سرپرست اداره: ساختمان ورزش و جوانان کاشان وقفی نیست

کاشان - ایرنا - پلمب ساختمان اداره ورزش و جوانان کاشان با حضور عوامل انتظامی، دادستانی و اداره اوقاف و امور خیریه روز گذشته سبب سرگردانی کارکنان اداره ورزش و جوانان این شهرستان شد و واکنش‌های مختلفی به دنبال داشت.

به گزارش ایرنا، ضابط قضایی حین اجرای حکم پلمب اداره ورزش و جوانان کاشان با یکی از خبرنگاران درگیر شد، دوربینش را شکست و او را بازداشت کرد که این موضوع نیز سبب واکنش شماری از خبرنگاران و اهالی رسانه این شهرستان شد.

اطلاعیه اداره کل اوقاف اصفهان

پس از پلمب اداره ورزش و جوانان کاشان و واکنش رسانه‌ها به این اتفاق، اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان اطلاعیه‌ای برای خبرگزاری‌ها و مطبوعات ارسال کرد؛ در این اطلاعیه هفت‌بندی با اشاره به اجرای حکم قضایی صادره درباره ورزشگاه تختی کاشان آمده است:

۱- اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کاشان در هفتم اردیبهشت ۱۳۹۶ در پی عدم رعایت مفاد قرارداد و تخلفات از شروط قرارداد منعقده با اداره ورزش و جوانان شهرستان پس از تذکرات متعدد اقدام به تشکیل پرونده حقوقی برای حفاظت از حقوق موقوفه قدمگاه که عایدات آن صرف خیرات و مبرات مستحقین و فقرای محل می باشد نموده که پس از طی مراحل مختلف بدوی و تجدید نظر رأی صادره قطعیت یافت.

۲- در ۱۹ دی ۱۳۹۷ پس از قطعیت رأی صادره متأسفانه اداره کل ورزش و جوانان هیچگونه ارتباط و پیگیری جهت حل و فصل موضوع در چهارچوب قانونی را نداشته و حتی دعوت بعمل آمده از مسوولان محترم اسبق ورزش و جوانان بدون پاسخ باقی ماند.

۳- پس از جلسه با مسوولان محترم فعلی نیز اقدام عملی و موثری برای تأدیه حقوق موقوفه به عمل نیامد. 

۴- با فرصت های متعدد و تاخیر در اجرای حکم به واسطه پیگیری های نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و فرماندار محترم و سایر مسوولان متأسفانه قدم مناسبی برای رفع این مشکل از سوی اداره ورزش برداشته نشد و صرفا به دو جلسه اکتفا گردید که نتایج عملی را نیز در بر نداشت

۵- اداره کل اوقاف پس از گذشت حدود سه سال از صدور حکم قطعی و تذکرات و نشست‌های متعدد و صرف زمان مورد انتظار در تأخیر اجرای حکم به ناچار نسبت به اجرای اقدامات قانونی خود را معمول داشته است.

۶- در آخرین تاریخ مقرر برای اجرای حکم اداره محترم ورزش متعهد گردید تا ظرف مدت یک ماه نسبت به تخلیه و انتقال تجهیزات مستقر خود اقدام نماید که پس از گذشت حدود 2 ماه متأسفانه حرکتی در این راستا ملاحظه نگردید.

۷- اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان که کماکان اماکن ورزشی خود را با کمال رغبت در اختیار جوانان و جامعه ورزشی قرار داده از این کم لطفی اداره ورزش متأسف بوده و علیرغم مطالب فوق همچنان مایل به رفع مشکل پیش آمده از طریق همکاری های مشخص قانونی بوده تا خدای ناخواسته این اقدام قانونی موجب نارضایتی جوانان و دوستداران عزیز ورزش نگردد. امید است این آغوش باز اداره کل اوقاف استان را مغتنم دانسته و در توافقات مشخص قانونی تسریع کنند و مسوولان محترم ورزش استان و شهرستان نسبت به ارائه پیشنهادات و یا استفاده از راهکارهای قانونی اداره کل اوقاف جدیت لازم را مبذول نمایند.

واکنش اداره ورزش و جوانان

رییس اداره ورزش و جوانان آران و بیدگل و سرپرست اداره ورزش و جوانان کاشان در واکنش به اطلاعیه اداره کل اوقاف و امور خیریه اصفهان به خبرنگار ایرنا گفت: ادعای اداره کل اوقاف مبنی بر اینکه سال گذشته چندین مکاتبه، اخطار و اجرای حکم برای اداره ورزش و جوانان کاشان داشته است صحیح نیست.

ابوذر فردنژاد که مدت کوتاهی است به عنوان سرپرست معین، مسوولیت اداره ورزش و جوانان کاشان نیز عهده‌دار شده است، با اشاره به پیگیری‌های اداره ورزش و جوانان این شهرستان بر پایه نامه‌های دریافتی از اداره اوقاف و امور خیریه کاشان برای تعیین کارشناس و گرفتن نظر کارشناسی او برای مشخص کردن مقدار اجاره‌های معوقه اظهار داشت: اداره ورزش و جوانان اواخر سال ۹۹ حتی هزینه کارشناس را نیز برای تعیین اجاره‌های معوقه از سال ۹۶ تا ۱۴۰۲ را واریز کرده است.

وی با اشاره به ۸۹ میلیون تومان تعیین شده کارشناس دادگستری برای اجاره‌های معوقه از سال ۹۶ حتی تا پایان سال ۱۴۰۲ افزود: اداره ورزش و جوانان کاشان از اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان خواست پس از ابلاغ نظر کارشناس قرارداد اجاره را بین ۲ اداره تنظیم تا اداره ورزش و جوانان نیز پس از تامین اعتبار اجاره‌های معوقه را پرداخت کند اما باوجود این روند که حتی پیشنهاد کارشناسی از سوی اوقاف بود بدون پایبندی به تعهدات خود وارد گفتمان تخلیه و واگذاری ساختمان اداره ورزش به اوقاف شدند.

به گفته وی، اداره ورزش و جوانان کاشان پیگیری‌هایی از سوی امام جمعه، نماینده مجلس و فرماندار کاشان و مدیرکل ورزش و جوانان استان اصفهان انجام داد تا نظر کارشناسی در پرداخت اجاره‌بهای معوقه بین ۲ اداره اجرا و نتیجه‌ای غیر از تخلیه حاصل شود اما بر خلاف نظر این مسوولان که موضوع را بین ۲ اداره دولتی به طور کامل برطرف شده می‌دانستند و تصور نمی‌کردند این حرکت انجام شود، روز شنبه دوم مرداد اداره اوقاف و امور خیریه کاشان در حرکتی ناباورانه و بدون پایبندی به تعهدات قبلی حکم تخلیه را اجرا کرد.

سرپرست اداره ورزش و جوانان کاشان با تاکید بر اینکه ادعای اوقاف مبنی بر پیگیر نبودن مسوولان اداره ورزش برای رفع مشکل صحیح نیست، گفت: اداره اوقاف و امور خیریه کاشان حاضر به عقد قرارداد اجارنامه با اداره ورزش و جوانان شهرستان نشد.

فردنژاد به پرداخت ۵۰ میلیون تومان بخشی از مجموع بهای اجاره‌های معوقه تعیین شده توسط کارشناس دادگستری از طریق اداره کل ورزش اصفهان به اداره کل اوقاف این استان اشاره و اضافه کرد: متاسفانه اداره کل اوقاف استان این پیش‌پرداخت را بدهی اداره ورزش و جوانان کاشان محاسبه نکرد و به عنوان بخشی از بدهی‌های اداره کل ورزش به اداره کل اوقاف این استان منظور کرد.

وی با تاکید بر اینکه هنوز اداره ورزش و جوانان کاشان مصمم است تا پس از تامین اعتبار مانده اجاره بهای معوقه را به اوقاف پرداخت کند، ادامه داد: به تازگی اداره اوقاف و امور خیریه بدون پایبندی به عقد قرارداد اجاره و عمل به تعهدات موضوع پذیره را در قالب پرداخت یک سوم قیمت کارشناسی روز زمین ملک و ساختمان‌های اداره ورزش و جوانان مطرح کرده است.

سرپرست اداره ورزش و جوانان کاشان وجود نامه و تمامی مستندات مکتوب اداره اوقاف به اداره ورزش و جوانان کاشان مبنی را بر تعیین قیمت کارشناسی مجموع اجاره بهای معوقه را یادآور شد و افزود: تمامی اسناد و مکاتبات از جمله رسید واریز ۵۰ میلیون تومان از مجموع ۸۹ میلیون تومان از سوی اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان را به اداره کل اوقاف این اسناد برای بدهی اداره ورزش کاشان موجود است، اما اداره اوقاف کاشان همکاری لازم را با اداره ورزش این شهرستان نداشته است؛ حتی اداره ورزش اجاره بهای خود را تا قبل سال ۹۶ به طور کامل پرداخت کرده است.

فردنژاد هدف پلمب اداره ورزش و جوانان کاشان از سوی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان را خط و نشان کشیدن برای پارکینگ اداره ورزش و جوانان شهرستان و ساخت و ساز تجاری در آن با کسب منافع بیشتر دانست و گفت: ما نیز در مقابل این خواسته مقاومت کردیم و عمل به عقد قرارداد اجاره نامه را خواستیم که نپذیرفتند و حتی اداره کل اوقاف پس از گرفتن ۵۰ میلیون تومان از اداره کل ورزش اصفهان بحث پذیره را مطرح کرد.

سرپرست اداره ورزش و جوانان کاشان با بیان اینکه سکوت این اداره دلیل بر نداشتن مدرک یا مستندات یا حق با اوقاف نبوده، بلکه همواره معتقد به رفع مشکل با تدبیر احسن، آبرومند و در شان ظرفیت فرهنگی کاشان بودیم.

فردنژاد افزود: اگر چه قانون‌های اوقاف پیچیده‌ است و ما نمی‌توانیم بدون آگاهی از آن قضاوت و اظهار نظر کنیم اما نکته مهم قابل تاملی که تمامی قدیمی‌های کاشان نیز به آن علم دارند اینکه محل ساختمان اداره ورزش و جوانان کاشان حدود ۸۰ سال پیش قبرستان متروکه شهرستان بوده که طبق قانون، قبرستان‌ها زیر پوشش اداره اوقاف است و هر شخص یا نهادی از آن استفاده می‌کند باید به اوقاف اجاره بها پرداخت کند؛ از این رو بر خلاف تصور برخی افراد این مکان موقوفه نیست و سند وقفی یا صیغه وقف ندارد.

وی با بیان اینکه اداره ورزش و جوانان شناسنامه ورزشکاران و پیشکسوت‌ها است و تمامی آنان می‌دانند اینجا از همان سال‌های قبل در اختیار اداره تربیت بدنی و استفاده ورزشکاران بوده است افزود: اینگونه نیست که اداره ورزش و جوانان به تازگی به این مکان آمده باشد بلکه سالن تختی نیز دست‌کم ۴۰ سال قبل ساخته شده است.

سرپرست اداره ورزش و جوانان کاشان با تاکید بر اینکه ساختمان اداره کاشان وقف نشده و سند وقفی یا وقفنامه ندارد و حتی این موضوع در سند آن وجود دارد گفت: سال ۹۶ نشستی با حضور فرماندار وقت آقای مومنیان به عنوان حکم برگزار و نامه ساداتی‌نژاد نماینده شهرستان نیز مبنی بر عقد قرارداد اجاره به اداره کل و اوقاف شهرستان ارسال شد که کارشناسی انجام شود و تمامی مستندات آن موجود است.

فردنژاد با یادآوری اینکه اداره اوقاف و امور خیریه کاشان آخرین نامه تخلیه را اردیبهشت امسال آوردند، افزود: اداره و ورزش و جوانان کاشان نیز پس از رایزنی با معاون دادستان مهلت یک ماهه گرفت تا مشکل رفع شود که برطرف نشد و نامه دوم اجرای حکم تخلیه آمد و پیگیری اداره ورزش و جوانان برای تفاهم بی‌فایده بود و سرانجام روز شنبه دوم مرداد ۱۴۰۰ اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با حکم قضایی اداره ورزش و جوانان کاشان را پلمب کرد.

به گفته وی، وضعیت ملکی برخی ادارات و نهادهای کاشان از جمله ناحیه مقاومت سپاه و اداره آموزش و پرورش نیز همچون اداره ورزش و جوانان است و باید پرسید که آیا اوقاف رفتاری که با این اداره انجام داده با آنها نیز انجام خواهد داد یا خیر؟

سرپرست اداره ورزش و جوانان کاشان همچنین با اظهار تاسف از اتفاق ناخوشایندی که برای یکی از خبرنگاران حین پلمب این اداره رخ داد، چنین برخوردی را غیرحرفه‌ای، نامعقول و غیر متناسب با ظرفیت و شانیت فرهنگی کاشان دانست و گفت: حتی این حرکت‌ها عامل چالشی برای این خطه و زیر سوال بردن مجموعه مدیریت اجرایی کاشان شد، درصورتی که می‌توانست با تدبیر زیباتر، مدیریت و هم‌اندیشی آبرومندانه‌تر و در شان منطقه انجام می‌شد.

کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر، پرجمعیت‌ترین شهر اصفهان پس از مرکز این استان و بیست و هشتمین شهر پرجمعیت ایران محسوب می‌شود و تا پیش از شیوع کرونا در سال گذشته نزدیک به ۱۴ هزار ورزشکار سازمان‌یافته فعال در ۴۰ رشته ورزشی داشت.

این شهرستان ورزشکاران و قهرمانان زیادی به تیم‌های ملی رشته‌های مختلف معرفی کرده که مشهورترین آنان در برهه کنونی امیر غفور لژیونر و پشت‌خط زن تیم ملی والیبال است که روز گذشته عنوان امتیازآورترین بازیکن ایران در نخستین دیدار تیم ملی کشورمان در بازی‌های المپیک توکیو مقابل لهستان را کسب کرد.

کاشان دارای نخستین تمدن یکجانشینی و شهرنشینی به قدمت سیلک (هفت هزار سال) است و در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha