بازدید از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری حمیدیه و دشت آزادگان/انتقاد حق مردم است

اهواز -ایرنا -اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری به منظور بررسی و رسیدگی به مسائل مربوط به تنش آبی در خوزستان روز جمعه به همراه تعدادی از وزرا و معاونین رییس جمهوری به این استان سفر کرد.

به گزارش ایرنا ،اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری به منظور بررسی و رسیدگی به مسائل مربوط به تنش آبی در خوزستان روز جمعه به همراه تعدادی از وزرا و معاونین رییس جمهوری به این استان سفر کرد.

اسحاق جهانگیری در سفر ۲ روزه به خوزستان  بازدید از سد کرخه، تالاب هورالعظیم، شرکت در نشست رسیدگی به مشکلات خوزستان، بازدید هوایی از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در حمیدیه و دشت آزادگان و حضور در ستاد مدیریت بحران خوزستان را در برنامه داشت که مسایل و چالش های کم آبی در خوزستان را مورد بررسی قرار داد تا تصمیم های لازم برای برون رفت از مشکلات اتخاذ شود.
معاون اول رییس جمهوری روز جمعه از فرودگاه دزفول وارد خوزستان شد و در بدو ورود خود با تاکید بر اینکه همه ارکان کشور به دنبال حل مشکلات مردم خوزستان هستند،اعلام کرد: مردم استان خوزستان درهشت سال دفاع مقدس دین خود را به نظام ادا کردند و اکنون وظیفه ماست که نسبت به آنها انجام وظیفه کنیم .

بیشترین مشکل کم آبی خوزستان در حوزه کشاورزی
جهانگیری بیشترین مشکل کم آبی خوزستان را در حوزه کشاورزی عنوان کرد و گفت: باید توجه داشت که کشت پاییزه نیز مسله مهمی است و باید هموارهبه آن توجه شود و برای جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر در زمینه آب شرب، اقدامات کاربردی و اساسی در دستور کار قرار گیرد.
وی ابراز امیدواری کرد: در این سفر برای مردم خوزستان اطمینان خاطر حاصل شود که دغدغه های آنها با جدیت در حال پیگیری است و این درحالی است که برای انجام رهاسازی های بعدی آب از سدها، محدودیت ها و پیش بینی های لازم نیز مدنظر قرار گیرد.

بازدید از سد کرخه  و حضور در نشست رسیدگی به مشکلات خوزستان
معاون اول رییس جمهوری در روز اول سفر خود به سد کرخه رفت و از نزدیک وضعیت ورودی و خرجی آب این سد را رصد کرد.
جهانگیری در ادامه سفر خود به خوزستان در روز جمعه در نشست رسیدگی به مشکلات استان خوزستان با حضور سران عشایر و نخبگان  در مجتمع فجر سپاه حضور یافت.
وی یکی از دغدغه های بسیار مهم برای برنامه ریزی منابع آب موجود را کشت پاییزه ذکر و اعلام کرد: بخشی از این منابع در حال رها سازی است اما ممکن است بر روی الگوی کشت فصل پاییز تاثیراتی داشته باشد.
معاون اول رییس جمهوری در این نشست اعلام کرد: آب موجود در پشت سدها متعلق به مردم خوزستان است بنابراین تلاش می شود تا با برنامه ریزی، آب مورد نیاز کشت شلتوک در سطح یک تا سه هکتار برای هر کشاورز جوابگو باشد.


انتقاد حق مردم است
جهانگیری در این نشست به جوانان خوزستان اطمینان داد که آنها از جمله صاحبان این کشور هستند و باید مطالبه گر باشند وهمواره اعتقاد داریم که انتقاد حق مردم است و می توانند در صورت وجود مشکل نسبت به آن اعتراض کنند.

بازدید از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری حمیدیه و دشت آزادگان
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری روز شنبه در دومین‌ روز از سفر خود به خوزستان، از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در شهرهای حمیدیه و دشت آزادگان به صورت هوایی بازدیدکردو در نشست مشترک ستاد مدیریت بحران و شورای کشاورزی خوزستان حضوریافت.
وی در بازدید هوایی که با همراهی وزیر نیرو انجام شد با توضیحات مسئولان مربوطه در جریان روند پیشرفت این طرح بزرگ کشاورزی و نحوه آب رسانی به دشت آزادگان و حمیدیه قرار گرفت.
معاون اول رئیس جمهوری به همراه وزرای کشاورزی و نیرو در نشست مشترک ستاد مدیریت بحران و شورای کشاورزی خوزستان نیز شرکت کرد.
 

دولت متعهد به پرداخت خسارت خشکسالی خوزستان است
معاون اول رییس جمهوری روز شنبه در نشست مشترک ستاد مدیریت بحران و شورای کشاورزی در محل استانداری خوزستان تاکید کرد: دولت متعهد به پرداخت همه خسارت‌های پیش آمده ناشی از خشکسالی در خوزستان است.
وی افزود: درک صحیح از مسایل مختلف مردم از جمله وظایف مسئولان در نظام مقدس جمهوری اسلامی است.
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه مدیریت منابع آب که از سوی وزارت نیرو اعمال شده در راستای مصالح خوزستان بوده است گفت: در این دولت می‌توانستیم حجم رهاسازی را افزایش دهیم و از بروز انتقادات جلوگیری شود اما برابر با توصیه های کارشناسی، منابع آب مدیریت شد.
جهانگیری به پیگیری انجام شده برای پیش بینی مبلغ ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو از درآمدهای نفتی برای رفع مشکلات خوزستان به ویژه در زمینه آب و فاضلاب اشاره کرد و گفت: تلاش می‌شود که مجوز خاصی برای تامین این مبلغ گرفته شود.
لازم به ذکر است سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران نیز روز شنبه به منظور رسیدگی به مشکلات بخش آب و همچنین بررسی خدمت رسانی سپاه در روستاهای خوزستان ، از طریق فرودگاه بین‌المللی سردار شهید قاسم سلیمانی اهواز، وارد این استان شد. 

خوزستان از ابتدای سال جاری به دلیل خشکسالی با کمبود منابع آبی در پشت سدها مواجه شد و این مساله روستاها و شهرهای این استان را با مشکلاتی در حوزه تنش آبی مواجه کرد که منجر به بروز برخی اعتراض‌های مردمی شد اما سازمان‌ها و دستگاه‌های متولی در سطح ملی و استانی در تلاش برای رفع این بحران هستند و معاون اول رییس جمهوری نیز برای رسیدگی به مشکلات به این استان سفر کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha