و سایر شهرستان های این استان در وضعیت نارنجی قرار دارند.

از سیستان و بلوچستان خبر رسیده که رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان اعلام کرده با افزوده شدن یک‌هزار و ۴۲۰ مورد جدید کرونا در سیستان و بلوچستان طی ۲۴ ساعت گذشته، شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۸۷هزار و ۵۸۳ نفر رسید.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری اظهارداشت: همچنین با فوت ۱۸ مورد جدید طی ۲۴ ساعت گذشته، شمار فوتی‌های کرونا در سیستان و بلوچستان به ۲ هزار و ۱۰۰ نفر رسید.

وی با بیان اینکه ۷۹۶ بیمار حاد تنفسی و  ۳۶۹ مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند افزود: مردم در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می‌روند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت کنند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در خصوص آخرین وضعیت کرونا در هرمزگان گفت: در دومین روز از مردادماه ۹ نفر دیگر در استان بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند و شمار قربانیان به یک هزار و ۶۰۲ نفر رسید.

وی خاطرنشان کرد: فوتی های شبانه روز گذشته ۴ مرد و ۵ زن در بازه سنی ۵۴ تا ۸۹ سال از شهرستان های میناب، رودان، قشم، جاسک و حاجی آباد بودند.

دکتر نوروزیان بیان داشت: در شبانه روز گذشته ۱۹۲ مبتلای جدید در بیمارستان های هرمزگان بستری شدند و شمار بستری ها به ۹۶۱ نفر رسید که حال ۲۲ نفر از آنها بسیار وخیم گزارش شده است.

خبر دیگر اینکه سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: تیرماه سال ۱۴۰۰ از ۳۰ هزار و ۸۵۳ نمونه گرفته شده از افراد مشکوک به کرونا در مراجعه به مراکز درمانی بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۵ هزار و ۴۹۷ نفر مبتلای قطعی به کووید ۱۹ شناسایی شدند و ۱۴۴ نفر هم به علت ابتلا به این بیماری در استان فوت کردند.

ابراهیم سلمانی افزود: همچنین در  شبانه‌روز گذشته از ۶۸۸ نمونه گرفته شده از افراد مشکوک به کرونا، بر اساس معیارها ابتلای ۲۷۷ نفر به بیماری کووید ۱۹ در استان  قطعی شد و از این تعداد ۲۵ نفر در بیمارستان‌های استان بستری شدند و ۲۵۲ نفر هم در منزل دوره نقاهت ( قرنطینه خانگی) خود را طی می‌کنند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد اظهارکرد: در این مدت پنج بیمار مبتلا به کووید ۱۹  در استان جان خود را از دست دادند.

از خوزستان خبر رسیده که رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفته شهرستان های نارنجی خوزستان باید هوشیار باشند زیرا وضعیت در این نقاط شکننده است.

دکتر فرهاد ابول‌نژادیان با اشاره به اینکه مردم بهبهان و ماهشهر باید خیز بیماری را جدی بگیرند اظهار داشت: روند مراجعه به مراکز بهداشتی در ماهشهر و بهبهان افزایشی بوده و بسیار نگران کننده است.

وی با بیان اینکه تجهیز و افزایش مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در دستور کار است افزود: قرار است با حمایت سازمان های مختلف این مراکز افزایش پیدا کنند.

در حال حاضر سه شهرستان خوزستان در وضعیت قرمز، ۱۱ شهرستان نارنجی و ۱۳ شهرستان زرد کرونایی هستند.

سوم مرداد و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

وضعیت قرمز شیوع بیماری کووید.۱۹ در استان اردبیل که از چند روز قبل آغاز شده، همچنان ادامه دارد به طوری که طی شبانه‌روز گذشته مجموع مبتلایان بستری در مراکز درمانی این استان به ۳۹۶ نفر افزایش یافت.

 دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل روز یک‌شنبه اعلام کرد که در ادامه روند صعودی موج پنجم شیوع کرونا در این استان، شمار مبتلایان جدید شناسایی شده طی شبانه‌روز گذشته نیز به ۷۴ نفر افزایش یافت.

این آمارها نشان می‎دهد که شمار مبتلایان جدید و بستری همزمان کووید.۱۹ در استان اردبیل نسبت به یک ماه هفته قبل بیش از سه برابر شده و این بیماری با سرعت بیشتر در حال شیوع گسترده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: در شبانه‌روز گذشته فوت مبتلایان کرونا به صفر رسیده و مجموع جان‌باختگان کرونا در ۱۷ ماه گذشته در این استان در حد یک‌هزار و ۸۶۸ نفر باقی ماند.

دکتر شهرام حبیب‌زاده با اشاره به ترخیص ۴۷ نفر از مبتلایان بستری در مراکز درمانی استان اردبیل گفت: افزایش شمار بستری مبتلایان به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی این استان به ۶۴ نفر، نشان دهنده شدت شیوع کرونا در این استان است.

وی ادامه داد: موارد ابتلای جدید در استان مربوط به سویه دلتای ویروس کرونا بوده و خطر شیوع گسترده این ویروس در استان روز به روز بیشتر می‌شود.

از سوی دیگر معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اعلاک کرد : ۴۰۷ بیمار جدید کووید ۱۹ طی شبانه روز گذشته در این استان شناسایی شد و شمار مبتلایان به ۱۲۹ هزار و ۱۵۵ نفر رسید.

دکتر "مریم کوشکی" روز یکشنبه به رسانه ها اعلام کرد: طی شبانه روز گذشته ۲ بیمار مبتلا به کرونا در این استان جان باختند و شمار قربانیان نیز به یکهزار و ۹۷۰ نفر رسید.

کوشکی  عنوان کرد: هم اکنون ۶۰۸ بیمار مشکوک و مبتلا به کرونا در مراکز درمانی و بیمارستان‌های این استان بستری هستند.

بر اساس این گزارش، بروجرد، خرم‌آباد، پلدختر، کوهدشت، الیگودرز، سلسله و دلفان در وضعیت قرمز، رومشگان در وضعیت زرد و بقیه شهرستان‌های استان در شرایط نارنجی شیوع کرونا قرار دارند.

در استان همدان نیز از مجموع ۱۰ شهرستان استان همدان پنج شهرستان همدان، اسدآباد، ملایر، نهاوند و کبودراهنگ در وضعیت قرمز، شهرستان های تویسرکان، بهار، درگزین و رزن در وضعیت نارنجی و شهرستان های فامنین در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان درباره آخرین وضعیت همه گیری ویروس کرونا در این استان نیز گفت: بررسی آمارها نشان دهنده روند افزایشی بیماران بستری و سرپایی مبتلا به کرونا از اول تیر ماه امسال است به نحوی که شمار بیماران بستری در بیمارستان ها از ۳۸۰ نفر در اول تیرماه با ۳۰۰ نفر افزایش به ۶۸۰ نفر در روزهای اخیر رسیده است.

حیدری مقدم تصریح کرد: همچنین شاخص سرایت پذیری ویروس کرونا در استان همدان از ۹۳. درصد به ۱.۳۲ درصد افزایش یافته که مهم‌ترین علت این طغیان همه گیری نیز با ۶۱ درصد تماس های درون خانگی و  ۳۸ درصد شرکت در اجتماعات است.

همچنین رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی گلستان گفت که روند شیوع پیک پنجم ویروس کرونا در استان سریع و افزایشی بوده و همین روند باعث شده تا تعداد بستری‌های امروز نسبت به روز گذشته ۷۹ نفر بیشتر باشد.

عبدالرضا فاضل اظهار داشت: روز گذشته هزار و ۱۳۵ بیمار مبتلا به کرونا در استان بستری بودند که این تعداد امروز به هزار و ۲۱۴ نفر رسیده است.

وی یادآور شد: همچنین از این تعداد بستری ۱۳۸ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارند و حال ۴۶ نفر وخیم است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی با اعلام این که وضعیت تخت‌های بستری بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شرق استان وخیم است گفت: ظرفیت پذیرش در شرق استان تکمیل شده و با سرعت زیاد روند افزایش مبتلایان و بستری افراد طی ۲ تا ۳ روز آینده ظرفیت همه تخت های بیماران کرونایی استان تکمیل خواهد شد.

سوم مرداد و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

آخرین وضعیت واکسیناسیون در کشور

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه تا کنون بیش از یک میلیون و ۷۴۹ هزار واکسن در استان تهران تزریق شده است که ۵۶۹ هزار واکسن، دوز دوم بوده است، گفت: البته اگرچه ۷۰۹ هزار فرد بالای ۶۵ سال در تهران وجود دارد، اما ۴۰ درصد کادر بهداشت و درمان کشور، تعداد زیادی از بیماران خاص و سایر گروه های پرخطر نیز در تهران واکسینه شده اند.

علیرضا زالی افزود: برای دوز اول و دوم واکسیناسیون افراد بالای ۶۰ سال در تهران منابع کافی لجستیک شده است.

زالی با بیان اینکه تا قبل از شیوع کرونا تعداد پرونده های الکترونیکی سلامت شهروندان تهرانی کمتر از ۱۰ درصد بوده است، از روند صعودی این پرونده ها خبر داد و گفت: اگر تعداد این پرونده ها کامل تر بود مکانیسم نوبت دهی بسیار ساده تر صورت می گرفت.

وی همچنین درباره آمار واکسیناسیون در تهران توضیح داد: در افراد بالای ۸۰ سال ۷۴ درصد، در افراد بین ۷۵ تا ۸۰ سال ۷۶ درصد، در افراد بین ۷۰ تا ۷۵ درصد نیز حدود ۷۸ درصد واکسینه شده اند.

مطالعات ما نشان می دهد در استان تهران شانس مرگ و میر و بستری در بخش مراقبت های ویژه در گروه های سنی بالای ۷۰ سال که واکسینه شده اند، پنج تا هفت برابر نسبت به افرادی که واکسن نزده اند کاهش می یابد.

در همین حال سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: بزرگترین مرکز تزریق واکسن استان مرکزی با هدف تسریع در ایمن‌سازی گروه‌های هدف در مصلی بیت المقدس اراک آغاز به‌ کار کرد.

«یاسر قربانی» افزود: ۲۰ محل تزریق واکسن برای گروه‌های هدف در مصلی اراک پیش بینی شده و ۱۰۰ نیرو شامل درمان، حفاظت، پشتیبانی، خدمات و تدارکات در این مجموعه همکاری دارند.

وی توضیح داد: گروه هدف ۲ هزار نفری، شامل افرادی است که نوبت دوم تزریق واکسن آسترازنکای آنان فرا رسیده و از امروز در مصلی اراک واکسینه می‌شوند.

همچنین معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه گفت: ۳۵ هزار نفر از جمعیت زیر پوشش این دانشگاه تاکنون واکسن کرونا دریافت کرده‌اند که از این تعداد ۲۷ هزار نفر دوز اول و هشت هزار نفر نیز دوز دوم واکسن کووید۱۹ را زده‌اند.

دکتر الهام بهره‌مند افزود: واکسیناسیون کووید ۱۹ برای جمعیت زیر پوشش این دانشگاه همزمان با سراسر کشور، در شهرستان های تربت حیدریه، زاوه و مه ولات آغاز شده و برابر با سند ملی واکسیناسیون در حال انجام است.

از سوی دیگر سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: افراد بالای ۵۰سال که تاکنون واکسن دریافت نکرده و یا در سامانه سلامت ثبت نام نکرده اند تا ۷۲ساعت دیگر فرصت دارند تا نام نویسی کنند.

دکتر فاطمه نوروزیان اظهار داشت: تاکنون بیش از ۲۱۸ هزار دز واکسن کرونا در هرمزگان تزریق شده که ۱۷۹ هزار و ۴۱۵ نفر دز اول و بیش از ۳۹ هزار نفر نیز دز دوم را دریافت کردند.

به گفته رییس گروه مبارزه با بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: دریافت‌کنندگان واکسن کرونا در حالت عادی ناقل کووید ۱۹ نیستند اما درصورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی ممکن است به نوع بدخیم این ویروس مبتلا شوند.

"حمید مخیری" افزود: زمانی می توانیم به راحتی با ماسک خداحافظی کنیم که ۷۰ درصد جامعه ۲ نوبت واکسن کرونا را دریافت کرده باشند و ۲۸ روز هم از تزریق نوبت دوم گذشته باشد در حالیکه اکنون متوسط دریافت کنندگان واکسن در کشور و استان هفت درصد است.

وی در این خصوص توضیح داد: افرادی که دوز اول واکسن کرونا را با هر نام تجاری دریافت کرده باشند احتمال ابتلا به بیماری کووید ۱۹ را دارند همچنان که گزارش ها نشان می دهد  برخی از آنها به دلیل رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی و حذف ماسک، مبتلا شده اند.

همچنین معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان اعلام کرد : تاکنون در مجموع ۱۴۴ هزار و ۶۹۶ دوز واکسن کرونا در استان به گروه‌های هدف تزریق شده است.

ابراهیم قادری اظهار داشت: این تعداد دوز واکسن کرونا در قالب ۲ نوبت اول و دوم به گروه‌های هدف در استان و براساس سند ملی واکسیناسیون کووید۱۹ تززیق شد.

وی بر لزوم حضور گروه‌های هدف در زمان مقرر برای دریافت واکسن تاکید و اضافه کرد: براساس آخرین گزارش تاکنون، ۹۹ هزار و ۳۵۰ نفر در کردستان واکسن نوبت اول و ۴۵ هزار و ۳۴۶ نفر نیز واکسن نوبت دوم را دریافت کرده‌اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان تعداد افراد واکسینه شده در استان را ۹۹ هزار و ۳۵۰ نفر اعلام کرد و یادآور شد: تاکنون ۲۲۱ هزار و ۳۹۰ دوز واکسن کرونا در استان دریافت شده است.

خبر دیگر اینکه فرماندار مهران گفته که ۶۰ درصد جمعیت هدف این شهرستان طبق سند ملی واکسیناسیون تا تاریخ ۲۹ تیر ماه واکسن کرونا تزریق کردند.

مجید کاکی اظهار داشت: همچنین تاکنون ۶۰ درصد عوامل انتخابات شهرستان اعم از هیات های اجرایی، نظارت و بازرسی واکسن کرونا تزریق کردند و طی روزهای آینده مابقی این افراد واکسن کرونا تزریق می کنند.

وی افزود: طرح شهید سلیمانی (غربالگری محله به محله) در شهرستان مهران با قدرت همچنان ادامه دارد و کمیته های نظارتی، رهیگیری، آموزش همگانی در این شهرستان فعال هستند.

فرماندار مهران میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در شهرستان مهران را ۵۰ درصد اعلام کرد و تاکید کرد: مردم اگر چنانچه پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نکنند، شرایط کرونا بسیار نگران کننده خواهد بود.

از بوشهر خبر رسیده که معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تاکنون ۱۳۱ هزار دُز واکسن کرونا در این استان تزریق شده‌است و بیش از ۲۰ هزار نفر هر ۲ دُز واکسن را دریافت کرده اند.

عبدالمحمد خواجه‌ئیان افزود: تزریق واکسن کرونا از ۲۲ بهمن سال گذشته در استان بوشهر آغاز شد و تاکنون ۷۳.۱ درصد از جمعیت گروه سنی بالای ۶۰ سال در این استان واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

وی بیان کرد: گروه سنی ۵۰ تا ۶۰ سال نیز که بتازگی تزریق واکسن آنها آغاز شده تا به امروز بیش از ۳۳ درصد موفق به تزریق واکسن شده‌اند و پیش بینی شده در هفته جاری تزریق این گروه به پایان برسد.

خبر دیگر اینکه معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری همدان با بیان اینکه واکسن کرونا به اندازه کافی و بیش از نیاز برای استان تامین شده است، از مردم خواست با ثبت نام در سامانه پیش بینی شده در موعد مقرر نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.

«مصطفی آزادبخت» اظهار داشت: با توجه به فعالیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و به تبع آن دانشگاه های علوم پزشکی، مازاد بر سهمیه واکسن کرونا برای استان دریافت شده است که مردم باید برای پیشگیری از تجمع و ازدحام نسبت به حضور در وقت اعلامی و تزریق واکسن اقدام کنند.

وی اضافه کرد: انواع واکسن کرونا برای استان همدان تهیه شده و انتخاب نوع واکسن تزریقی به افراد واگذار شده است.

همچنین مدیر گروه بیماری های مرکز بهداشت گیلان گفت: تاکنون حدود ۱۴ درصد از جامعه هدف در این استان واکسن کرونا را دریافت کردند.

دکتر حسن رخ شاد اظهار داشت: واکسن کرونا تاکنون به ۲۸۴ هزار نفر از جامعه هدف در گیلان تزریق شده است که در مجموع تزریق ۳۸۰ هزار دوز واکسن نوبت اول و دوم انجام گرفت.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی گیلان در تزریق واکسن کرونا جز ۱۰ دانشگاه برتر کشور است، اضافه کرد: روز گذشته ۱۲ هزار دوز واکسن در این استان تزریق شد، میانگین بین ۱۰ تا ۱۵ هزار دوز واکسن در گیلان به گروه های هدف تزریق می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: از آغاز واکسیناسیون علیه کرونا تاکنون بیش از ۸۰ درصد از گروه‌های هدف براساس شیوه‌نامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در شهرستان های زیر پوشش این دانشگاه واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

دکتر علیرضا مسلم افزود: کارکنان بهداشت و درمان، پزشکان، بیماران خاص، سالمندان، جانبازان، کارکنان آرامستان و پاکبانان، افراد کم‌توان ذهنی و گروه سنی اعلامی از جمله دریافت کنندگان واکسن کرونا در منطقه زیر پوشش این دانشگاه هستند.

وی تصریح کرد هم اینک با تلاش بی وقفه کادر درمان، آمار تزریق واکسن کرونا در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به روزانه حدود سه هزار دوز رسیده است.

سومین مرکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا روز یکشنبه در پردیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند راه‌اندازی شد و واکسیناسیون افراد بالای ۵۰ سال هم در این مرکز پذیرفته می‌شود.

به گزارش ایرنا ۲ مرکز تجمیعی دیگر هفته گذشته برای پوشش جمعیت بیشتری از گروه‌های هدف در بیرجند آغاز به کار کرد و همزمان با ورود محموله‌های جدید واکسن به خراسان جنوبی سرعت واکسیناسیون در مرکز استان افزایش یافت.

از سوی دیگر مدیرکل زندان‌های هرمزگان گفت: همه مددجویان بالای ۶۰ سال در زندان بندرعباس، با همکاری معاونت دانشگاه علوم پزشکی دز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

مصطفی کیشانی بر پیگیری واکسیناسیون همه مددجویان، کارکنان و سربازان وظیفه در زندان های هرمزگان تاکید کرد و افزود: برای ایمن‌سازی جامعه هدف در زندان، باید همه شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنند.
وی بیان داشت: با ایجاد سه مرحله قرنطینه بر ورود زندانیان تازه وارد نظارت شدیدی می شود وبیماریابی و غربالگری زندانیان به طور مستمر انجام شده و مددجویان مشکوک به کووید ۱۹ شناسایی، جداسازی و درمان می شوند.

سوم مرداد و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

گزارش‌های کرونایی استان ها

کمرنگ شدن پروتکل‌های بهداشتی و یکه تازی کرونا در استان مرکزی

برداشتن ماسک در شلوغی کرونایی البرز

ماسک‌گریزی مردم و آغاز موج پنجم کرونا در آذربایجان‌شرقی

رعایت پروتکل‌های بهداشتی ضرورتی برای امروز سیستان و بلوچستان

کرونا در هرمزگان و نفس‌هایی که به شماره می‌افتند

آمارهای جدید وزارت بهداشت /کرونا جان ۲۶۸ نفر دیگر را گرفت 

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۶۸ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۸ هزار و ۸۰۰ نفر رسید.

از دیروز تا امروز ۳ مردادماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۷ هزار و ۱۴۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۹۳۵ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۶۹۱ هزار و ۴۳۲ نفر رسید.

در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۶۸ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۸ هزار و ۸۰۰ نفر رسید و تا کنون سه میلیون ۲۵۶ هزار و ۸۵۶ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند.

چهار هزار و ۸۶۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند و تا کنون ۲۵ میلیون و ۵۳۷ هزار و ۵۱۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

همچنین تا امروز، ۷ میلیون و ۸۷۱ هزار و ۱۰۴ نفر دُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۳۹۴ هزار و ۷۰۷ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۰ میلیون و ۲۶۵ هزار و ۸۱۱ دُز رسید.

افراد واجد شرایط برای تزریق واکسن حتما در سامانه salamat.gov.ir ثبت نام و پس از دریافت پیامک نوبت دهی، به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

در حال حاضر ۲۳۲ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۱۷ شهر در وضعیت نارنجی، ۹۹ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha