استان همدان در سه ماه نخست امسال کمترین نرخ بیکاری کشور را داشته است

همدان- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان گفت که این استان طی سه ماه نخست سالجاری، کمترین میزان نرخ بیکاری و بالاترین نرخ مشارکت اقتصادی در کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایرنا، «ظاهر پورمجاهد» روز یکشنبه در دومین جلسه کارگروه «تسهیل سرمایه‌گذاری و مقررات زدایی» استان همدان، افزود: بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، استان همدان در سه ماهه نخست امسال با نرخ بیکاری ۵.۶ درصد، استان برتر کشور به لحاظ کاهش نرخ بیکاری است.

وی خاطرنشان کرد: استان همدان با ۴۲ درصد شاغلین در بخش خدمات و گردشگری رتبه اول کشور در نرخ مشارکت اقتصادی را در همین مدت کسب کرده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان با تاکید بر گره گشایی بیشتر مدیران این کمیته از محیط های کسب و کار و تلاش برای ایجاد سرمایه گذاری های جدید، اظهار داشت: با توجه به شرایط حاکم بر کشور از جمله تحریم و همه گیری ویروس کرونا، حوزه کسب و کار نیاز به مراقبت ویژه ای دارد. 

پورمجاهد بر تشکیل گروه کارشناسی این کمیته تاکید کرد و گفت: شاخص های کسب و کار با جزییات بیشتر باید بررسی و در حوزه بانکی و تامین منابع مالی واحدهای کسب و کار گزارش تحلیلی سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ ارائه شود.

وی با تاکید بر استقرار پنجره واحد سرمایه گذاری در محل اداره کل دارایی استان همدان، افزود: پنجره واحد سرمایه گذاری به منظور تسریع در فرآیند جذب سرمایه گذاری و کاهش زمان رسیدگی به درخواست های سرمایه گذاری در حوزه ثبت شرکت ها و موسسات کمک شایانی خواهد کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان با بیان اینکه این کارگروه به منظور تسهیل در سرمایه‌گذاری و شناسایی و انعکاس مقررات مخل در استان‌ تشکیل شده است، اظهار داشت: ۲۸ شاخص برای بهبود فضای کسب و کار تعریف شده که با توجه به سیمای اقتصادی استان، رتبه کسب و کار سال ۹۹ نسبت به قبل از آن، ۲ پله رشد داشته و از ۱۲ به ۱۰ رسیده است.

پورمجاهد افزود: ۵۵ مورد از مقررات دست و پاگیر طی سال جاری در استان همدان شناسایی و به هیات مقررات زدایی کشور ارسال شده است که رفع هشت مورد از آنها مصوب و مابقی جزو وظایف استان شناخته شده است. 

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان نیز در این نشست گفت: عملکرد این کارگروه امسال برای اولین بار در برنامه عملیاتی اقتصاد و دارایی استان ها ارزیابی می شود و هدف اصلی آن تسهیل سرمایه گذاری و پیوند آن با کسب و کار است.

«سید ناصر محمودی» اظهار داشت: اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان همدان در شاخص کسب و کار با اخذ نمره ۱۰۰ در تمامی ایتم ها در سال ۱۳۹۹ رتبه اول کشور را کسب کرده است.

به گفته وی، در ۹ مولفه از شاخص های مورد ارزیابی کسب و کار در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ پیشرفت و بهبود داشتیم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان خاطرنشان کرد: ۷۰ قانون مخل کسب و کار در استان در سال ۱۳۹۹  شناسایی و به هیات مرکزی ارسال شده است.

به گفته محمودی، پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار با هدف کاهش زمان شروع یک کسب و کار به ۳ روز و تسهیل فرآیند صدور مجوزها در استان تشکیل خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha