صادرات حدود ۳۳۰میلیون دلاری به کشورهای حاشیه خزر در بهار ۱۴۰۰

نوشهر - ایرنا - سخنگوی گمرک کشور گفت: ارزش صادرات سه ماهه امسال به کشورهای حاشیه دریای خزر به ۳۲۸ میلیون و ۹۱۷ هزار دلار رسید.

به گزارش ایرنا، سید روح الله لطیفی روز شنبه در جمع مدیران و معاونین حوزه نظارت بر گمرکات مازندران در نوشهر افزود : این میزان صادرات به کشورهای فدراسیون روسیه ، جمهوری های آذربایجان ،قزاقستان و ترکمنستان صادر شده است.

وی افزود: از این میزان ۳۰۰ هزار و ۹۴۱ تن کالا به ارزش ۱۳۵ میلیون و ۳۹۲ هزار دلار به کشور روسیه ، ۱۹۴هزار و ۸۰۰ تن کالا به ارزش ۸۶ میلیون و ۳۹۵هزار دلار به جمهوری آذربایجان، ۱۲۹هزار تن کالا به ارزش ۳۸میلیون دلار به کشور قزاقستان و ۳۹۹ هزار تن کالا ارزش ۶۹ میلیون دلار هم به کشور ترکمنستان صادر شده است.

سخنگوی گمرک کشور با اشاره به میزان واردات فصل بهار از این چهار کشور هم گفت: در ا ین مدت ۵۷۹ هزار تن کالا به ارزش ۳۵۳ میلیون دلار وارد کشور شده است.

به گفته وی، از این میزان ۵۱۰ هزار تن به ارزش ۳۲۱ میلیون و ۴۷۵ دلار از کشور روسیه ، ۵۱ هزار و ۲۷۲ تن به ارزش ۱۷ میلیون و ۴۵۰ هزار دلار از کشور قزاقستان ، ۱۲ هزار و ۱۵۰ تن به ارزش ۹ میلیون و ۴۵۰ دلار از ترکمنستان و ۴ هزار و ۷۲۸ دلار به ارزش چهار میلیون و ۷۰۴ دلار هم از جمهوری اذربایجان وارد کشور شده است.

لطیفی خاطر نشان کرد :سالانه کشورهای حاشیه دریای خزر بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار واردات از کشورهای دیگر دارند که صادرات یک میلیارد و ۳۱۹ میلیون دلاری ایران به این چهار کشور در سال ۹۹ بسیار کم است.

سخنگوی گمرک گفت: بهره گیری مناسب از ظرفیت های حمل و نقلی و بندری، بسته بندی، مطالعه بازار، بازار رسانی و بازاریابی و نهایتا تولید کالاهای با کیفیت و با ارزش افزوده بالا به کشورهای حاشیه دریای مازندران می تواند به افزایش صادرات، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی منجر شود که در این راه علاوه بر توجه ویژه سازمان های مرتبط با حوزه تولید و  تجارت خارجی، آگاهی بخشی عمومی برای فعال کردن همه ظرفیت های صادراتی به ویژه در جوانان تحصیلکرده به عنوان نیروی مولد، دارای اهمیت ویژه ای است.

ناظر گمرکات مازندران و مدیرکل گمرک نوشهر هم در این نشست گفت که سهم تجارت خارجی در گمرکات استان در سال ۹۹ بیش از سه میلیون ۴۵۰هزار تن کالا  به ارزش یک میلیارد و ۹۸میلیون دلار بوده است که سهم صادرات ۷۴۵هزار تن به ارزش ۱۸۱میلیون دلار و سهم واردات دو میلیون و ۷۰۷هزار تن کالا به ارزش ۹۱۷میلیون دلار بوده است.

علی یوسفی منش افزود : بنادر استان در مجموع ۱۳میلیون تن ظرفیت تجاری دارند که به ترتیب  امیرآباد  ۷.۵میلیون تن، نوشهر ۴.۵میلیون تن و فریدونکنار یک میلیون تن کالا را در رویه های صادرات و واردات جابجا می کنند.

به گفته وی ، در سه ماهه اول امسال ۲۵۲ هزار تن کالا به ارزش  ۵۵میلیون دلار از گمرکات استان به ۳۴ کشور صادر شد و ۷۸۵هزار تن کالا به ارزش ۳۲۳میلیون دلار  وارد شده است.

ناظر گمرکات استان مازندران در خصوص کالاهای صادراتی استان اظهار داشت:  در سال ۹۹ لبنیات، سیمان، محصولات کشاورزی، مواد معدنی و پلاستیکی، کیوی  و... به ۳۷کشور صادر شده است که روسیه، عراق، قزاقستان، ترکمنستان و امارات پنج مقصد اول کالاهای  صادراتی گمرکات مازندران بودند.

وی افزود: ۲۲ قلم کالا نیز در این مدت از ۲۸ کشور وارد شده است که جو، ذرت، روغن، دانه های روغنی، گندم و... عمده کالاهای وارداتی بودند که از روسیه، امارات، ترکیه، آلمان، قزاقستان و...  وارد کشور شدند.

استان مازندران سه گمرک دریایی در امیر آباد، فریدونکنار و نوشهر و دو گمرک دیگر در ساری و آمل دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha