واکنش اهالی رسانه کاشان به رفتار خارج از عرف با خبرنگار ایرنا

استانها - ایرنا - رفتار ناشایست و خارج از عرف با مسوول نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی در کاشان و بازداشت غیرقانونی وی هنگام انجام یک ماموریت خبری با واکنش اهالی رسانه در این شهرستان همراه شد.

 رییس حفاظت دادسرای کاشان که روز گذشته (شنبه) مسوولیت تیم اجرای حکم پلمب اداره ورزش و جوانان این شهرستان را بر عهده داشت، حین اجرای حکم علاوه بر ضبط و آسیب رساندن به دوربین خبرنگار ایرنا ، او را بازداشت کرد.
رفتار غیرقانونی مامور نیروی انتظامی در حالی انجام شد که دهها تن از مردم در حال نظاره اجرای حکم و مشاهده رفتار  این مامور ضابط قضایی بودند.
مامور یادشده سپس خبرنگار ایرنا را دستبند زده، سوار خودرو کرده و به دادسرا انتقال داد تا پرونده قضایی برای وی تشکیل دهد.
پس از انتقال خبرنگار ایرنا به دادسرا، قاضی پرونده دستور آزادی خبرنگار ایرنا را صادر کرد اما پرونده قضایی در این زمینه در دادسرا تشکیل شده است.
خبرگزاری جمهوری اسلامی این موضوع را با یک روز تاخیر رسانه‌ای کرد که شاید در این فاصله مسوولان نیروی انتظامی یا شهرستان کاشان به خاطر اقدام ناپسند ضابط قضایی پلمب اداره ورزش و جوانان کاشان، از مسوول نمایندگی ایرنا در این منطقه دلجویی کنند اما متاسفانه چنین نشد.
با این وجود برخی مسوولان ادارات و نهادها، رسانه‌ها و شماری از خبرنگاران کاشان ضمن محکوم کردن این اقدام، از خبرنگار ایرنا دلجویی کردند.
روزنامه سراسری"سراج" تنها روزنامه کاشان در مطلبی با عنوان "پیشاپیش روز خبرنگار مبارک"نوشت: اداره ورزش و جوانان کاشان به دلیل اختلاف با اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان پلمب شد، در حاشیه این اقدام و هنگام تهیه خبر دوربین خبرنگار متعهد  آقای صادقی رییس دفتر ایرنا در کاشان شکسته شد، به وی دستبند  زده شد و او را دستگیر کردند. 
حسین قطنی‌باف سردبیر اخبار استان‌های خبرگزاری صداوسیما و خبرنگار باسابقه کاشان نیز در صفحه شخصی خود نوشت: پلمب اداره ورزش و جوانان این شهرستان در روز عادی و در ملاءعام رویداد محرمانه و امنیتی محسوب نمی‌شود که برای درز نکردن خبر آن رییس خبرگزاری ایرنا در کاشان را بازداشت کنید و به دوربین آسیب برسانید. چرا اداره ورزش شهرستان کاشان باید در ملکی موقوفه فعالیت کند؟ کاشان با همه جای ایران فرق دارد.
در صفحه شخصی هادی  نجف‌زاده خبرنگار خبرگزاری مهر در کاشان نیز آمده است: کاشان شهری است که در ماه مرداد که هفدهم آن زینت داده شده است به روز خبرنگار؛ یکی از خبرنگاران این دیار اینچنین به جرم تهیه خبر و گزارش مورد سوءقصد قرار می‌گیرد و علاوه بر صدمه به دوربین و تخریب آن، ساعتی را هم بازداشت می‌شود؛ متاسفم برای مسوولان این شهر که با خبرنگار ایرنا این چنین برخورد می‌شود.
وحید مدرس‌زاده برزکی مجری برنامه‌های خبری شبکه ۲ سیما نیز با بازنشر تصویر و مطلب مهدی عرشی خبرنگار پیشین ایرنا در کاشان نوشت: این تصویر دوربین شکسته و چند ساعت بازداشت شدن حاصل تلاش و پیگیری خبرنگار ایرنا کاشان است. 
خبرنگار پایگاه خبری کاشان نیوز نیز نوشت: خبرنگاران که چشمان بینا و گوشهای شنوای مردم و جامعه خود هستند نباید اینگونه مورد بدرفتاری قرار گیرند؛ شکستن دوربین یک خبرنگار مانند کور کردن چشم یک جامعه است و دستبند زدن به او در مقابل چشمان مردم در حین انجام وظیفه، همانند دربند کردن وجدانهای بیدار جامعه و آزادی‌های فردی و خدشه جبران ناپذیر به حقوق شهروندیست.
مهدی آریا ضمن تقبیح این رفتار ناپسند و غیر قابل توجیه اظهار امیدواری کرد که دیگر شاهد چنین برخوردهایی با رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی نباشیم.
همچنین شماری از فعالان فضای مجازی در کاشان نسبت به اتفاق پیش‌آمده در آستانه روز خبرنگار واکنش نشان دادند. 
ابوذر فردنژاد سرپرست اداره ورزش و جوانان کاشان نیز چنین برخوردی را غیرحرفه‌ای، نامعقول و غیر متناسب با ظرفیت و شانیت فرهنگی کاشان دانست و گفت درصورتی که می‌توانست با تدبیر زیباتر، مدیریت و هم‌اندیشی آبرومندانه‌تر و در شان منطقه انجام می‌شد.
خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) در واکنش به این رویداد با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن بازداشت غیرقانونی خبرنگار و مسوول دفتر ایرنا در کاشان از قوه قضاییه خواست با قاطعیت نسبت به این برخورد ناشایست و اقدام غیرقانونی پلیس مامور اجرای حکم پلمب اداره ورزش و جوانان کاشان رسیدگی کرده و اجازه ندهد آزادی رسانه‌ها و استقلال خبرنگاران در جریان ماموریت‌های حرفه‌ای تهدید شود.
ایرنا در بیانیه‌اش ابراز امیدواری کرده است مسوولان مختلف، هنگام انجام وظایف و تکالیف خود، سعه صدر بیشتری به خرج دهند و از رفتارهای غیر اخلاقی و نامتعارف با اصحاب رسانه بپرهیزند چراکه خبرنگاران صدای مردم و مسوولان هستند.

نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی در شمال استان اصفهان از سال ۶۹ مسوولیت پوشش رویدادهای خبری شهرستان‌های کاشان، آران و بیدگل، اردستان و نطنز را با مرکزیت کاشان برعهده دارد؛ خبرنگاران این رسانه در این سالها با صداقت تمام حوزه‌های خبری را پوشش داده‌اند و بازداشت چند ساعته و شکستن دوربین خبرنگار ایرنا هنگام انجام ماموریت خبری قابل توجیه نیست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha