تشخیص مشکلات قلبی با برچسب پوستی مافوق صوت در مراحل اولیه

تهران - ایرنا - محققان دانشگاه کالیفرنیا در سن‌دیه‌گو موفق به ساخت یک برچسب پوستی شده‌اند که با استفاده از پالس‌های مافوق صوت، بیماری‌های قلبی عروقی و اختلال در عملکرد قلب را در مراحل اولیه تشخیص می‌دهد.

به گزارش روز یکشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، بیماری‌های قلبی عروقی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان محسوب می‌شوند. هرچه زودتر علائم این بیماری مشاهده شوند، شانس درمان و بهبود بیمار بیشتر است. به همین منظور محققان یک برچسب پوستی ساخته‌اند که از جنس پلیمری منعطف است و روی قفسه سینه یا گردن بیمار قرار می‌گیرد.

روی این پلیمر یک شبکه ۱۲ در ۱۲ میلی‌متری مبدل قرار دارد. این برچسب با استفاده از سیم به یک رایانه متصل می‌شود و نیروی محرکه خود را از آن دریافت می‌کند، از طرفی اطلاعات و داده‌ها را به رایانه منتقل می‌کند.

تمام مبدل‌ها در آن واحد پالس‌های مافوق صوت منتشر می‌کنند. این پالس‌ها به طور متمرکز به بافت مورد نظر تابیده می‌شوند و قادرند تا عمق ۵.۵ اینچی پوست (۱۴ سانتی‌متر) نفوذ کنند.

پرتو مافوق صوت از طریق بافت وارد یک رگ اصلی می‌شود و پس از برخورد به گلبول‌های قرمز، بازتاب می‌کند و وارد برچسب می‌شود. با تجزیه و تحلیل پرتو منعکس‌شده می‌توان اطلاعات ارزشمندی از قبیل نبض، فشار خون و عملکرد قلب را کنترل کرد.

با استفاده از این مکانیسم غیرتهاجمی می‌توان بیماری‌های قلبی عروقی و اختلال عملکرد قلب را در مراحل اولیه تشخیص داد.

نتایج این مطالعه در نشریه  Nature Biomedical Engineering منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha